Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 67-52 του Παναθηναϊκού κι έκανε τη δική του την πρώτη κούπα της σεζόν.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Super Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του και ταυτόχρονα τον πρώτο τίτλο της σεζόν. Στο 3ο Super Cup, η ομάδα του Πειραιά νίκησε τον περσινό νικητή, Παναθηναϊκό, με 67-52, στη Ρόδο «καθαρίζοντας» την αναμέτρηση στην 3η περίοδο, όταν δέχτηκε 9 πόντους. Αν και οι δύο ομάδες ήταν εμφανώς ανέτοιμες, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» και η υπεροχή στον τομέα των ριμπάουντ ήταν οι τομείς που έκαναν τη διαφορά. MVP του 3ου Super Cup αναδείχτηκε ο Γάλλος διεθνής σέντερ του Ολυμπιακού, Μουσταφά Φαλ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Α’ ημίχρονο

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-2, με τον Ουίλιαμς να σημειώνει τους επτά πόντους. Τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Κέιναν ήταν η αρχή ενός σερί 10-0 του Ολυμπιακού με το οποίο προηγήθηκε, με 9-12. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν ν’ ανακτήσουν το προβάδισμα, αλλά οι Φαλ και Ουίλιαμς είχαν απαντήσεις για το 15-18 υπέρ του Ολυμπιακού στην 1η περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε τελικά με 24-23, με τον Παπαγιάννη κι ενώ πριν οι Μποχωρίδης και Γκριγκόνις πέτυχαν συνεχόμενους πόντους. Όμως, η ομάδα του Πειραιά μετέφερε το παιχνίδι της στη ρακέτα, με τον Μπολόμποϊ να μην βρίσκει αντίπαλο. Mε δύο διαδοχικά τρίποντα του Λι, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 32-32. Όμως, ο Αμερικανός ψηλός των «ερυθρόλευκων» παρέμεινε ζεστός, έφτασε τους 9 πόντους και τα 7 ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έληξε με 34-37, μετά το τρίποντο του ΜακΚίσικ.

Β’ ημίχρονο

Η άμυνα του Ολυμπιακού «έσφιξε» στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός σημείωσε μόλις 9 πόντους έναντι 19 των Πειραιωτών. «Κλειδί» ήταν ο έλεγχος των ριμπάουντ για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Φαλ να παίρνει τη σκυτάλη από τον Μπολόμποϊ στη ρακέτα και να βοηθά σημαντικά την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός πέρα από τις δύο βολές του Γκριγκόνις, τα τρίποντα των Μποχωρίδη και Ουίλιαμς και μία εύστοχη βολή του Πονίτκα δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει σ’ αυτό το διάστημα τον αντίπαλό του.

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου ούτε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρει σκορ με τίποτα και ήταν πολύ κακός επιθετικά, ενώ ο Ολυμπιακός έπαιξε τόσο… όσο για να διατηρήσει τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Στο 34′ προηγήθηκε με +16 πόντους (45-61) και ουσιαστικά είχε «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης. Λι 12 (4/10 σουτ, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ). Γουίλιαμς 10 (2). Γκριγκόνις (0/9 σουτ, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (2), Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη). Γκουντάιτις (0/2 δίποντα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάναν 6 (2), Φαλ 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 11 (1/4 τρίποντα), Σλούκας 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5 (1).

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις τόσο στο Facebook και στο Instagram για περισσότερο υλικό. Α, πού είσαι; Κάνε Subscribe και στο κανάλι του Debut.gr στο Youtube για να μην χάσεις κανένα νέο βίντεο. Ακόμα εδώ είσαι; Άντε, πήγαινε! Τώρα κιόλας λέμε! Θα περιμένουμε όσο χρειαστεί! Αλήθεια λέμε, όσο κι αν δεν μας πιστεύεις!