Το Debut.gr και ο Μαλγαρινός Δημήτρης περιγράφουν και αναλύουν το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Basket League, όπου η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ και πήρε το ντέρμπι των δικέφαλων. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία (ίσως και δικαιολογημένα) καθώς το παιχνίδι θα μπορούσε να πάει στην παράταση. Η ΑΕΚ έλεγχε σχεδόν όλη την ώρα το παιχνίδι αλλά οι αυτοκτονικές της τάσεις στα τελευταία λεπτά έβαλαν τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι. Το ατομικό ταλέντο στην επίθεση των κιτρινόμαυρων ήταν αυτό που για άλλη μια φορά καθάρισε το παιχνίδι για αυτούς. Ο Μασιουλίς με δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό ήταν αυτός που ουσιαστικά έλυσε τα χέρια για την ΑΕΚ πριν αυτή προσπαθήσει να αυτοκτονήσει.

Ο Δικέφαλος του Βορρά από την άλλη έδειξε μια πολύ καλή εικονα μετά και την πειστική εμφάνιση στην έδρα του Προμηθέα. Η ΑΕΚ στερήθηκε των Λοτζεσκί και Σλότερ ενώ για τον ΠΑΟΚ έκανε ντεμπούτο ο Κονατέ που άφησε σε γενικές γραμμές καλές εντυπώσεις. Από πλευράς ΑΕΚ εκτός του Μασιούλις ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 17 πόντους όντας όμως πολύ άστοχος, ενω από πλευράς ΠΑΟΚ την διαφορά έκανε ο Γκρίφιν που κόντρα στην παλιά του ομάδα σκόραρε 17 πόντους.

Αν και συνεχίζει αήττητη η ΑΕΚ σήμερα δεν έπεισε καθόλου με την εμφάνιση της. Ο ΠΑΟΚ εκθείασε όλες τις αμυντικές της αδυναμίες σε όλο το παιχνίδι. Εκμεταλλευόμενος τα αργά πόδια των μεγάλων ηλικιακά παικτών της χτύπησε πολλές φορές με διεισδήσεις. Γενικότερα το ματς ήταν ένα καλό τεστ για τους γηπεδούχους για να δείξουν την δυναμική τους. Ασχέτα με την νίκη που ήρθε οι κιτρινόμαυροι έδειξαν να αποτυγχάνουν σε αυτό το τεστ και ιδιαίτερα στο κομμάτι της άμυνας.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η πρώτη περίοδος είχε την φαρδιά υπογραφή ενός παίκτη. Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης είχε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο θυμίζοντας ψηλό άλλου επιπέδου. Διέλυσε την άμυνα της ΑΕΚ με επιθέσεις πικ εν ρολ κατά κύριο λόγο, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ κέρδισε τις περισσότερες μονομαχίες. Αν και η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατα στο παιχνίδι χτίζοντας μια διαφορά 5 πόντων (14-9) αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ στο πρώτο time-out,  αυτός αντέδρασε και βρέθηκε αυτός μπροστά μετά από μίνι σερί 8 πόντων με 14-17.

Με όπλο το τρίποντο η ΑΕΚ πάνω από τον ΠΑΟΚ στο ημίχρονο

Η δεύτερη περίοδος ικανοποίησε τους λάτρεις της πορτοκαλης θεάς. Η ΑΕΚ έβγαλε στο παρκέ της το τεράστιο, για τα δεδομένα του ελληνικού πρωταθλήματος, ατομικό της ταλέντο ενώ από την άλλη ο ΠΑΟΚ έκανε το τέλειο διάβασμα στην άμυνα της ΑΕΚ. Το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται του ΠΑΟΚ με 52-45 χωρίς ωστόσο η διαφορά των 7 πόντων να φαίνεται στην εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με 64% στα τρίποντα με πρώτο σκόρερ τον Λάνγκφορντ.

