Ο Ολυμπιακός είδε τους Μάικ Τζέιμς και Ελί Οκομπό να βάζουν μαζί 43 πόντους και έτσι η Μονακό «έφυγε» με μία μεγάλη νίκη από το ΣΕΦ.

Η αστοχία από τα 6.75 (9/27) και η χαμένη μάχη των ριμπάουντ, υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό στην πρώτη του εφετινή ήττα στη Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 76-81 από τη Μονακό στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους Μονεγάσκους να έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (4-1).

Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη, άρχισε να χάνει την… επαφή με τη Μονακό στην 3η περίοδο (14-23 το επιμέρους σκορ), ήταν φλύαρος στα τρίποντα (9/27), ενώ η άμυνά του δεν λειτούργησε στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα να βρεθεί στο -12 και να κυνηγά στο τέλος.

Η εξέλιξη του αγώνα
Α’ Ημίχρονο

Οι Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ήταν οι πέντε που ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. «Ζεστοί» από το τζάμπολ εμφανίστηκαν στο παρκέ του ΣΕΦ οι παίκτες και των δύο ομάδων και φάνηκε νωρίς πως η υπόθεση νίκη δεν θα ήταν… εύκολη υπόθεση. Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε 6-3 με δύο διαδοχικά καλάθια του Ουόκαπ. Ο Μάικ Τζέιμς απάντησε με έξι διαδοχικούς πόντους, 8-9, για ν’ απαντήσει ο Φαλ με τρεις δικούς του, 11-9.

Οι Μονεγάσκοι τα πήγαν καλύτερα στον τομέα των ριμπάουντ στην 1η περίοδο (με 13 έναντι 7 των Πειραιωτών), ενώ οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες σε όλους τους άλλους τομείς της στατιστικής, πλην των λαθών (1 ο Ολυμπιακός, 5 οι φιλοξενούμενοι).

Ο Λιθουανός σέντερ, Ντονάτας Μοτιεγιούνας της Μονακό και ο Τζον Μπράουν σημείωσαν τους επόμενους 6 πόντους της ομάδας τους που προηγήθηκε με + 4 (11-15). Το τρίποντο του Βεζένκοφ και το καλάθι του καταλυτικού Μουσταφά Φαλ χάρισαν την πρωτοπορία στους «ερυθρόλευκους» (16-15), ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 16-17. Ο Μάικ Τζέιμς μετρούσε 9 πόντους πριν αρχίσει το δεύτερο δεκάλεπτο.

Το +4 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά που πήραν τόσο ο Ολυμπιακός (στο τέλος), όσο και η Μονακό, στη 2η περίοδο. Ο Τζέιμς έμεινε στον πάγκο με την έναρξη, αλλά ο Σάσα Ομπράντοβιτς είδε τους Οκόμπο και Ντιαλό να «τρυπούν» την «ερυθρόλευκη» άμυνα, 20-24 και 23-27. Από τρίποντο του ΜακΚίσικ και δίποντο του Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα, 28-27. Ο Τζέιμς είχε μικρή συνεισφορά, πάντως μέχρι το ημίχρονο και ήταν επιρρεπής στα λάθη.

Αυτός έκανε πάντως το 28-29, πριν απαντήσουν οι Μπολομπόι και Σλούκας, 32-29. Ο Τζον Μπράουν επέστρεψε και άμεσα πέτυχε δύο πόντους, 32-31 με τον Οκόμπο να κάνει το 32-33. Και μετά από άστοχο δίποντο του Σλούκα και άστοχα τρίποντα των Πίτερς και Λαρεντζάκη, ο Σακίελ ΜακΚίσικ πήρε πάνω του τις επόμενες φάσεις. Ο Αμερικανός μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ, μετά από άστοχο του του Μπράουν, ευστόχησε σε τρίποντο (35-33), για να κλέψει την μπάλα στην αμέσως επόμενη φάση από τον Μάικ Τζέιμς και να καρφώσει εντυπωσιακά βγαίνοντας μόνος του στον αιφνιδιασμό (37-33). Ο Τζέιμς ήταν άστοχος για τρεις και το +4 υπέρ του Ολυμπιακού παρέμεινε.

