Μουντιάλ 2022: Άγρια τροπή στα βραδινά ματς - Η Κόστα Ρίκα έκανε το 2-1 αλλά η Γερμανία ισοφάρισε και σώζει την Ισπανία.

Οριστικό «αντίο» και μάλιστα με άκρως ταπεινωτικό τρόπο αναμένεται να πει η Γερμανία στο Μουντιάλ. Η «Νατσιονάλμανσαφτ» δέχθηκε την ισοφάριση από την πολύ σκληρή για να πεθάνει Κόστα Ρίκα και λίγα λεπτά μετά, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Το γκολ που έφερε το ματς στα ίσα για τους Κοσταρικανούς πέτυχε ο Τεχέντα στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο 71′ ήρθε το γκολ του Βάργκας για να ολοκληρώσει την ανατροπή και να κάνει το 2-1 για την ομάδα του. Ωστόσο, δευτερόλεπτα μετρά ήρθε το 2-2 από τον Χάβερτζ για να σώσει την παρτίδα για τους… Ισπανούς που μένουν δεύτεροι.

Να θυμίσουμε πως οι Γερμανοί είχαν προηγηθεί με τον Γκνάμπρι στο 10′.