Η τρίτη περίοδος ήταν το ακριβώς αντίθετο από αυτό που είδαμε στην δεύτερη. Το ματς σοβαρέψε και η σκοπιμότητα επικράτησε. Η ροή του αγώνα μεταφέρθηκε στις επαφές με αποτέλεσμα να έρθουν πολλά φάουλ και το παιχνίδι να μη μπορεί βρει ρυθμό. Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς ένα προβάδισμα της τάξεως των 5 πόντων χωρίς όμως να καταφέρουν να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφιο. Οι ασπρόμαυροι από την άλλη δεν κατάφεραν ποτέ να πλησιάσουν στο καλάθι ή να προσπεράσουν.

Όλα αυτά όμως μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο που είδαμε μάλλον ένα ντέρμπι από τα παλιά. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε πολλές φορές την διαφορά στο καλάθι αλλά ποτέ δεν κατάφερε να προσπεράσει. Μέχρι το 38′ όμως. Εκεί έπειτα από καλάθι του Κονατέ ο ΠΑΟΚ μείωσε στο πόντο. Ο Γκρίφιν πήρε το πορτοφόλι του Λάνγκφορντ στην επαναφορά και ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά στο σκορ με 75-76 για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο, δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς. Εκεί φάνηκε η πίεση να πνίγει τους γηπεδούχους. Ωστόσο η εμπειρία των παικτών τους ξεδιπλώθηκε για άλλη μια φορά στο παρκέ. Αυτή την φορά με τον Μασιουλίς και όχι τον συνήθη ύποπτο Λάνγκφορντ. Ο Λιθουανός ευστόχησε σε δύο διαδοχικά τρίποντα σε δύο επιθέσεις και κατά κάποιο τρόπο έδειχνε να κλειδώνει το ματς. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6 πόντους, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το δραματικό τέλος

Όλα έμοιαζαν τυπική διαδικασία ως την στιγμή που αποφάσισε να αυτοκτονήσει η ΑΕΚ. Οι κιτρινομαυροί γυρνώντας την μπάλα στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα κάνανε το λάθος. Ο Γκρίφιν έκλεψε την μπαλα από τον Λάνγκφορντ και κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ. Σκόραρε τις δύο βολές ο ίδιος και στην επαναφορά σκόραρε ξανά γρήγορο δίποντο. Με την διαφορά να πηγαίνει στους δύο πόντους. Ο ΠΑΟΚ έστειλε τον Ζήση στις βολές για να σταματήσει το ρολόι. Ο έμπειρος γκαρντ αστόχησε προς έκπληξη όλων και στις δύο βολές. Και κάπου εκεί το παιχνίδι μπλέχτηκε. Στο ριμπάουντ της δεύτερης βολής η μπάλα βγαίνει άουτ σε μια πολύ οριακή φάση. Οι διαιτητές πήγαν στο άμεσο replay και έδωσαν την μπάλα στην ΑΕΚ. Εδώ οι φιλοξενούμενοι έχουν έντονες διαμαρτυρίες. Όμως δεν είναι αυτή η φάση που σηκώνει έντονη συζήτηση.

Η φάση που φωνάζει ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ, μετά από αυτά, στέλνει τον Ρογκαβοπουλο στις βολές για να σταματήσει το ρολόι. Ο νεαρός ευστοχεί στις μια από τις δύο βολές. Το παιχνίδι μοιάζει τελειωμένη υπόθεση με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν και την ΑΕΚ να προηγείται του ΠΑΟΚ με 4 πόντους. Και εδώ έρχεται η φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται. Ο Λοβ τρέχει όλο το γήπεδο σταματάει και σουτάρει τρίποντο. Ο Ζήσης στην προσπάθεια του να τον αποφύγει φαίνεται να τον χτυπάει με το γόνατο. Ο Λοβ ευστοχεί αλλά φάουλ δεν δίνεται. Και ο ΠΑΟΚ μειώνει στο πόντο. Σε αυτή την φάση οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται έντονα με το replay, … μάλλον …, να τους δικαιώνει.