NBA σημαίνει συγκλονιστικά ματς, «πενηντάρες», υψηλά σκορ, θέαμα και αγωνία μέχρι το τέλος. Το Debut.gr σας παρουσιάζει τους πέντε αγώνες που ξεχώρισαν...

Η χρονιά σε λίγο φεύγει, το 2023 έρχεται και μαζί του έρθουν καινούριες 50αρες, καινούρια πλέι οφ και καινούριοι τελικοί στο NBA. Ωστόσο, δεν θα μπορούσαμε να αφήσουμε τη χρονιά να περάσει χωρίς τις καθιερωμένες ανασκοπήσεις. Αποφασίσαμε, λοιπόν, να μαζέψουμε 5 από τους καλύτερους αγώνες του ημερολογιακού έτους που σε λίγο θα αποτελεί παρελθόν. Η λίστα μας έχει αγώνες πλέι οφ και τελικών της προηγούμενης σεζόν αλλά και μερικούς της καινούριας, που ήδη μας έχει χαρίσει πολλά παρότι δεν έχουμε φτάσει ακόμα ούτε στα μισά της.

Γκρίζλις – Τίμπεργουλβς 111 – 109 (27/4/22): Ένα δωδεκάλεπτο να το  πιεις στο ποτήρι.

Δεν είναι μυστικό πως ο Τζα Μοράντ αφηνιάζει απέναντι στη Μινεσότα. Πέρυσι βέβαια, στον πέμπτο αγώνα του πρώτου γύρου της Δύσης, ήταν υπερβολικά πολύ ήσυχος μέχρι το τελευταίο δωδεκάλεπτο. Όπως συνέβαινε σε όλη τη σειρά, οι Γκρίζλις δεν έπαιξαν καλά και φαινόταν ότι υπήρχε μια πολύ σοβαρή πιθανότητα το Μέμφις να πάει στη Μινεσότα με 2-3 σκορ. Ήταν τότε όμως που ο Τζα Μοράντ πήρε φόρα και έκανε ο ίδιος ένα franchise-best τέταρτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 18 από τους 30 πόντους του στα τελευταία 12 λεπτά του αγώνα.

Το Μέμφις έχασε πολλά τρίποντα (7/28) στο παιχνίδι, αλλά και πολλές ελεύθερες βολές (26/39). Καλάθια που θα τους χάριζαν πολύ πιο εύκολα τη νίκη.  Ο Τζα Μοράντ πέτυχε το πρώτο και μοναδικό του τρίποντο στη βραδιά, 1:03 πριν το τέλος του αγώνα και το νικητήριο λέι απ μόλις ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη. Η απόδειξη πως ο Μοράντ μιλάει και στα πλέι οφ και πως το Μέμφις μπορεί να ονειρεύεται.

Σέλτικς – Μπακς 107 – 110 (12/5/22): Ο Χόλιντεϊ δεν ήθελε να πάει για… διακοπές. Το ίδιο και ο Γιάννης.

Η Βοστώνη προηγήθηκε των Μιλγουόκι Μπακς με 14 πόντους διαφορά 10 λεπτά πριν το τέλος του 5 αγώνα των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας. Έδειξε ήδη να προηγείται με 3-2 στη σειρά. Τα σχέδια της όμως χάλασαν, με ένα επιμέρους σκορ 33-14 από τους Μπακς. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (40 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Τζρου Χόλιντεϊ (24 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην επιστροφή του Μιλγουόκι. Ενώ το λέι απ του Μπόμπι Πόρτις στα 11,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έδωσε το προβάδισμα στα ελάφια. Ο Γιάννης ήταν διαστημικός και έκανε αυτά που οφείλει να κάνει ένας ηγέτης σε τέτοιες περιπτώσεις. Ωστόσο, ήταν οι άμυνες του Χόλιντεϊ που χάρισαν τον αγώνα στους Μπακς. Παιχνίδι – δήλωση από τον άσο των Μπακς, ο οποίος πολλάκις υποτιμήθηκε στην καριέρα του. Μια γεύση στο παρακάτω κλιπ.

