Η Φινλανδία έκανε σχεδόν τέλειο παιχνίδι για 20 λεπτά, όμως η Ισπανία μοιάζει «αλύγιστη» στο φετινό Eurobasket. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γερμανίας και έμεινε εκτός συνέχειας.

Η Εθνική μας ομάδα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της γηπεδούχου Γερμανίας και να προκριθεί στα ημιτελικά του Eurobasket. Τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο του ματς, όπου η Ελλάδα κατέρρευσε σε άμυνα και επίθεση και δέχτηκε ένα επί μέρους 20-1. Και μετά απ’ αυτό δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω.

Ας δούμε αναλυτικά μέσα από το Debut.gr τι συνέβη στα πρώτα παιχνίδια της φάσης των «8»

⇒ Γερμανία – Ελλάδα 107-96

Το ολοκληρωτικό «μπλακ άουτ» που υπέστη η Εθνική Ελλάδας στις αρχές της τρίτης περιόδου (δέχθηκε επιμέρους σκορ 20-1) και η «γαλανόλευκη» σπίθα της αντεπίθεσης που δεν… άναψε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσαν συνέχεια στην αρνητική παράδοσή των τελευταίων Eurobasket, που θέλει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να αποχαιρετά στα προημιτελικά (2011, 2013-αποκλείστηκε στη Β’ φάση, 2015, 2017).

Η αήττητη μέχρι σήμερα «γαλανόλευκη» έπεσε με το τελικό 107-96 απέναντι στην «οικοδέσποινα» Γερμανία στους «8» του Eurobasket 2022, ολοκληρώνοντας άδοξα τη γεμάτη όνειρα παρουσία της… Στον αντίποδα, τα «πάντσερ» ετοιμάζονται για ακόμη μία «μάχη» για την πρόκριση τους στον τελικό, απέναντι στην Ισπανία.

⇒ Ισπανία – Φινλανδία 100-90

Ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και η εμπειρία του Ρούντι Φερνάντεθ σε εκτέλεση και άμυνα, βοήθησαν την Ισπανία να επιστρέψει δύο φορές από το -15, να σημειώσει μία τεράστια ανατροπή και να συνεχίσει την πορεία της προς τα μετάλλια του Eurobasket 2022, στο Βερολίνο. Οι Ίβηρες επικράτησαν με 100-90 των Φινλανδών στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο αποψινός προημιτελικός κρίθηκε στο καθοριστικό επιμέρους σκορ 30-15 των Ισπανών στην τρίτη περίοδο, ενώ έφερε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Ρούντι Φερνάντεθ, με τον άσο της Ρεάλ Μαδρίτης να μετράει με τη σειρά ένα κλέψιμο, μία ασίστ και δύο κολλητά τρίποντα για το μη αναστρέψιμο 95-84 της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των νικητών ο Βίλι Ερναγκόμεθ με 27 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Χουάντσο Ερναγκόμεθ, 14 ο Ντάριο Μπριθουέλα και 11 (με 5 κλεψίματα) ο Ρούντι Φερνάντεθ.