Οι Γουόριορς πέτυχαν την τρίτη τους νίκη επί των Ντάλας Μάβερικς, αυτή τη φορά με break στην έδρα των αντιπάλων τους.

Το 3-0 στη μεταξύ τους σειρά με τους Ντάλας Μάβερικς πραγματοποίησαν οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Η ομάδα του Στιβ Κερ μοιάζει ξανά ασταμάτητη και κέρδισε μέσα στο Ντάλας με 109-100 παρά το one man show του Λούκα Ντόνσιτς.

Από το πρώτο κιόλας δωδεκάλεπτο, οι Γουόριορς κατάφεραν να πάρουν ένα ισχνό προβάδισμα (+3) που διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο παρά την ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν λίγο προβάδισμα (+9). Στην τρίτη περίοδο, όμως, ήρθε το μεγάλο ξέσπασμα των Γουόριορς. Με ένα επιμέρους 14-5, κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να βρεθούν στο +10 με το τέλος της περιόδου (78-68).

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, δεν άλλαξαν πολλά, με τους Μάβερικς να μην καταφέρνουν ουσιαστικά να γίνουν επικίνδυνοι και τη διαφορά να φτάνει και το +14.

Κορυφαίος για τους Μάβερικς ήταν ο Λούκα Ντόνσιτς που σε 40 λεπτά αγώνα πέτυχε 40 πόντους, μάζεψε 11 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Ντινγουίντι (26/2/1) και Μπράνσον (20/5/3) ήταν οι μοναδικοί που προσπάθησαν να βοηθήσουν τον Σλοβένο στο παρκέ.

Στον αντίποδα, για τους Γουόριορς, κορυφαίοι ήταν οι Κάρι (31/5/11) και Γουίγκινς (27/11/3) ενώ σημαντική ήταν η προσφορά των Τόμσον (19/7/3), Γκριν (10/5/5) και Πουλ (10/5/1).

Η νίκη των Γουόριορς σε αριθμούς

Τα δωδεκάλεπτα: 22-25, 47-48, 68-78, 100-109

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 9 (2), Μπούλοκ (0/10 σουτ, 0/7 τρίποντα), Πάουελ 3, Μπράνσον 20 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 40 (11/23 σουτ, 4/9 τρίποντα, 14/17 βολές, 11 ριμπάουντ), Κλέμπερ (0/5 τρίποντα), Μπέρτανς 2, Ντίνγουιντι 26 (4/10 τρίποντα), Ντιλικίνα

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 10 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 27 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Λούνι 9 (12 ριμπάουντ), Κάρι 31 (5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τόμπσον 19 (6/18 σουτ, 3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πόρτερ 2, Τοσκάνο-Άντερσον, Πουλ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 1.