Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 25η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Κατά την διάρκεια αυτής, δεν σημειώθηκε κάποια ιδιαίτερα έκπληξη. Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης πήραν τα ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι σε Παναθηναϊκό και Φενέρμπαχτσε αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός παρά τις πολλές απουσίες ξεπέρασε το εμπόδιο της Βιλερμπάν. Τέλος η Χίμκι, πήρε σημαντικό διπλό απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Πάμε να δούμε αναλυτικά τι συνέβη στην 25η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Τα ματς της αγωνιστικής

Φενέρμπαχτσε-Ρεάλ Μαδρίτης  65-94

Αποτέλεσμα εικόνας για φενερ ρεαλ

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον αγώνα στη Κωνσταντινούπολη η Ρεάλ Μαδρίτης. Τι κι αν απουσίαζαν Γιουλ, Ράντολφ; Η Φενέρ δεν κατάφερε να μπει ποτέ στο πνεύμα του παιχνιδιού.Η Ρεάλ φρόντισε να δείξει την κυριαρχία της από το ξεκίνημα του ματς. Το 15-22 του πρώτου δεκαλέπτου ήταν απλά το πρόγευμα για τα όσα θα επακολουθούσαν στην Πόλη. Η εξαιρετική άμυνα του Λάσο είχε περιορίσει σε σημαντικό βαθμό τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων. Ταβάρες και Κάρολ πρωταγωνιστούσαν με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +16 για τη Βασίλισσα (31-47). Στο δεύτερο μέρος η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 12 αλλά η ανατροπή δεν ήταν ολική. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στη Ρεάλ που εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στο +20 (51-71) με τη λήξη του δεκαλέπτου, ενώ «άγγιξε» και τους 30 πόντους (53-82 στο 34′). Το τέλος δεν ήταν διαφορετικό με αποτέλεσμα η Ρεάλ να πανηγυρίσει την πιο ευρεία νίκη της τα τελευταία χρόνια εκτός έδρας. Κορυφαίους για τους φιλοξενούμενους ο Κάρολ με 20 πόντους και 4/7 τρίποντα ενώ από τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Ντε Κολό με 21.

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα  81-92

Αποτέλεσμα εικόνας για παναθηναικος-μπαρτσελονα

Εντός έδρας ήττα για τον Παναθηναϊκό ο οποίος άρχιζε να βάζει δύσκολα στον εαυτό του εν’όψει της συνέχειας. Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έδωσαν μεγάλη έμφαση στην άμυνα. Οι «μπλαουγκράνα» δεν μπορούσαν να βρουν καθόλου ρυθμό στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να διατηρήσει ένα προβάδισμα στους 3 με 5 πόντους (16-11 στο 6′, 20-17 στο 8, 23-20 το δεκάλεπτο) με υπομονή στην επίθεση. Φριντέτ και Βουγιούκας πήραν αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +6 για την ομάδα του Πιτίνο (26-20). Στην αντίπερα όχθη, η Μπαρτσελόνα ήταν αρκετά άστοχη στο πρώτο μέρος. Ακόμα καλύτερα φάνηκαν τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό στην 3η περίοδο. Πρώτα ο Μπεν Μπέντιλ ο οποίος μπήκε φουριόζος στο ματς και στη συνέχεια οι Καλάθης-Φριντέτ, βοήθησαν την ομάδα τους να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων και να προηγηθεί με 56-45 στο 25′ και 59-48 ένα λεπτό αργότερα. Από εκείνο το σημείο άρχισε η συνηθισμένη καθίζηση για τους πράσινους. Η ομάδα του Πέσιτς κάνοντας διαδοχικά σερί επέστρεψε στο ματς. Μάλιστα οι Καταλανοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 70-69. Με δύο σερί τρίποντα από Ντιλέινι και Αμπρίνες έφεραν την Μπαρτσελόνα στο +2 (74-76) και ουσιαστικά άλλαξε όλο το momentum του ματς. Ακόμη και μετά το 76-76 από τον Παπαγιάννη στο 37′ οι «πράσινοι» συνέχισαν να μην έχουν καθαρό μυαλό και έδωσαν το δικαίωμα στην πολύπειρη ισπανική ομάδα να βρεθεί στο 78-85 στο 38′ και να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης. Κορυφαίους για τους νικητές ο Μίροτιτς με 20 πόντους ενώ από τους πράσινους ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 14.

Αξίζει να αναφερθεί

->Αγωνιστική των φιλοξενουμένων και του διπλού αποτελεί η 25η καθώς ο Ολυμπιακός ήταν ο μοναδικός γηπεδούχος που πανηγύρισε τη νίκη.

->Τέσσερις ομάδες ισοβαθμούν αυτή τη στιγμή στην 8η θέση. Η ασταθής Χίμκι, η Αρμάνι Μιλάνο που διανύει ένα παρατεταμένο ντεφορμάρισμα, η Φενέρμπαχτσε των επτά εντός έδρας ηττών και ο Ολυμπιακός των χιλίων προβλημάτων.

->Κίνδυνος να χάσει ακόμα και την 6η θέση ο Παναθηναϊκός. Το πρόγραμμα που ακολουθεί μόνο εύκολο δεν είναι για τους πράσινους.

->Η Μπαρτσελόνα βρίσκεται στη 3η θέση. Παρά την χθεσινή εκτός έδρας ήττα, διακρίνω μια γενικά soft, άκεφη και χωρίς κίνητρο ομάδα.

-> Αξιοσημείωτο είναι το step up του Παπανικολάου ελλείψει Σπανούλη. Ο διεθνής forward ηγείται των δύο τελευταίων αγωνιστικών στην ομάδα τόσο στο κομμάτι του παιχνιδιού όσο και στο κεφάλαιο της ψυχολογίας.

->Ο 17χρονος Αλέξανδρος Νικολαΐδης αγωνίστηκε για 17 (!) λεπτά στο ματς με τη Βιλερμπάν αλλάζοντας το momentum της αναμέτρησης. Να σημειωθεί πως στην Α2 ο μέσος όρος συμμετοχής του δεν ξεπερνά τα 12,5 λεπτά…

Highlight της αγωνιστικής

Το τρομερό κάρφωμα του Οκτάβιους Έλις στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Βιλερμπάν ύστερα από ασίστ του Παπανικολάου.

MVP αγωνιστικής

Ο Μάρτιν Χέρμανσον βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της Άλμπα Βερολίνου απέναντι στη Ζενίτ με σκορ 83-81. Δικαιωματικά λοιπόν αναδεικνύεται MVP της αγωνιστικής. Ο Ισλανδός γκαρντ είχε 24 πόντους (7/11 δ., 2/3 τρ., 4/5 β.), 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.