Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε ακριβά τα λάθη του και γνώρισε την ήττα από την Μακάμπι με 85-74. Αυτή είναι η τέταρτη ήττα για τους «πράσινους».

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός στη «Menora Mivtachim Arena» μέχρι το ημίχρονο και όσο κρατούσε η επίθεση του, καθώς στη συνέχεια η παραγωγικότητα του ακολούθησε τα… βήματα της άμυνας, βγαίνοντας εκτός διεκδίκησης.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 85-74 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 1-4. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί είναι πλέον «αγκαλιά» με Ολυμπιακό και Μονακό με ρεκόρ 4-1.

Η εξέλιξη του αγώνα
Α’ Ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός» από τα 6.75 και με εκτελεστές τους Λι, Γουίλιαμς και Π. Καλαϊτζάκη προηγήθηκε στο 3΄ με 11-5. Η δημιουργία και η άμυνα του Έλληνα γκαρντ κράτησε «όρθιους» τους «πράσινους» στην προσπάθεια αντεπίθεσης των Ισραηλινών, ενώ με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, η ελληνική ομάδα έκλεισε σε απόσταση αναπνοής την πρώτη περίοδο (20-17 στο 10΄).

Με τον Πονίτκα να πρωταγωνιστεί σε εκτέλεση και δημιουργία και τον Παναθηναϊκό να έχει ένα αμυντικό ξέσπασμα, οι «πράσινοι» απάντησαν στην δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 14-7, ξεφεύγοντας στο 16΄ με +4 (31-27), βλέποντας τον Παπαγιάννη να ευστοχεί ακόμη και από τα 6.75. Ο Μποχωρίδης τον… μιμήθηκε από την ίδια θέση (34-30 στο 17΄), αλλά η προβληματική επίθεση του Παναθηναϊκού μέχρι το ημίχρονο, έδωσε στη Μακάμπι την ευκαιρία για νέο… προσπέρασμα, κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (47-42), μετά από τρίποντο του Μπόλντγουϊν.

Β’ Ημίχρονο

Δύο «κολλητά» τρίποντα του Κόλσον άνοιξαν την… όρεξη της Μακάμπι (59-51 στο 24΄), με τον Παναθηναϊκό να… υπολειτουργεί στην άμυνα, να «στερεύει» από λύσεις στην επίθεση και στο 26΄ να βρίσκεται στο -12 (65-53). Με τους «πράσινους» μάλιστα να υποπίπτουν σε λάθη, η Μακάμπι έμεινε σε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος της περιόδου (69-59).

Τα ελεύθερα σουτ της Μακάμπι, απόρροια της αμυντικής ολιγωρίας του Παναθηναϊκού, βοήθησαν τους γηπεδούχους να γράψουν το 74-60 στο 32΄. Ένα ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας, με τον Λι να «συνδέεται» από τα 6.75, σε συνδυασμό με μία-δύο καλές άμυνες του Παπαγιάννη, αναπτέρωσαν τις ελπίδες του Παναθηναϊκού (76-70 στο 36΄). Ωστόσο, τα «πράσινα» λάθη που ακολούθησαν και ο κομβικός Μπόλντγουϊν σε άμυνα και επίθεση επανέφεραν την τάξη στο «στρατόπεδο» των Ισραηλινών (80-70 στο 37΄). Η αστοχία του «τριφυλλιού» πήρε τη θέση των… λαθών και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρεθεί και πάλι σε απειλητική θέση, με τον Μπράουν να γράφει με step back τρίποντο στην εκπνοή το τελικό 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74

Οι συνθέσεις

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς 4, Μπράουν 22 (2), Μπόλντγουιν 14 (1), Μάρτιν 2, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Χόλινς 5 (1), Πόιθρες 8, Νίμπο 13, Κόλσον 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1). Γουόλτερς 4. Λι 6 (2). Παπαγιάννης 11 (1). Μποχωρίδης 3 (1). Γουίλιαμς 17 (4), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9 (1), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 4.