Ολοκληρώθηκε κατά το ήμισυ η φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού έγιναν γνωστές οι 4 ομάδες που θα βρίσκονται στα προημιτελικά της διοργάνωσης

Έγιναν γνωστές οι 4 από τις 8 ομάδες που θα συμμετάσχουν στα προημιτελικά του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ. Στους επαναληπτικούς αγώνες που διεξήχθησαν το προηγούμενο διήμερο, οι ομάδες που είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα ματς κατάφεραν να το υπερασπιστούν και θα βρίσκονται στην κλήρωση της οκτάδας.

Γιουβέντους – Πόρτο 3-2 (2-1 κανονική διάρκεια)

Η Πόρτο κατάφερε να πάρει μια μεγάλη πρόκριση μέσα στο Τορίνο, παρά το γεγονός ότι η Γιούβε έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά και το ότι αγωνιζόταν από το 55΄με 10 παίκτες. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους δράκους ο Σέρτζιο Ολιβέιρα, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του

Ντόρτμουντ – Σεβίλλη 2-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τρομερό Χάαλαντ, που πέτυχε άλλα δύο γκολ, η Ντόρτμουντ πανηγύρισε την είσοδό της στα προημιτελικά, υπερασπιζόμενη τη νίκη της με 3-2 στον πρώτο αγώνα. Οι Ανδαλουσιάνοι πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή, όμως δεν κατάφεραν να στείλουν το ζευγάρι στην παράταση

Λίβερπουλ – Λειψία 2-0

Σε ένα παρόμοιο παιχνίδι με το πρώτο, η Λίβερπουλ επικράτησε της Λειψίας με το ίδιο σκορ, έχοντας μάλιστα και τους ίδιους σκόρερς. Η ομάδα του Κλοπ δεν πηγαίνει καλά στην Αγγλία, θα προσπαθήσει όμως να σώσει τη χρονιά της στο Τσάμπιονς Λιγκ

Παρί – Μπαρτσελόνα 11

Το 4-1 στο Καμπ Νου είχε κρίνει εν πολλοίς την πρόκριση της Παρί στα προημιτελικά. Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στο Παρίσι και είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με 2-1 στο ημίχρονο και να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Ποτσετίνο. Ωστόσο, ο Νάβας έπιασε το πέναλτι του Μέσι και έβαλε τέλος στα όνειρα των Καταλανών για μια νέα remontada.