Οι Σέλτικς είναι οι δεύτεροι φιναλίστ των φετινών τελικών του ΝΒΑ - Απέκλεισαν στο game 7 τους Χιτ μέσα στο Μαϊάμι.

Ξανά break στην έδρα των Χιτ έκαναν οι Σέλτικς και πήραν μία τεράστια πρόκριση στους τελικούς του φετινού ΝΒΑ. Οι Κέλτες επικράτησαν με 100-96 και θα βρουν στους τελικούς τους Γουόριορς των Στεφ Κάρι, Κλέι Τόμπσον και Ντρέιμοντ Γκριν.

Η ομάδα της Βοστόνης ξεκίνησε σαρωτικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 32-17 στο πρώτο δωδεκάλεπτο. Οι Χιτ ανέκαμψαν και προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (55-49). Η καλή τους εμφάνιση στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ωστόσο, δεν συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τους Σέλτικς να βρίσκουν εύκολα καλάθια και να κρατάνε τη διαφορά στο +7 (82-75). Το σκορ δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο παρά την ύστατη αντεπίθεση των Χιτ και έτσι η ομάδα της Βοστόνης πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο μπροστάρης των νικητών – κερδίζοντας και το βραβείο του MVP των τελικών της Ανατολής – για μία Βοστόνη που πήρε όμως πολλά πράγματα από τον Τζέιλεν Μπράουν (24 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και τον Σμαρτ (24 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Για τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 25 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο 25 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Κάιλ Λάουρι 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-32, 49-55, 75-82, 96-100

ΧΙΤ: Τάκερ, Μπάτλερ 35 (13/24 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 25 (11 ριμπάουντ), Λάουρι 15 (4/12 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Στρους 8 (3/10 σουτ, 2/7 τρίποντα), Βίνσεντ 4 (1), Χίρο, Ολαντίπο 9 (4/12 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 26 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χόρφορντ 5 (2/9 σουτ, 1/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 2, Σμαρτ 24 (3/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 24 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γ. Γουίλιαμς 11 (6 ριμπάουντ), Γουάιτ 8 (2), Πρίτσαρντ