Β’ Ημίχρονο

Η Μονακό συνέχισε να έχει τον έλεγχο των ριμπάουντ (19-31 στο 30ό λεπτό) και στην 3η περίοδο, ενώ ο Ολυμπιακός άρχισε ν’ αντιμετωπίζει πρόβλημα και στο σκοράρισμα. Με επιμέρους σκορ 4-10, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πήρε τα ηνία (41-43) κι ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ είχε πετύχει τους 8 πόντους!

Ο Ουόκαπ ισοφάρισε, 43-43, αλλά έκτοτε το προβάδισμα θ’ άλλαζε διαρκώς χέρια. Και μετά το 49-49 δια χειρός Μοτιεγιούνας, ήταν ο Ντόντα Χολ που έκανε τη ζημιά στην ομάδα του Πειραιά με δικό του σερί (49-53). Ο Βεζένκοφ πήρε το φάουλ από τον Μοερμάν (51-53 με 2/2 βολές), αλλά ο Έλι Οκόμπο με… κρύο αίμα ήταν εύστοχος σε τρεις και η Μονακό ξέφυγε με +5 (51-56) στο 30ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στη Μονακό να κάνει επιμέρους σκορ 5-12 στις αρχές της 4ης περιόδου και να προσπεράσει με +12 (56-68). Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν με δύο διαδοχικά τρίποντα από Οκόμπο και Ντιαλό, ενώ ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε τους επόμενους 6 πόντους. Από Σλούκα, Μπολομπόι και τρίποντο του Λαρεντζάκη στα 5:39΄΄ πριν τη λήξη, η ομάδα του Πειραιά έριξε τη διαφορά στους 8 (63-71).

Και μετά από μία βολή του Τζέιμς (63-72), ο ΜακΚίσικ πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο (66-72), 4:50’’ πριν το τέλος. Ο Μπόλομπόι σταμάτησε με φάουλ τον Έλι Οκόμπο (66-74), ενώ ο ίδιος έκανε και το 66-76 με δύο ακόμη εύστοχες βολές από φάουλ του ΜακΚίσικ κι ενώ νωρίτερα άστοχοι σε τρίποντα ήταν οι Λαρεντζάκης και Τζέιμς.

To κλέψιμο του Βεζένκοφ έδωσε την ευκαιρία στον Σλούκα να μειώσει (68-76). Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα των Λόιντ και Οκόμπο, ο Λαρεντζάκης έκανε φάουλ στον Μπράουν και αυτός με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 68-77. Απέμεναν 1:59΄΄ και ο Ολυμπιακός ήταν πίσω με -9. Για να βρει και πάλι στόχο έξω από τα 6.75 ο Οκόμπο (68-80) φτάνοντας τους 22 πόντους ο Γάλλος γκαρντ. Μπολομπόι, ΜακΚίσικ και Σλούκας μείωσαν στους 6 (74-80) και με 10΄΄ ν’ απομένουν ο ΜακΚίσικ υπέπεσε σε φάουλ στον Οκόμπο. Ο Γάλλος ήταν εύστοχος στην 1η βολή και άστοχος στη 2η (74-81), ενώ ο Τζόελ Μπολομπόι διαμόρφωσε το τελικό σκορ (76-81).

Τα δεκάλεπτα:16-17, 37-33, 51-56, 76-81

Οι συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10. Κέιναν 5 (1). Λαρεντζάκης 5 (1). Φαλ 5. Σλούκας 10. Βεζένκοφ 13 (3). Παπανικολάου. Μπολομπόι 10. Πίτερς 3 (1). ΜακΚίσικ 15 (3).

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9, Οκόμπο 23 (3), Λόιντ 10 (2), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιαλό 6 (2). Μοερμάν 3 (1). Μοτιεγιούνας 6. Κουατάρα. Στραζέλ. Χολ 4. Τζέιμς 20 (2).