Ο Μανώλης Μακρόπουλος γράφει στο debut.gr τα 10 αγαπημένα του ματς από την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Το ποδόσφαιρο βρίσκεται σε “καραντίνα”. Ο αθλητισμός το ίδιο. Γενικότερα, ολόκληρος ο πλανήτης “μένει σπίτι” ελεώ κορονοϊού. Προφανώς δεν υπάρχει αγωνιστική δράση. Και το χειρότερο είναι πως με την υπάρχουσα κατάσταση δε γνωρίζουμε πότε θα έχουμε επανέναρξη. Όμως η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό, και μπαίνει πολύ ψηλότερα από την ψυχαγωγία.

Έτσι λοιπόν αποφάσισα, σε όσο το δυνατόν λιγότερες γραμμές, να αποτυπώσω τα 10 κορυφαία ματς (ποδοσφαιρικά) της τρέχουσας αγωνιστικής σεζόν. Τα 10 κατά την προσωπική μου άποψη, με την Πρέμιερ Λίγκ να έχει την τιμητική της (4), το Τσάμπιονς Λίγκ να ακολουθεί (2) και Γιουρόπα (1), Λα Λίγκα (1), Μπουντεσλίγκα (1) , Σέριε Α (1) να συμπληρώνουν τη λίστα.

No 10: Αταλάντα-Μίλαν 5-0

Ιταλικό ποδόσφαιρο δεν παρακολουθώ συχνά. Γενικότερα δεν είμαι φαν της Σέριε Α. Ωστόσο, έτυχε να δω ένα από τα παιχνίδια της σεζόν για φέτος. Η εκπληκτική Αταλάντα -που βρίσκεται στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λίγκ- διέλυσε με 5-0 τη Μίλαν για τη 17η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα από το Μπέργκαμο έκανε ό,τι ήθελε τους “ροσονέρι”. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών ο βραχύσωμος winger Γκόμες άνοιξε το σκορ, ενώ ακολούθησε καταιγισμός στο δεύτερο μέρος. Ο Πάσαλιτς στο 61′ έκανε το 2-0 και δύο λεπτά μετά ο Ίλισιτς το 3-0. Ο ίδιος παίκτης ανέβασε το δείκτη του σκορ το 4-0 (73′), για να έρθει ο Μουριέλ στο 83ο λεπτό να σημειώσει το τελικό 5-0.

Ήταν 22 Δεκεμβρίου του 2019.

No 9: Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 3-5

Παιχνίδι “σταθμός” στην εφετινή Μπουντεσλίγκα. Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έχει μόλις ανακοινώσει την απόκτηση του νεαρού φορ, Έρλινγκ Χάαλαντ από τη Ζάλτσμπουργκ. Ενός παίκτη για τον οποίο έγινε “χαμός” στο χειμερινό μεταγραφικό παζάρι. Και όχι άδικα, όπως αποδεικνύεται. Το πρώτο μέρος έχει μόλις ένα γκολ, του Νιντερλέχτερ (34′). Το δεύτερο; Έχει τα πάντα! Οι γηπεδούχοι διπλασιάζουν τα τέρματά τους με τον Ρίχτερ, μόλις στο 46′! Η Ντόρτμουντ αντιδρά και μειώνει σε 2-1 (Μπράντ 49′) αλλά ο Νιντερλέχτερ με δεύτερο προσωπικό γκολ ξανά δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Φάβρ “πετά” στο γήπεδο τον Χάαλαντ στο 55΄και ακολουθεί το χάος.. Σκοράρει μετά από τέσσερα λεπτά, ενώ ο Σάντσο ισοφαρίζει σε 3-3 στο 61′. Εννιά λεπτά μετά ο Νορβηγός δίνει προβάδισμα στους Βεστφαλούς και έντεκα πριν τα 90′ ολοκληρώνει με χατ-τρικ για το 3-5! Έτσι γίνεται ο πρώτος παίχτης στην ιστορία της Μπουντεσλίγκα που πετυχαίνει χατ-τρικ προερχόμενος από τον πάγκο!

18 Ιανουαρίου 2020.

