Οι Σέλτικς ήταν σαρωτικοί απέναντι στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στο game 3 της Βοστόνης και προηγούνται με 2-1.

Τεράστια νίκη για το 2-1 στους τελικούς του NBA πήραν οι Μπόστον Σέλτικς επί των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Οι Κέλτες έκαναν εκπληκτικό παιχνίδι, έπιασαν για δεύτερο παιχνίδι 115+ πόντους, αφήνοντας ξανά τους Γουόριορς σε κάτω από 110 πόντους.

Στο παρκέ, η Βοστόνη ξεκίνησε δυναμικά το ματς και ήδη από το πρώτο δωδεκάλεπτο πήρε διαφορά 12 πόντων. Στην δεύτερη περίοδο ήταν η ώρα του Τέιτουμ. Με την διαφορά να είναι σταθερά μεταξύ 10 και 15 πόντων, ο σταρ των Σέλτικς είχε την δική του έκρηξη. Οι Γουόριορς δεν έβρισκαν απάντηση και η διαφορά ήταν σταθερά στους 12.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Γουόριορς να μπαίνουν με φόρα. Ο Κάρι πήρε στην πλάτη του την ομάδα και παρά τα τέσσερα φάουλ του, παρέμεινε στο παρκέ και έβαλε μέχρι και μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 83-82. Το 12-0 του Γκόλντεν Στέιτ δεν κράτησε για πολύ και οι Σέλτικς πήραν ξανά κεφάλι.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Σέλτικς να μπαίνουν με φόρα και με ένα νέο ξέσπασμα να ξεφεύγουν με 98-89, αλλά και 102-91 λίγο αργότερα. Είχαν το μομέντουμ, βρήκαν καλάθια και ήρθε η νίκη με 116-100.

Ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν ο κορυφαίος των Κελτών με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Τζέισον Τέιτουμ να προσθέτει 26 πόντους και 9 ασίστ και τον Μάρκους Σμαρτ 24 πόντους.

Στον αντίποδα, για τους Γουόριορς, ο Κάρι είχε 31 πόντους, ο Κλέι Τόμπσον 25 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 18 πόντους. Ο Κάρι αποχώρησε τραυματίας αλλά δεν εκφράζεται ανησυχία.

Η νίκη των Σέλτικς σε αριθμούς

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-21, 68-56, 93-89, 116-100

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 26 (9/23 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 8 (10 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Σμαρτ 24 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μπράουν 27 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Χάουζερ, Νέσμιθ, Γουάιτ 7 (3/9 σουτ), Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 2, Γουίγκινς 18 (7/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λούνι 6 (7 ριμπάουντ), Κάρι 31 (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα), Τόμπσον 25 (7/17 σουτ, 5/13 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Πόρτερ 6 (2), Τοσκάνο, Λι, Πέιτον 2, Πουλ 10 (1/4 τρίποντα), Μούντι

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 30/54 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 17/24 βολές, 47 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 21/38 δίποντα, 15/40 τρίποντα, 13/15 βολές, 31 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 16 λάθη