Το Περιστέρι Bwin «έφυγε» με μια σπουδαία νίκη από το Ισραήλ κόντρα στην Μπνέι Ερζλίγια με 90-87 και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο play-in του BCL.

Σπουδαίο «διπλό», το οποίο του χάρισε την τρίτη θέση του 8ου ομίλου με ρεκόρ 3-3 και την πρόκριση στο Play-In του Basketball Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας την Ντιζόν, πανηγύρισε στο Ισραήλ το Περιστέρι.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 90-87 της Μπνέι Χερτζλίγια στην 6η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, αφήνοντας τους γηπεδούχους εκτός ευρωπαϊκής συνέχειας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε μονομαχία του Μορίς Κεμπ (18π.) με τον Μάρκους Ντένμον (19π.) εξελίχθηκε το αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες πρώτο ημίχρονο (19-17 στο 10΄, 45-48 στο ημ.).

Στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι προσπάθησε με ένα ξέσπασμα του στο 24΄ (48-55) να μπει σε πλεονεκτική θέση, αλλά είδε τους γηπεδούχους να απαντούν με επιμέρους σκορ 11-2 για το 59-57 (στο 26΄) και να επαναφέρουν το ντέρμπι (68-67 στο 30΄).

Ωστόσο, η αμυντική προσέγγιση της ελληνικής ομάδας στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, βοήθησε το Περιστέρι να τρέξει επιμέρους σκορ 8-17 και στο 38΄ να μπει σε τροχιά νίκης (76-84). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση θέλοντας να πετύχουν την ανατροπή, αλλά η ελληνική ομάδα κράτησε το προβάδισμα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών μέχρι το τελικό 87-90.

Μεγάλη εμφάνιση από τους Μάρκους Ντένμον (23π.), Σιλβέν Φρανσίσκο (21π.) και Μίρο Μπίλαν (15π., 11ρ.), ενώ από τη Μπνέι Χερτζλίγια ξεχώρισε ο Μορίς Κεμπ με 32 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 68-67, 87-90

Οι συνθέσεις

ΜΠΝΕΙ ΧΑΣΑΡΟΝ (Φράνκο): Μπαμπ 14 (2). Κοέν 1. Χούκερ 6. Κεμπ 32 (2). Τόμπσον 16 (1). Γκαμπλ 13. Κράβιτς. Βαν Βλιετ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Αγραβάνης 12 (2). Ντένμον 25 (5). Φρανσίσκο 21 (3). Κασελάκης 5 (1). Μωραΐτης 3 (1). Μπίλαν 15. Τζούστον. Περσίδης 5 (1). Ραντάνοβ 4.