Σε ένα δραματικό παιχνίδι ο Καναδάς επικράτησε στη παράταση των ΗΠΑ με 127-118.

Η εξέλιξη

Ο Καναδάς μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι παίρνοντας από νωρίς διψήφιες διαφορές. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, οι ΗΠΑ επέστρεψαν και με ένα επιμέρους 15-2 είχαν πάρει το προβάδισμα λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-36). Ο Καναδάς όμως με πρωταγωνιστή τον Μπρουκς πήραν ισχνό προβάδισμα στην ανάπαυλα (56-58).

Στη τρίτη περίοδο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια αυτής. Παράλληλα, ο ρυθμός και το σκορ ήταν υψηλά με τους Αμερικανούς να έχουν και πάλι ως κύριο εκφραστή τον Έντουαρτς. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, οι ΗΠΑ με ένα ακόμη σερί επανήλθαν και έφεραν το ματς στα ίσια. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά με τον Μπρουκς να αστοχεί στη δεύτερη βολή. Ο Μπριτζ αστόχησε και αυτός στη βολή, πήρε το ριμπάουντ και έστειλε το ματς στη παράταση (111-111).

Σου αρέσουν τα μοναδικά αφιερώματα; Οι σπάνιες ρετρό ιστορίες; Τα εμπεριστατωμένα κείμενα άποψης; Ή θες να ενημερώνεσαι για κάθε hot trend της ημέρας; Ό,τι και να ψάχνεις, το Debut.gr στα παρέχει όλα.

Στη παράταση, ο Αλεξάντερ πήρε το όπλο του και με τρίποντο έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του (111-116). Οι Αμερικανοί ήταν νευρικοί και ο Brooks αύξησε τη διαφορά για τον Καναδά. Ο Μπάρετ με τρίποντο από την κορυφή άνοιξε τη διαφορά στους εννέα (115-124) και έτσι ο Καναδάς πανηγύρισε τη τρίτη θέση του τουρνουά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο απίθανος Μπρουκς με 39 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Έντουαρτς με 24.

Οι λεπτομέρειες

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Ανάγια, Κάτο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-34, 56-58, 82-91, 111-111 (κ.α.), 118-127.

Το φύλλο αγώνα

ΗΠΑ (Κερ): Μπρίτζες 19 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράνσον 13 (5/9 δίποντα), Έντουαρντς 24 (8/16 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Χαλιμπάρτον 6 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χαρτ 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Τζόνσον 3 (1), Κέσλερ 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πόρτις 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Ριβς 23 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Αλεξάντερ-Γουόκερ 5 (1/7 τρίποντα), Μπάρετ 23 (4/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπρουκς 39 (5/10 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντορτ 11 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ίντι, Έτζιμ 3 (1), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 31 (10/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Ολίνικ 11 (1), Πάουελ 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)