Η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο της Νίμπουρκ στα προημιτελικά με 94-82 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του BCL, οπού την Παρασκευή (21:30) θα αντιμετωπίσει την Σαραγόσα, ενώ πιο νωρίς η Ντιζόν θα δώσει μάχη με την Μπούργος με στόχο ένα εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της και πέρασε στα ημιτελικά του BCL, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Σαραγόσα την Παρασκευή (2/10 στις 21:30).

Σαραγόσα – Τενερίφη 87-81

Η ομάδα από την Αραγονία νίκησε στο “Ισπανικό εμφύλιο” ενάντια στην Τενερίφη με 87-81, έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερος μέρος του αγώνα. Η ομάδα από τα Κανάρια νησιά, αν και υπολείπονταν με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17), πήρε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 40-39.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Οκάμπο πάτησαν το γκάζι και με ένα επί μέρους 24-16 στην τρίτη περίοδο, βρέθηκαν μπροστά με 63-56. Παρά την πίεση της Τενερίφης, από την οποία ξεχώρισε ο Σερμαντίνι με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, η Σαραγόσα διατήρησε το προβάδισμα και πήρε την νίκη με  87-81.

Ιδιαίτερα ο Γιώργος Μπόγρης για την Τενερίφη με δέκα λεπτά συμμετοχής είχε μόλις 2 ριμπάουντ.

Τουρκ Τέλεκομ – Ντιζόν 82-83

Αν και η Τούρκ Τέλεκομ προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 24-18, η Ντιζόν βρήκε λύσεις και νίκησε με 83-82.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Γάλλοι μείωσαν και πέρασαν μπροστά με 65-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με ένα επί μέρους 11-4, βρέθηκαν μπροστά με 66-76 στο 34’. Η Τουρκ Τέλεκομ δεν παράτησε το παιχνίδι και μείωσε στο ένα πόντο (82-83) στα 30″”. Η Ντιζόν διαχειρίστηκε  καλύτερα την κατάσταση και πήρε την νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του BCL.

Χάποελ Ιερουσαλήμ – Μπούργος 65-92

H Μπούργος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, νικώντας την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 92-65. Η ομάδα από το Ισραήλ είχε βρεθεί μπροστά στο 5’ με 11-8, αλλά οι Ισπανοί γύρισαν το ματς και πήραν το προβάδισμα με 21-9 στο 8′. Η Χάποελ προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, αλλά υπολειπόταν με οχτώ πόντους στην πρώτη περίοδο (23-15).

Η ομάδα από το Πέντρο και το Λεόν ανέβασε την διαφορά στο ημίχρονο στους 17 πόντους (32-49) και στους 29 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (77-48). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Μπούργος κατάφερε να νικήσει με 92-65.