Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 95-90 : Το δεύτερο κακό δεκάλεπτο του «τριφυλλιού» ήταν αρκετό για να ηττηθεί μέσα στην Ισπανία.

Ένα κακό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να ηττηθεί ο Παναθηναϊκός από τη Μπασκόνια μέσα στην Ισπανία. Το «τριφύλλι ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα αλλά το δεύτερο καταστροφικό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους που τους κράτησαν από νωρίς μπροστά στο σκορ.

Δίχως «χαμόγελα» ολοκλήρωσε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του επί ισπανικού εδάφους στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ του να «βυθίζεται» στο 8-15…

Μετά την Ρεάλ Μαδρίτης, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς «παραδόθηκε» και απέναντι στην Μπασκόνια, με το τελικό 95-90, για την 23η αγωνιστική, «πληρώνοντας» την… υποτονική δεύτερη της περίοδο, τα ελλιπέστατα αμυντικά αντανακλαστικά της και τον εκνευρισμό του Ντουέιν Μπέικον από τα πολλά φάουλ και την τεχνική ποινή που δέχθηκε, που εκτροχίασαν επιθετικά τον Αμερικανό.

Στο 13-10 ανέβηκαν οι Βάσκοι, κάνοντας ακόμη ένα βήμα εξασφάλισης της θέσης τους στην οκτάδα και κάνοντας παράλληλα όνειρα τετράδας.

Η εξέλιξη του αγώνα
Α’ Ημίχρονο

Με τον Μπέικον να δίνει ρυθμό στην επίθεση του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» μπήκαν για πρώτη φορά αποφασισμένοι σε εκτός έδρας αγώνα και στο 5΄ αιφνιδίασαν την Μπασκόνια, γράφοντας το 4-16! Ωστόσο, η άμυνα γρήγορα αποτέλεσε… άγνωστη λέξη για το «τριφύλλι», το οποίο χάθηκε στις περιστροφές και δέχθηκε επιμέρους σκορ 17-7, βλέποντας τους Βάσκους να πλησιάζουν στο -2 στο 10΄ (21-23).

Β’ Ημίχρονο

Με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει τον αμυντικό εαυτό του, η Μπασκόνια έκανε ό,τι ήθελε μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, κυρίαρχησε στα ριμπάουντ και με 12/13 δίποντα μέχρι το ημίχρονο όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή (44-34 στο 17΄), αλλά πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (52-38), απέναντι σε έναν αποσβολωμένο Παναθηναϊκό.

Με τον Ράντονιτς να δοκιμάζει κάποια… ανορθόδοξα σχήματα στη θέση «4» ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο 23΄ στο -20 (60-40), βλέποντας τον Μπέικον απενεργοποιημένο και φανερά εκνευρισμένο στον πάγκο με τέσσερα φάουλ. Ένα αμυντικό χαλάρωμα της Μπασκόνια βοήθησε τους Γουίλιαμς και Παπαγιάννη να δείξουν σημάδια… ζωής (76-67 στο 31΄), αλλά μέχρι εκεί… Οι Βάσκοι ενεργοποίησαν και πάλι την άμυνα τους, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και χωρίς να αγχωθούν έφτασαν άνετα στην 13η νίκη τους…