Η Μπάγερν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της πρεμιέρας των ομίλων.

Η Μπάγερν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3), η Σάλτσμπουργκ έκανε την έκπληξη στο «Ντα Λουζ» με την Μπενφίκα (2-0), ενώ την ώρα που η Ίντερ έμενε στο 1-1 στην έδρα της Σοσιεδάδ, η Νάπολι έφευγε νικήτρια από το «σπίτι» της Μπράγκα με 2-1. Η Άρσεναλ διέλυσε με 4-0 την Αϊντχόφεν, στη δεύτερη πιο ευρεία νίκη της πρεμιέρας μετά το 5-0 της Μπαρτσελόνα επί της Αντβέρπ.

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

«Δραματικό» ήταν το φινάλε στα δύο ματς που άνοιξαν την «αυλαία» της 2ης ημέρας της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, με την Ρεάλ Μαδρίτης να «λυτρώνεται» στο 90΄+4 από τον Μπέλιγχαμ και να κερδίζει 1-0 την Ουνιόν στο «Μπερναμπέου» (3ος όμιλος) και την Γαλατασαράι να «επιστρέφει» από το εις βάρος της 0-2, παίρνοντας την ισοπαλία (2-2) στην εντός έδρας αναμέτρηση του 1ου ομίλου με την Κοπεγχάγη.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλατασαράι (Τουρκία) – Κοπεγχάγη (Δανία) 2-2 (86΄ Μποέ, 88΄ Τέτε – 35΄ Ελιουνούσι, 58΄ Γκονσάλβες)

Η αποβολή του Γέλερτ στο 73΄ έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση της Γαλατασαράι με την Κοπεγχάγη. Οι Δανοί μέχρι τότε είχαν προβάδισμα… νίκης (2-0), ωστόσο, μέσα σε τρία λεπτά οι Τούρκοι κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα», με το 2-2 να «σφραγίζει» την πρώτη αναμέτρηση του 1ου ομίλου του Champions League.

Τρεις προκρίσεις χρειάστηκε η Κοπεγχάγη το πρόσφατο καλοκαίρι για να προκριθεί για 5η φορά στην Ιστορία της στην φάση των ομίλων, όπου με το… καλημέρα απέδειξε ότι μόνο τυχαία δεν βρέθηκε εκεί!

Η πρωταθλήτρια Δανίας «πάγωσε» δύο φορές το «Ραμς Παρκ» της Κωνσταντινούπολης, μη επιτρέποντας, προσωρινά, στους Τούρκους να… χαρούν την 17η συμμετοχή τους στα γκρουπ της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης σε συλλογικό επίπεδο.

Ωστόσο, η αποβολή του Γέλερτ άλλαξε εντελώς την εικόνα του αγώνα, με την Γαλατά ν΄ «απαντά» με δύο πολύ όμορφα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης και να φεύγει με το βαθμό, που έτσι όπως κυλούσαν τα πράγματα μπορεί να χαρακτηριστεί επιτυχία για την ομάδα του Οκάν Μπουρούκ.

Η Κοπεγχάγη διατήρησε την πολύ καλή παράδοση που έχει απέναντι στις ομάδες της Τουρκίας στις διοργανώσεις της UEFA, απέναντι στις οποίες δεν γνωρίζει τι θα πει ήττα (μετρά 4 νίκες και 2 ισοπαλίες).

Μπάγερν (Γερμανία) – Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) 4-3 (28΄ Σανέ, 32΄ Γκνάμπρι, 54΄ πεν. Κέιν, 90΄+2 Τελ – 49΄ Χόιλουντ, 88΄, 90΄+5 Κασεμίρο)

Το ολέθριο λάθος του Ονάνα στο 28΄ προκάλεσε… ταραχή στην άμυνα της Γιουνάιτεντ, η οποία δέχτηκε και δεύτερο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στην «Αλιάνζ Αρένα» και η Μπάγερν, χωρίς τον τιμωρημένο Τόμας Τούχελ στον πάγκο της, ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της φάσης των ομίλων του Champions League (1ος) με το τελικό 4-3.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μέχρι τη στιγμή του 1-0 είχαν καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο από τους «Βαυαρούς» και μία τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούν με τον Έρικσεν, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουλράιχ.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ απείλησε και με τον Ράσφορντ στο 23΄, ωστόσο, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Γερμανών. Η Μπάγερν είχε την «απάντηση» στη μείωση του σκορ από τον Χόιλουντ στο 49΄, πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα με το πέναλτι του Κέιν.

Ο Κασεμίρο στο 88΄ έδωσε ξανά ελπίδες στους Άγγλους, αλλά στο 90΄+2 ο Τελ «καθάρισε» επί της ουσίας το ματς, παρότι ο Κασεμίρο πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 90΄+5.

