Η 12η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε και το Debut.gr παρουσιάζει τι συνέβη αυτό το διήμερο.

Η 12η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε με τις Μπαρτσελόνα και ΤΣΣΚΑ να συνεχίζουν απτόητες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δείχνουν να είναι μια ταχύτητα πάνω από τους υπόλοιπους σε αυτό το σημείο της διοργάνωσης. Σπουδαίες νίκες εκτός έδρας για Παναθηναϊκό και Φενέρ που τις χρειάζονταν πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους. Νίκη εκτός έδρας και για τη Μπασκόνια που συνεχίζει τις εκπληκτικές εμφανίσεις ενώ Ρεάλ, Μπάγερν και Μακάμπι έστω και δύσκολα προστάτεψαν την έδρα τους. Νίκη- έκπληξη η Άλμπα στη Βαλένθια. Πάμε να δούμε πιο αναλυτικά πως κύλησε η 12η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Τα ματς που ξεχώρισαν

Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 77-80

Ευρωλίγκα

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη στην Ιταλία κόντρα στην Αρμάνι. Οι πράσινοι μετά την κάκιστη εμφάνιση κόντρα στη Βιλερμπάν έπρεπε να βγάλουν αντίδραση και το έκαναν στην Ιταλία. Η Αρμάνι ξεκίνησε πιο εύστοχα την αναμέτρηση και με την σκληρή της άμυνα προηγήθηκε με 22-13. Προς το τέλος του δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 5-0 μείωσε τη διαφορά αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι πάτησε το γκάζι. Με ένα σερί 16-4 η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 40-25 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 42-30. Στην επανάληψη οι Πράσινοι βελτιώθηκαν στην άμυνα, πήγαν το ματς σε αργό tempo  και σιγά σιγά άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά. Στο 32′ (60-50) έτρεξε ένα σερί 7-0 και επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα. Ισοφάρισε την αναμέτρηση στο 64-64 και κάπου εκεί η ομάδα του Βόβορα πάτησε πάνω στην άμυνα της και σε 2 πολύ μεγάλα εύστοχα σουτ. Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με δύο τρίποντα έδωσαν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (76-75). Μία άμυνα του Παπαγιάννη και ένα κάρφωμα του ίδιου στην επίθεση σφράγισαν την απόδραση της ελληνικής ομάδας από την Ιταλία.

Εφές – Μπασκόνια 59 -77

Ευρωλίγκα

Η Μπασκόνια πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα απέναντι στην Έφες, σε μια αναμέτρηση που ισπανική ομάδα ήταν η απόλυτος κυρίαρχος. Η Εφές είδε όλους τους τραυματίες της να επιστρέφουν στην δράση- εκτός του Πλάις- αλλά φάνηκε ότι ήταν εκτός ρυθμού. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο. Η κυκλοφορία στην επίθεση της Μπασκόνια και η κυριαρχία στα ριμπάουντ της έδωσαν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 42-37. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην επανάληψη με την Μπασκόνια να πυροβολεί από μακριά με τον Πίτερς και φτάνει τη διαφορά στο +13(50-63). Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 9-0 των Ισπανών και κάπου εκεί ο αγώνας κρίθηκε. Τα 15 επιθετικά ριμπάουντ της Μπασκόνια μαρτυρούν τη διάθεση και την υπεροχή των Ισπανών κόντρα στην Εφές. Κορυφαίος ήταν ο Πίτερς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ κανείς παίχτης από την ομάδα του Αταμάν δε σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η έκπληξη

Βαλένθια – Άλμπα Βερολίνου 92-100

Η έκπληξη αυτής της αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα σημειώθηκε στη La Fonteta όπου η Άλμπα επικράτησε της Βαλένθια με 100-92. Από την μία η Βαλένθια προερχόταν από σερί νικών στην Ευρωλίγκα αλλά και νίκη στο πρωτάθλημα επί της Μπαρτσελόνα. Από την άλλη η Άλμπα προερχόταν από την ήττα στο Μιλάνο με μόλις 55 πόντους στο ενεργητικό της και με πολλές βασικές απουσίες. Φοντέκιο, Λάιμερς και Έρικσον ήταν εκτός για την αναμέτρηση με την Βαλένθια. Βλέποντας αυτά θα λέγαμε πως η Βαλένθια θα είχε ένα εύκολο βράδυ. Η ομάδα του Ρενέσες όμως μας διέψευσε. Παίζοντας σχεδόν ζώνη 2-1-2 σε ολόκληρη την αναμέτρηση, έβγαλε εκτός ρυθμού την ισπανική ομάδα. Είχε τα ηνία στο προβάδισμα από νωρίς και το ημίχρονο έκλεισε με το ρευστό 50-51. Στην επανάληψη το επιθετικό κρεσέντο της Άλμπα και του Γκρέιντζερ (5/5 τρ μέχρι το 33′) έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (63-82). Όσο και αν προσπάθησε η Βαλένθια να επιστρέψει, ήταν αργά για οποιαδήποτε άλλη αντίδραση. Και πως να χάσει η Άλμπα όταν έχει 21/35 δίποντα (60%), 17/32 τρίποντα (52,1%) και 28 ασίστ;

MVP

O πολυτιμότερος παίχτης γι΄αυτή την αγωνιστική είναι ο Έντι Ταβάρες. Στην μάχη μεταξύ των δύο γιγάντων καθώς απέναντι του βρέθηκε ο Φολ της Βιλερμπάν (2.18μ), η εμπειρία του Ταβάρες ήταν αυτή που επικράτησε. Ο σέντερ της Ρεάλ είχε 19 πόντους (7/8 δίποντα, 5/6βολές), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 τάπες και μόλις 1 λάθος. Συγκέντρωσε 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, τις περισσότερες από οποιοδήποτε άλλον σε αυτή την αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Στα αξιοσημείωτα της Ευρωλίγκα

-> η αλλαγή της εικόνας του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο που ανάγκασε την Αρμάνι σε μόλις 3 ασίστ σε τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο.

->επιτέλους νίκη για την Φενέρ κόντρα στη Ζενίτ, η οποία Ζενίτ δε μπορεί να νικήσει με τίποτα στην έδρα της. Από τις 6 νίκες οι 5 είναι εκτός έδρας.

-> η επιστροφή του Όμρι Κάσπι για την Μακάμπι, σχεδόν έναν χρόνο μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

-> η φρόντλαιν της Μπασκόνια ( Πίτερς, Πολονάρα, Φαλ, Τζεκίρι) είχε συνολικά κόντρα στην Εφές 50 από τους 77 πόντους.

-> Το ποσοστό της Βιλερμπάν στα τρίποντα τις τελευταίες 3 αγωνιστικές είναι κοντά 70%.Για μία ομάδα που μέχρι αυτούς τους αγώνες με Μπαρτσελόνα, Παναθηναϊκό και Ρεάλ σούταρε με 32.1%

-> η κατηφόρα της Ζαλγκίρις συνεχίζεται καθώς γνώρισε την 6η διαδοχική της ήττα στην Ευρωλίγκα.