Με κορυφαίους τους Φρέιζερ, Μίτσελ και ΜακΓκρίφ, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ιωνικό κερδίζοντας με 92-77.

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ιωνικό και έφτασε σε μία εύκολη νίκη με σκορ 92-77. Η «Ένωση» έχοντας για κορυφαίους τους Φρέιζερ, Μίτσελ και ΜακΓκρίφ «έβγαλε την υποχρέωση» και πλέον στρέφεται στην επερχόμενη μάχη με τη Βόννη (23/11, 21:00) για το Champions League.

Ακόμα, η ΑΕΚ συνεχίζει να τιμά τη μνήμα του Στέφαν Γέλοβατς. Χθες, παρουσία του πατέρα του αδικοχαμένου Στέφαν Γέλοβατς, Σισίνα, αλλά και της αδερφής του, Σάρα, πραγματοποιήθηκε η ονοματοδοσία του γυμναστηρίου της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια, το οποίο πλέον φέρει το όνομά του.

Σήμερα, στον αγώνα απέναντι στον Ιωνικό, ο Δημήτρης Μαυροειδής έδωσε στον πατέρα του Γέλοβατς μία φανέλα με το όνομ του γιού του και μία ανθοδέσμη. Όπως είναι φυσιολογικό, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα δάκρυά του.

Όλο το γήπεδο χειροκροτούσε καθ’ όλη τη διάρκεια τιμώντας με τον τρόπο τον αδικοχαμένο Στέφαν Γέλοβατς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα επέβαλε το παιχνίδι της με τον ΜακΓκρίφ να κάνει πολύ καλό παιχνίδι, αλλά και τους Μίτσελ, Φρέιζερ να οδηγούν στο σκορ και να προηγείται με 51-36 στο ημίχρονο.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε η ομάδα του Καντζούρη και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΜακΓκριφ ήταν αυτός που κυριαρχούσε στην επίθεση, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +17 για την ΑΕΚ (61-44). Ο Ιωνικός δεν τα παράτησε και με τον Χόκινς να είναι εξαιρετικός μείωσε στους 10 (65-55).

Ο Φρέιζερ ήταν πάντα εκεί για την ΑΕΚ και την «ξεκολλούσε» στην επίθεση. Ο Ιωνικός με Μάντζαρη και Λέισι έκανε μια προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας στους 10 (75-65) αλλά δεν μπορούσε το κάτι παραπάνω. Η «Ένωση» πάτησε ξανά το γκάζι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό της. Έτσι, έφτασε στην εύκολη νίκη με σκορ 92-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 51-36, 72-57, 92-77

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πετρόπουλος, ΜακΓκρίφ 20 (7/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Μίτσελ 21 (9/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Περσίδης 4, Μάντσεν 10 (2/3 δίποντα, 6/9 βολές), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 3 (1/7 σουτ)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Σίμονς 6 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Χάμιλτον 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (6/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λέισι 3 (1), Παρκς 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπέμπης, Αρσενόπουλος 3 (1), Μάντζαρης 10 (2), Χόκινς 21 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ)