Μίλαν-Ρόμα 2-2: Οι Μιλανέζοι έφτασαν κοντά σε μία τεράστια νίκη απέναντι στους Ρωμαίους αλλά ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις.

Η Μίλαν ήταν κοντά σε μία τεράστια νίκη επί της Ρόμα αλλά ισοφαρίστηκε στο τέλος και έχασε έδαφος στο «κυνήγι» της Νάπολι.

Τα τέρματα των Ντα Σίλβα (87΄) και Έιμπραχαμ (90+3΄), εκτροχίασαν την Μίλαν, η οποία πέταξε βαθμούς στο «κυνήγι» της πρωτοπόρου Νάπολι και στην προσπάθεια υπεράσπισης του περυσινού τίτλου της πρωταθλήτριας Ιταλίας.

Η Ρόμα κατάφερε να «αποδράσει» με την ισοπαλία (2-2) από την έδρα της Μίλαν, για την 17η αγωνιστική της Serie A, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλισης της θέσης της στα ευρωπαϊκά «εισιτήρια» της νέας αγωνιστικής περιόδου. Στον αντίποδα, η Μίλαν βρίσκεται πλέον στο -7 από την κορυφή, «αγκαλιά» με τη Γιουβέντους.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Μίλαν έδειχνε αποφασισμένη να υπερασπιστεί την έδρα της. Ο Κιατενγκουά άνοιξε το σκορ στο 30΄, ενώ στο 77′ ο Πόμεγκα έγραψε το 2-0. Ωστόσο, στο 87΄ ο Ντα Σίλβα μείωσε σε 2-1 για τη Ρόμα, πριν ο Έιμπραχαμ (90+3΄) οδηγήσει σε «έμφραγμα» τους γηπεδούχους.