Ένας τελείως διαφορετικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε την ανατροπή και έφυγε με το «διπλό» από το ΟΑΚΑ (72-78).

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, επέβαλε το ρυθμό του ειδικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο τέλος ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη από το ΟΑΚΑ. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι στο δεύτερο μισό, στο οποίο σκόραραν 46 πόντους και δέχθηκαν μόλις 26, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 78-72 και κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών της φετινής Stoiximan Basket League. Πλέον, οι Πειραιώτες βρίσκονται ένα βήμα πριν την κατάκτηση του τίτλου, ενώ οι «πράσινοι» ψάχνουν ένα θαύμα με τρεις συνεχόμενες νίκες (οι δύο από αυτές στο ΣΕΦ), για την επική ανατροπή.

Το ματς

Χάρη σε δύο τρίποντα των Γουόκαπ και Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με δύο βολές του Παπαγιάννη προηγήθηκε με 8-6. Οι δύο «αιώνιοι» ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και καμία δεν μπορούσε να πάρει διαφορά στο ματς. Χωρίς ρυθμό στην επίθεση οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το υπέρ τους 20-18 με τρίποντο του Σλούκα και τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με απίθανο buzzer-beater τρίποντο του Νέντοβιτς από το κέντρο, για το 21-20 της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό. Ο Γουάιτ με εύστοχο τρίποντο έκανε το 27-21. Με τρίποντο του Παπαπέτρου στη λήξη του χρόνου επίθεσης, η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια (38-27). Οι «πράσινοι» βασίστηκαν στην πολύ καλή τους άμυνα και πήραν τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 25-12, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14ων πόντων (46-32).

Στην τρίτη περίοδο όλα ήταν διαφορετικά. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποφασισμένος και έτοιμος για την ανατροπή. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός έμοιαζε εντελώς μπλοκαρισμένος στην επίθεσή του. Με τον Ντόρσεϊ να «παίρνει φωτιά» και να σκοράρει συνεχόμενα τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με 50-48 στο 23’, ενώ δημιούργησαν ένα εντυπωσιακότατο σερί 23-2, παίρνοντας… κεφάλι στο σκορ με 55-48, στο 26’. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει «φέρει τούμπα» το παιχνίδι και με τους παίκτες του να πηγαίνουν στον πάγκο με μικρό προβάδισμα (56-61).

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοφ και ένα σουτ του Σλούκα από μέση απόσταση, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τη μέγιστη υπέρ του διαφορά στο ματς (61-71). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει. Με μπροστάρηδες τους Νέντοβιτς-Παπαπέτρου έκανε την προσπάθειά του και μείωσε το σκορ. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό. Ο Ολυμπιακός είχε τις λύσεις και την ηρεμία στα τελευταία λεπτά να «κλειδώσει» το ματς. Ο Φαλ πήρε σημαντικότατο επιθετικό ριμπάουντ με 16.6’’ για το φινάλε και τον Σλούκα να κερδίζει φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 72-78 από την γραμμή των ελεύθερων βολών.

Τα στατιστικά

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα (0/2 τρίποντα). Παπαγιάννης 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ). Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 17 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη). Ουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ). Μέικον 6 (2/7 σουτ). Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη). Έβανς 8 (8 ριμπάουντ). Σαντ Ρος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 17 (2/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ασίστ). Φαλ 5 (10 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 μπλοκ). Βεζένκοβ 19 (2/7 δίποντα, 5/ 7τρίποντα, 4 ριμπάουντ). Παπανικολάου 6 (2). Λαρεντζάκης (0/2 τρίποντα). Σλούκας 20 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ). Μάρτιν 7 (1/5 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης, ΜακΚίσικ 1.

Αν σου αρέσει το περιεχόμενο της σελίδας μας μπορείς να μας ακολουθήσεις τόσο στο Facebook και στο Instagram για περισσότερο υλικό. Α, πού είσαι; Κάνε Subscribe και στο κανάλι του Debut.gr στο Youtube για να μην χάσεις κανένα νέο βίντεο. Ακόμα εδώ είσαι; Άντε, πήγαινε! Τώρα κιόλας! Μη χάνεις χρόνο!