Βαθμολογία

Standings provided by Sofascore

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Σεβίλη (Ισπανία) – Λανς (Γαλλία) 1-1 (9΄ Οκάμπος – 24΄ Φουλζινί)

Σεβίλη και Λανς έχασαν πολλές ευκαιρίες στο 1-1 του «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Άρσεναλ (Αγγλία) – Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 4-0 (8΄ Σάκα, 20΄ Τροσάρ, 38΄ Ζεσούς, 70΄ Όντεγκααρντ)

Το αήττητο που έχει απέναντι στην Αϊντχόφεν στο Λονδίνο (3-2-0) επέκτεινε απόψε η Άρσεναλ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 2ο όμιλο. Με τον Σάκα να σκοράρει στο 8΄ και να «σερβίρει» στον Τροσάρ στο 20΄ οι «κανονιέρηδες» έφτασαν στο άνετο 4-0 επί της PSV, κάνοντας το ιδανικό ντεμπούτο τους στο Champions League μετά από έξι χρόνια απουσίας!

Η «σεμνή τελετή» στο «Εμιρέιτς» είχε λάβει τέλος πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά στο πρώτο μέρος, καθώς οι Λονδρέζοι σε διάστημα 30 λεπτών σκόραραν τρεις φορές (Σάκα, Τροσάρ, Ζεσούς), με το δεύτερο μέρος ν΄ αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Το φοβερό σουτ του Όντεγκααρντ στο 70΄ «έγραψε» το τελικό σκορ…

Βαθμολογία

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεάλ Μ. (Ισπανία) – Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 1-0 (90΄+5 Μπέλιγχαμ)

Φινάλε θρίλερ στο «Μπερναμπέου». Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιζε για 90 λεπτά σαν τη «γάτα με το ποντίκι» την Ουνιόν Βερολίνου, με σωρεία χαμένων ευκαιριών, ανάμεσά τους και δύο δοκάρια στο β΄ μέρος (Ροντρίγκο στο 51΄ και Χοσέλου στο 63΄), ωστόσο, χρειάστηκε τη βοήθεια της τύχης με τριπλή… καραμπόλα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για να… λυτρωθεί από τον Τζουντ Μπέλιγχαμ (1-0).

Η πρώτη ευρωπαϊκή «μάχη» στα χρονικά των δύο συλλόγων ανέδειξε νικήτρια τη Ρεάλ απέναντι στην Ουνιόν, η οποία στο ντεμπούτο της στους ομίλους του CL έφτασε πολύ κοντά σ΄ ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, αλλά η τύχη, που για 93 λεπτά ήταν με το μέρος της, της «γύρισε την πλάτη» στο φινάλε.

Ήταν, μάλιστα, το πρώτο γκολ που δέχτηκε μετά από 4 ευρωπαϊκούς αγώνες που έδωσε σε φάση ομίλων, ενώ για τους «μερένγκες» η σημερινή ήταν η 11 νίκη σε 15 ματς που έχει δώσει απέναντι σε γερμανικές ομάδες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της UEFA (μετρά ακόμη 3 ισοπαλίες και μόλις μία ήττα, αυτή από τη Λειψία στη φάση των ομίλων της προηγούμενης σεζόν με 3-2.

Μπράγκα (Πορτογαλία) – Νάπολι (Ιταλία) 1-2 (84΄ Μπρούμα – 45΄+1 Ντι Λορέντσο, 88΄αυτ. Νιακατέ)

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας, Νάπολι, ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο. Με το γκολ του Ντι Λορέντσο στο 45΄+1 και το αυτογκόλ του Νιακατέ στο 88΄ η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά επικράτησε 2-1 της Μπράγκα στην Πορτογαλία.

Βαθμολογία

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπενφίκα (Πορτογαλία) – Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) 0-2 (15΄ πεν. Σίμιτς, 51΄ Γκλουκ)

Ιδανικότερο ξεκίνημα στον 4ο όμιλο δεν θα μπορούσε να ονειρευτεί η Σάλτσμπουργκ. Παρότι ο Κονατέ αστόχησε απελπιστικά στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 3΄, η αποβολή του Αντόνιο Σίλβα στο 13΄ (χέρι) «έκοψε… στα δύο» την Μπενφίκα και οι Αυστριακοί με τα γκολ των Σίμιτς (πέναλτι) και του 19χρονου Ισραηλινού, Γκλουκ, πέρασαν νικηφόρα από το «Ντα Λουζ» με 2-0.

Σοσιεδάδ (Ισπανία) – Ίντερ (Ιταλία) 1-1 (4΄ Μέντες – 87΄ Μαρτίνες)

Στο «Σαν Σεμπαστιάν» η περυσινή φιναλίστ του θεσμού, Ίντερ, «έκλεψε» το βαθμό στο φινάλε από την Σοσιεδάδ με το τελικό 1-1 (87΄ Μαρτίνες). Οι Βάσκοι επέστρεψαν στους ομίλους μετά από 10 χρόνια, ωστόσο, δεν κατάφεραν να μπουν… με το δεξί.