No 8: Γουότφορντ-Λίβερπουλ 3-0

Ήταν δεδομένο ότι το απίστευτο αήττητο σερί της Λίβερπουλ θα σταματούσε. Όχι επειδή είναι ανίκητη, μα επειδή μας προειδέαζαν οι εμφανίσεις της από της αρχές της νέας δεκαετίας. Η αρμάδα του Κλόπ επισκέφθηκε το “Βικαράτζ Ρόαντ” για την 28η αγωνιστική του κορυφαίου πρωταθλήματος στον κόσμο και σίγουρα δε περίμενε αυτό που θα της συνέβαινε. “Οι σφήκες” άνοιξαν το σκορ με τον Σαρ στο 54′, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε έξι λεπτά μετά για το 2-0! Η Λίβερπουλ δε μπορούσε να αντιδράσει και όχι μόνο δεν απείλησε για το 2-1, αλλά δέχθηκε και τρίτο γκολ. Στο 72ο λεπτό ο MVP της αναμέτρησης Σαρ πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ντίνι, ο οποίος πλάσαρε για το τελικό 3-0. Με αυτό τον τρόπο “μπήκε φρένο” στο ξέφρενο αήττητο σερί 44 αγώνων των “ρεντς”!

Λιγότερο από ένα μήνα πριν, 29/2/2020.

No 7: Γούλβς-Τσέλσι 2-5

Δεύτερο ματς από την Πρέμιερ. Αρχές ακόμη της σεζόν, μόλις 5η αγωνιστική και “οι μπλε” του Φράνκι Λάμπαρντ κατεβαίνουν στο “Μολινό” απέναντι σε μια Γούλβς που δίκαια θεωρείται μια εκ των φετινών “top 6” στην Αγγλία. Ο νεαρός στόπερ Τομόρι με “βολίδα” άνοιξε το σκορ στο 31′, ενώ ο Έιμπραχαμ με δύο προσωπικά γκολ (34′, 41′) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Με δύο γκολ από τον Είμπραχαμ, ένα για το 0-4 στο 55′, ακόμα ένα στη δική του εστία για το 1-4 (69′). Ο ιταλός Κουτρόνε μείωσε σε 2-4 (85′), ενώ ο Μάουντ στις καθυστερήσεις πέτυχε το πέμπτο τέρμα των Λονδρέζων. Ο Έιμπραχαμ έγινε σε εκείνο το ματς ο νεότερος παίκτης που πετυχαίνει χατ-τρικ  στην ιστορία της Τσέλσι!

14 Σεπτεμβρίου του 2019.

No 6: Τότεναμ-Μπάγερν 2-7

Πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου! Ένα παιχνίδι που διεξήχθη παράλληλα με τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Ερυθρό Αστέρα (ήττα 3-1 στο Βελιγράδι), οπότε και το είδα σε μαγνητοσκόπηση. Ήταν η 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων και ένα από τα πιο…τρομακτικά ματς στην ιστορία της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Ο άσος των Σπέρς, Σον σημείωσε το 1-0 στο 12ο λεπτό, μα αυτή ήταν η αρχή του τέλους. Μόλις 194 δευτερόλεπτα μετά ήρθε η ισοφάριση του Κίμιχ, ενώ ο Λεβαντόφσκι ολοκλήρωσε την ανατροπή πριν την ανάπαυλα (45′). Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, Σέρζ Γκάμπρι σκόραρε δις (53′,55′), για το 1-4, ο Κέιν μείωσε από τη βούλα στο 62′. Και ενώ όλα έδειχναν πως το 2-4 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, Γκνάμπρι και “Λέβα” έκαναν τα..δικά τους! 2-5 με τον Γερμανό (85′), 2-6 ο Πολωνός στο 87′ και καρέ για τον…σέφ-Γκνάμπρι ένα λεπτό αργότερα!

Γράφτηκε ιστορία την 1η του Οκτώβρη (2019).

