Ακόμη μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση όσων έγιναν στη 4η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η πρώτη διαβολοεβδομάδα μόλις ολοκληρώθηκε. Η Ζαλκίρις διατήρησε το απόλυτο ενώ Εφές, ΤΣΣΚΑ και Φενέρμπαχτσε γνώρισαν απρόσμενες ήττες. Ο Ολυμπιακός χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Χάρισον στην εκπνοή υπερκέρασε το εμπόδιο της Μακάμπι. Παράλληλα, το τριφύλλι δεν άντεξε και ηττήθηκε στη παράταση από τη Μπαρτσελόνα. Πάμε να δούμε αναλυτικά τι συνέβη στη 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Το ματς της αγωνιστικής

Ολυμπιακός-Μακάμπι  85-82

Ολυμπιακός - Μακάμπι 85-82: Η ψηφιακή ανάλυση του αγώνα (vid) - Fosonline

Με τρίποντο του Χάρισον στην εκπνοή, ο Ολυμπιακός πέτυχε το 3/3 σε τέσσερις αγωνιστικές και ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον του στη διοργάνωση. Πιο αναλυτικά, στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές με πολλά λάθη. Στο επόμενο διάστημα ο Ολυμπιακός βρήκε δύο τρίποντα από τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου, αλλά στην άλλη πλευρά έκανε κάτι παρόμοιο κι ο Μπλέιζερ (8-12, 6’). Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σερί τους στο 10-0 μέχρι που το διέκοψε ο Έλις και έτσι χάρη στον Αμερικανό σέντερ οι Πειραιώτες πλησίασαν στο σκορ, αλλά όχι για πολύ αφού το δεκάλεπτο έληξε με 15-22 χάρη σε σουτ του Ντόρσεϊ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς χάρη στις πρωτοβουλίες των Σπανούλη και Μάρτιν. Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός επέβαλλε το ρυθμό του με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +10 (54-44). Η Μακάμπι όμως έχει ποιότητα στο ρόστερ της. Μείωσε με δύο συνεχόμενα τρίποντα σε 56-52 (25’).

Ακολούθησε ένα διάστημα χωρίς ιδιαίτερο σκορ και με πολλά λάθη μέχρι που οι Μάρτιν και ΜακΚίσικ ξεκόλλησαν την ομάδα, αλλά ο Τζόουνς με τρίποντο έκανε το 69-66 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι συμπλήρωσαν γρήγορα τα πέντε ομαδικά. Το προβάδισμα άλλαξε (71-72). Η Μακάμπι ξαναπέρασε μπροστά αλλά ο Σπανούλης με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 82-79. Ο Τζόουνς αστόχησε και στις δύο, ο Καλογιάρο πήρε επιθετικό ριμπάουντ κι ο Ουίλμπεκιν ισοφάρισε με τρίποντο. Ο Χάρισον όμως σε «νεκρό» χρόνο ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων υπό πίεση. Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Μάρτιν με 16 πόντους ενώ από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεχώρισε ο Ουίλμπεκιν με 18.

Η έκπληξη

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Άλμπα Βερολίνου  88-93

Euroleague, ΤΣΣΚΑ - Άλμπα 88-93: Μεγάλο «διπλό» των Γερμανών μέσα στη Μόσχα

Για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης, η Άλμπα Βερολίνου κέρδισε μέσα στη Μόσχα την ΤΣΣΚΑ. Αναμφίβολα λοιπόν συγκαταλέγεται στην έκπληξη της αγωνιστικής. Πιο συγκεκριμένα, στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ. O Σενγκέλια έκανε το 7-5 στο 5′. Το τρίποντο του Γκίφι έδωσε προβάδισμα στην Άλμπα για το 13-15, 2 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Κλάιμπερν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (19-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα σταθερό προβάδισμα που έφτανε μέχρι τους έξι πόντους (51-45). Η ομάδα του Ιτούδη σούταρε με 9/12 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι Γερμανοί είχαν 6/14.Η Άλμπα αντέδρασε εξκαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Έρικσον να γράφει το 64-66 στο 29′. Ο Γκρέιντζερ έγραψε το 65-68 για να κλείσει την τρίτη περίοδο.

Το τρίποντο του Έρικσον έκανε το 65-74 στο 32′ και ανάγκασε τον Ιτούδη να πάρει timeout. H TΣΣΚΑ αντέδρασε και με το Μάικ Τζέιμς έκανε το 78-80 στο 36′. Ο Σίκμα με τρίποντο στο 39′ έγραψε το 82-87. Ο Σίκμα με νέο καλάθι, έκανε το 85-89 στα 28 δευτερόλεπτα. Πάλι ο Σίκμα με 2/2 βολές έκανε το 85-91, με τον Κουρμπάνοφ να μειώνει σε 88-91. Ο Λο πήγε στη γραμμή των βολών και κλείδωσε τη νίκη των Γερμανών.

Στα αξιοσημείωτα

->Το σχήμα που επέλεξε ο Βόβορας στο παιχνίδι της Πέμπτης με Σαντ-Ρος, Φόστερ, Παπαπέτρου, Κασελάκη και Μήτογλου ουσιαστικά κλείδωσε την όποια επιθετική πρωτοβουλία της Μπαρτσελόνα. Ήταν το σχήμα που έστειλε την διαφορά στους 11 πόντους στο 25′ (55-44) με το +/- της εν λόγω πεντάδας να ήταν στο +13.

->Μέχρι στιγμής Μπάγερν και Ζαλκίρις αποτελούν τις εκπλήξεις της διοργάνωσης. Αντίθετα Εφές, Ρεάλ Μαδρίτης, ΤΣΣΚΑ και Μακάμπι αναζητούν ακόμη την ταυτότητά τους.

->Ο αρχηγός και ηγέτης του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης είναι πλέον ο παίκτης με τα περισσότερα εύστοχα σουτ στην ιστορία της EuroLeague (1.339), αφήνοντας πίσω του τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο (1.338) ενώ την πρώτη τριάδα συμπληρώνει ο Γιώργος Πρίντεζης (1.284).

->O Μιλάκνις στην αναμέτρηση της Ζαλκίρις με την Εφές ξεπέρασε τον Διαμαντίδη σε εύστοχα τρίποντα στη διοργάνωση. Ο Λιθουανός έφτασε τα 373 στη καριέρα του ενώ ο πρώην αρχηγός του Παναθηναϊκό και νυν πρόεδρός του έχει 372.

->Είναι νωρίς ακόμα αλλά σίγουρα η Χίμκι είναι από τις πιο αδικημένες ομάδες της διοργάνωσης καθώς το ρεκόρ της (0-4) δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση το φετινό ρόστερ της. Οι απουσίες της ομάδας λόγω covid-19 την έχει βυθίσει στη τελευταία θέση.

Highlight της αγωνιστικής

Χωρίς αμφιβολία η φάση της αγωνιστικής ανήκει στο μπάζερ-μπίτερ τρίποντο του Άρον Χάρισον ο οποίος χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

MVP αγωνιστικής

Η Αρμάνι Μιλάνο πέτυχε σημαντική και μεγάλη νίκη απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 78-70. Ο MVP της αγωνιστικής ανήκει σε αυτή την αναμέτρηση.  Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο μαέστρος της ομάδας του Έτορε Μεσίνα. Μέτρησε 25 πόντους με /5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές, ενώ κατέβασε 4 ριμπάουντ και έδωσε 8 ασίστ. Μέτρησε 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.