Σε ένα πολύ ιδιαίτερο αγώνα λόγω των πάρα πολλών απουσιών του, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Βιλερμπάν με σκορ 77-68 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι ερυθρόλευκοι έχουν πλέον ρεκόρ 11-14 και παραμένουν κοντά στις οκτώ προνομιούχες θέσεις της βαθμολογίας. Αποχώρησε τραυματίας ο Μιλουτίνοφ Ο Ολυμπιακός ήταν αναγκασμένος να […]

Ο Ολυμπιακός ήταν αναγκασμένος να διαχειριστεί, πέρα από τον αντίπαλο, και τις απουσίες του. Οι ερυθρόλευκοι παρατάχτηκαν με…δεκάδα, μεταξύ των οποίων ο τραυματίας Ρότσεστι και οι νεαροί Νικολαΐδης και Ποκουσέφσκι.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να μην πιέζουν τόσο στην άμυνα, ώστε να μη χρεωθούν γρήγορα φάουλ. Έτσι, η Βιλερμπάν έβρισκε πολλές φορές ανοικτούς διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στον επιθετικό οίστρο των Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ, οι οποίοι σημείωσαν τους 16 από τους 20 πόντους της ομάδας στην πρώτη περίοδο. Πάντως, το τρίποντο του Καουντί έβαλε τη Βιλερμπάν μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-21.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα. Πάνω που η ομάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να ανοίγει το προβάδισμα, ο Μιλουτίνοφ προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ και το ΣΕΦ πάγωσε. Οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για διάστρεμμα στο δεξί πόδι και μένει να φανεί το διάστημα που θα απουσιάσει ο “Μίλου” από τα παιχνίδια του Ολυμπιακού. Παρόλα αυτά, με καλή άμυνα και ευχάριστη έκπληξη τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη , οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 10 πόντους (43-33).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός επιστράτευσε τα όπλα που τον οδηγούσαν όλα τα προηγούμενα χρόνια. Σκληρή άμυνα και αυταπάρνηση για κάθε μπάλα. Με τρίποντα των Πρίντεζη και Βεζένκοφ οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μέχρι και στο +16, ωστόσο η Βιλερμπάν με ένα μικρό σερί 5-0, έριξε τη διαφορά στους 11 με τη λήξη του δεκαλέπτου (61-50).

Η τελευταία περίοδος ήταν η χειρότερη όσον αφορά την ποιότητα του αγώνα. Αυτό πάντως δεν εμπόδισε τους γηπεδούχους να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, καθώς η Βιλερμπάν δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να φανεί απειλητική. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στην 11η του νίκη στη φετινή Εuroleague

MVP : Μπορεί ο Βεζένκοφ να ήταν ο κορυφαίος σε νούμερα, όμως ο Κώστας Παπανικολάου ήταν για μια ακόμη φορά ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές. Ήταν ο σημαντικότερος παράγοντας για τη νίκη της ομάδας του

Επόμενη ημέρα : Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στο Τελ Αβίβ για να αντιμετωπίσει τη Μακάμπι, ενώ η Βιλερμπάν φιλοξενείται από τη Χίμκι

Ολυμπιακός : Ρότσεστι, Μπάλντουιν 11, Νικολαΐδης 6 , Κόνιαρης 4, Μιλουτίνοφ 9, Βεζένκοφ 15, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 9, Ποκουσέφσκι, Έλις 13

Βιλερμπάν : Tέιλορ 12, Τζεκιρί 9, Καουρί 14, Μαλεντόν 7, Λομας, Γκαλιού, Νουά 3, Τσαρλς 11, Ντιό 3, Μπακο 2, Στραζελ 3, Πέιν 4