No 5:Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 5-2

Ακόμα ένας αγώνας από την έναρξη της χρονιάς. Δεύτερη “στροφή” στη Λα Λίγκα, βράδυ Σαββάτου, και η Μπαρτσελόνα φιλοξενούσε τη Βαλένθια σε ένα ματς που έδειχνε -στα χαρτιά- “ντέρμπι”. Καθήμενος στον καναπέ, φυσικά δε μπορούσα να φανταστώ αυτό που θα ακολουθούσε. Και χωρίς την παρουσία του Λίο Μέσι! Ίσα που είχαν συμπληρωθεί 2 λεπτά αγώνα, μέχρι ο -τότε- 16 ετών Άνσου Φάτι να συστηθεί στον ποδοσφαιρικό πλανήτη, ανοίγοντας το σκορ. Ύστερα από πέντε λεπτά, ο winger από τη Γουϊνέα φρόντισε να μας δείξει πως αξίζει να ασχοληθούμε μαζί του. Τρομερή ενέργεια και ασίστ στον Ντε Γιόνγκ για το 2ο τέρμα των “μπλαουγκράνα”. Η Βαλένθια μείωσε στο 27′ με τον Γκαμεϊρό, αλλά τίποτε δε θα χαλούσε το πάρτι στο “Καμπ Νόου”. 3-1 με τον Πικέ (51′), εξήντα-ένα λεπτά και 4-1 με φανταστικό πλασέ από τον Λουίς Σουάρες, που μόλις είχε περάσει στη θέση του Φάτι που αποθεώθηκε. Ο Ουρουγουανός σκόραρε και πάλι για το 5-1 είκοσι λεπτά αργότερα, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μάξι Γκόμες.

Σάββατο βράδυ, 14 Σεπτεμβρίου 2019.

No 4: Μάντσεστερ Σίτι-Γουότφορντ 8-0

Μέχρι και το επόμενο ματς της λίστας, νόμιζα πως τα είχα δει όλα! Η Μάντσεστερ Σίτι προερχόταν από την ήττα σοκ (3-2) από τη Νόριτς και ήθελε να…”ξεμπουκώσει”. Οι φιλοξενούμενοι με τον Σον Ντάις στον πάγκο ταξίδεψαν στο Μάντσεστερ γνωρίζοντας καλά πως ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν κάτι παραπάνω από δύσκολος. Τελικά, απεδείχθη εφιάλτης! Το σκορ ύστερα από 18 (!) λεπτά αγώνα ήταν ήδη στο 5-0! Ο Νταβίδ Σίλβα πριν τη συμπλήρωση ενός λεπτού “έσυρε το χορό”. Ακολούθησαν στο 7′ ο Μάρεζ (πέναλτι), το αυτογκόλ του Κλέβερλι (12΄), η κεφαλιά του Μπερνάρντο Σίλβα στο 14′ και η προβολή του Οταμέντι στο 18′! Οι φιλοξενούμενοι είχαν παραδοθεί στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών του Γκουαρδιόλα, οι οποίοι τους φιλοδώρησαν με ακόμη τρία τέρματα στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο. Ο Μπερνάρντο Σίλβα με δύο γκολ (48′ και 60′) έφτασε στο χατ-τρικ, ενώ πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα ο Ντε Μπρόινε πέτυχε το 8-0! Η Σίτι πλησίασε το ρεκόρ, το οποίο λίγο αργότερα (νο 3 της λίστας) “έπιασε” η Λέστερ!

“Ο εφιάλτης του Μάντσεστερ”, 21/9/2019.

No 3: Σαουθάμπτον-Λέστερ 0-9

Ασύλληπτο, εξωπραγματικό,μαγικό, φανταστικό και άλλα τόσα επίθετα θα μπορούσαν να περιγράψουν αυτό που συνέβη στο ματς της Σαουθάμπτον με τη Λέστερ τον περασμένο Οκτώβρη. Η Λέστερ έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομά της στην ιστορία της Πρέμιερ, αφού το εκωφαντικό 0-9 είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ιστορία! Ο Τσίλγουελ σκόραρε για το 0-1 στο 10ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες. Τότε, άρχισε το…πάρτι! Δύο παίκτες (Πέρεζ, Βάρντι) πέτυχαν χατ-τρικ, με το σκορ ημιχρόνου να είναι στο 0-5 (17′ Τίλεμανς, 19’& 39′ Πέρεζ, 45′ Βάρντι). Οι παίκτες του Ρότζερς δεν έδειξαν “έλεος”, σκοράροντας ακόμη τέσσερις φορές εις βάρος των “άγιων”. Στο 57′ ο Πέρεζ έφτασε στο χατ-τρικ (0-6), ενώ ο Βάρντι μόλις ένα λεπτό μετά έκανε το 0-7. Γκολάρα Μάντισον στο 85ο για το 0-8, το “κερασάκι στην τούρτα” στις καθυστερήσεις από τον Τζέϊμι Βάρντι για το πιο εντυπωσιακό διπλό όλων των εποχών!