Σέλτικς – Γουόριορς 97 – 107 (11/6/22): Ο τελικός των τελικών

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 43 πόντους στη νίκη του Γκόλντεν Στέιτ με 107-97, κλέβοντας τη χρυσή ευκαιρία των Σέλτικς να πάρουν προβάδισμα στη σειρά με 3-1 στους περσινούς τελικούς, μέσα στη Βοστώνη. Ένας αγώνας που ο ίδιος ο Κάρι δήλωσε πως αποτελεί την αγαπημένη εμφάνιση σε ολόκληρη την καριέρα του. Με την πλάτη στον τοίχο, με το 3-1 να είναι πραγματικό σενάριο, απέναντι στους πεινασμένους Σέλτικς. Οι 43 πόντοι του Κάρι θα μείνουν γραμμένοι στην ιστορία του NBA. Ίσως ήταν αυτή η εμφάνιση που τελικά έδωσε το πρωτάθλημα στο Γκόλντεν Στέιτ και το βραβείο του MVP τελικών στον Στεφ Κάρι.  Ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε οκτώ, από τους 18 πόντους του, στην τέταρτη περίοδο, συμπεριλαμβανομένου ενός τρίποντου που έδωσε στους Γουόριορς ένα προβάδισμα 95-94, το οποίο δεν χάθηκε ποτέ.

Σίξερς – Τζαζ 105 – 98 (14/11/22): Η ραψωδία του Εμπίιντ

Φτάσαμε και στα της καινούριας σεζόν. Πριν από τις 14 Νοέμβρη, κανένας παίκτης του ΝΒΑ τα τελευταία 50 χρόνια δεν είχε καταγράψει τουλάχιστον 50 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 μπλοκ σε έναν αγώνα. Αυτό ακριβώς συνέβη όταν ο Τζοέλ Εμπίιντ έγραψε το όνομά του στα βιβλία της ιστορίας απέναντι στους Τζαζ περίπου ένα μήνα πριν. Στη νίκη των Σίξερς με 105-98 επί των Τζαζ, ο Έμπιιντ σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 59 πόντους με 19 /28 σουτ, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 7 τάπες. Πέτυχε 26 από τους 27 πόντους των Σίξερς στην τέταρτη περίοδο. Έξι περισσότερους από όσους είχαν οι Τζαζ σαν ομάδα. Τα πέντε από τα εφτά μπλοκ του τα σημείωσε στα τελευταία 12 λεπτά.

Η πρώτη φορά μετά τον Λίλαρντ το 2019, που ένας παίκτης σημειώνει περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας του. Μια παράσταση που έγραψε απευθείας ιστορία. Δύσκολα θα δούμε καλύτερη μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Κλίπερς – Πέισερς 114 -100 (27/11/22): Το αδιανόητο παιχνίδι του Ζούμπατς

Ποιος θα το περίμενε πως ένας αγώνας ανάμεσα στους Κλίπερς και τους Πέισερς θα συζητιόταν σχεδόν ένα μήνα μετά. Ωστόσο, αυτός ο αγώνας θα συζητιέται για πολύ ακόμα εξαιτίας του Ίβιτσα Ζούμπατς. Ο Κροάτης είχε 31 πόντους και 29 ριμπάουντ στην νίκης των Κλίπερς. Ναι καλά διαβάσατε, 29 ριμπάουντ σε έναν αγώνα. Ο σέντερ των Λος Άντζελες Κλίπερς ήταν απογοητευμένος μετά το έκτο του φάουλ στα τέλη της τέταρτης περιόδου. Είναι κατανοητό, αν σκεφτεί κανείς ότι ο Ζούμπατς βρισκόταν ένα ριμπάουντ μακριά από το τέταρτο παιχνίδι 30 πόντων και 30 ριμπάουντ στο ΝΒΑ από το 1981. Ήταν η τρίτη φορά από το 1973-74 που ένας παίκτης σημείωσε 31 πόντους, 29 ριμπάουντ και 3 μπλοκ σε ένα παιχνίδι. Ο Καρίμ ήταν ο τελευταίος που το πέτυχε στις 3 Φεβρουαρίου 1978.

Ο Ζούμπατς είχε ρεκόρ καριέρας σε συνολικά ριμπάουντ και επιθετικά ριμπάουντ με 12. Τα περισσότερα ριμπάουντ σε αγώνα του ΝΒΑ τη φετινή σεζόν.