Δίχως οίκτο στις 25/10/2019.

No 2: Άρσεναλ-Ολυμπιακός 1-2

Ίσως η μεγαλύτερη βραδιά στην ιστορία του Ολυμπιακού. Ίσως και γενικότερα της Ελλάδας στις ευρωπαϊκές διασυλλογικές διοργανώσεις. Δεν έχει συμπληρωθεί ούτε μήνας από εκείνο το βράδυ Πέμπτης όπου είχα την τύχη παρέα με τους καλύτερούς μου φίλους να παρακολουθήσω αυτό το έπος. Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στο Λονδίνο δίχως άγχος και πίεση, μετά την ήττα με 1-0 στο Φάληρο. Οι παίκτες του Μαρτίνς πίεσαν την Άρσεναλ και χάρη στο γκολ του Σισέ (54′) έστειλαν το ματς στο έξτρα τριαντάλεπτο. Εκεί όπου είδαμε τα πάντα. “Οι κανονιέρηδες” με μεγαλύτερη αντοχή πίεσαν, και στο 113′ ο Ομπαμεγιάνγκ με φοβερό γυριστό ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας σκορ πρόκρισης. Οι Πειραιώτες όμως δε το έβαλαν κάτω. Η πίεση του Μασούρα έφερε ένα κόρνερ στο 119′. Ο ίδιος το εκτέλεσε άσχημα, όμως ύστερα από “ριμπάουντ” και σέντρα με το αριστερό, βρήκε τον Ελ Αραμπί που με προβολή πέτυχε το 1-2! Οι ατελείωτες φωνές μετατράπηκαν σε..σιωπή για λίγο, αφού στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ομπαμεγιάνγκ κατάφερε..να αστοχήσει από κοντά. Το τριπλό σφύριγμα έστειλε τον Ολυμπιακό στους “16” του Γιουρόπα, σε μια μαγική, ονειρική ευρωπαϊκή βραδιά!

“Θρυλική πρόκριση”, 27 Φεβρουαρίου 2020.

No 1: Λίβερπουλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-3 (1-0 κ.δ.)

Τέτοιο κοντράστ συναισθημάτων όπως είδαμε πριν από μερικά βράδια στο “Άνφιλντ” δύσκολα θα ξανά δούμε την τρέχουσα σεζόν. Ένα ματς θρίλερ, με άγχος, ανατροπές, καταιγισμό φάσεων και τελικά μια επική και πανάξια πρόκριση για την Ατλέτικο. Όπως πάντοτε, η έδρα της Λίβερπουλ “έβραζε”, στο ματς της χρονιάς για εκείνη. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης καλούνταν να κάνει μια ακόμη ανατροπή, αφού είχε γνωρίσει την ήττα με 1-0 στη Μαδρίτη. Ο Κλόπ είχε σχεδιάσει το τέλειο πλάνο. Μα, βρήκε απέναντί του έναν εξαιρετικό Γιαν Όμπλακ, ο οποίος πέραν των δύο γκολ που δέχθηκε έπιανε τα..”άπιαστα”! Με το γκολ του Βαϊνάλντουμ το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Φιρμίνο πέτυχε το 2-0, μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της. Όλα έδειχναν πως “οι κόκκινοι” θα πετύχουν ακόμη μια ανατροπή. Υπολόγιζαν όμως χωρίς τον Άντριαν, ο οποίος έκανε δώρο στον Γιορέντε το 2-1 (97′). Ήταν η αρχή του τέλους. Ο Ισπανός χαφ με ωραίο σουτ ισοφάρισε στο 105′, “εξατμίζοντας” τις όποιες ελπίδες της Λίβερπουλ για πρόκριση. Ο Κλόπ έχασε για πρώτη φορά -στην Ευρώπη- εντός, αφού ο Μοράτα με πλασέ στις καθυστερήσεις έγραψε το 2-3, αναγκάζοντας και τον μεγαλύτερο επικριτή του Σιμεόνε να του βγάλει το καπέλο.

“Μαγική νύχτα στ’ αστέρια”, 11 Μαρτίου 2020.