Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 24η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Το δεύτερο μισό μιας ακόμη διαβολοεβδομάδας ολοκληρώθηκε με εκπλήξεις αλλά και αρκετά ντέρμπι. Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ανατολού Εφές εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση της στα playoffs 10 αγωνιστικές πριν το τέλος της regular season. Ρεάλ και Μπαρτσελόνα αν και δυσκολεύτηκαν επικράτησαν απέναντι σε Άλμπα και Αρμάνι Μιλάνο αντίστοιχα. Τέλος, ο Ολυμπιακός με εξαιρετική εμφάνισε πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας ενώ ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες. Πάμε να δούμε, τι συνέβη σε αυτήν την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Το ματς της αγωνιστικής

Φενέρμπαχτσε-Μακάμπι  77-78

Αποτέλεσμα εικόνας για φενερ-μακαμπι

Η Μακάμπι σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι κέρδισε Φενέρ και απουσίες. Πιο αναλυτικά, το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν καθαρά στους βασικούς παίκτες, βασίστηκε στην ηγετική φυσιογνωμία των Σλούκα, Βέσελι, Ουίλιαμς και προηγήθηκε με 21-15 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Δεν πήρε τίποτε από τους παγκίτες, σε αντίθεση με τη Μακάμπι η οποία αρχικά μείωσε σε 23-20 στο τέλος της περιόδου και στη συνέχεια πήρε και κεφάλι στο σκορ. Οι Αβντίγια και Τζάκσον ήταν τα πρόσωπα του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 31-37 αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (40-41). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να πατήσει πάνω στη διαφορά των έξι πόντων (52-46) που απέκτησε έπειτα από περίπου τρία λεπτά. Εκεί αναδείχθηκε η προσωπικότητα της Μακάμπι η οποία απάντησε με 0-9 σερί (52-55). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 63-64 υπέρ των φιλοξενούμενων με τον Οθέλο Χάντερ να γίνεται παράγοντας του αγώνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά οκτώ πόντων (65-73). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο επέστρεψαν. Με εύστοχο τρίποντο του Βέστερμαν, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 75-74 ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-1. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πήρε το βάρος της ευθύνης (75-76) 40’’ πριν το τέλος. Εκεί ο Ντε Κολό ολοκλήρωσε την απογοητευτική εμφάνισή του με μια κακή επιλογή. Τα βήματα του Ντόρσεϊ έδωσαν στη Φενέρμπαχτσε τη δυνατότητα της τελευταίας επίθεσης των 9.7’’. Το φάουλ του Αβντίγια στον Σλούκα έδωσε δύο βολές στον Έλληνα γκαρντ ο οποίος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (77-76), τέσσερα δεύτερα πριν το τέλος. Η τρομερή κομπίνα του Σφαιρόπουλου έδωσε την μπάλα κάτω από το καλάθι στον Χάντερ ο οποίος πέτυχε το καλάθι (77-78) 2.6’’ πριν το φινάλε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Κορυφαίοι για τους νικητές Αβντίγια και Χάντερ που πέτυχαν 13 πόντους έκαστος ενώ από τη Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Ουίλιαμς με 22.

Η έκπληξη

Ολυμπιακός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας  72-59

Αποτέλεσμα εικόνας για ολυμπιακος-τσσκα μοσχας

Σε άλλες εποχές το αποτέλεσμα αυτό δεν θα αποτελούσε έκπληξη. Όμως, δεδομένης της περιόδου και της κατάστασης των δύο ομάδων, η εξαιρετική εμφάνιση του αποδεκατισμένου Ολυμπιακού αποτελεί σημείο αναφοράς. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με σαφέστατη διάθεση να ακουμπήσουν τη μπάλα στον Μιλουτίνοφ και ο Σέρβος δικαίωσε την τακτική του Μπαρτζώκα. Παπανικολάου και Ρούμπιτ συνείσφεραν στο σκορ, ενώ στην άλλη πλευρά η καλή αμυντική συμπεριφορά δεν επέτρεπε στους ταλαντούχους παίκτες των φιλοξενούμενων να σκοράρουν με ευκολία (18-10, 8’). Οι πρωτοβουλίες του Χίλιαρντ ωστόσο κατέβασαν την διαφορά (26-25). Κάποια στιγμή η κούραση έφερε αλλαγές για τους Πειραιώτες κι έτσι δυσκόλεψε κάπως ο δρόμος προς το καλάθι των Ρώσων και ο Τζέιμς έκανε το 28-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η ΤΣΣΚΑ σκόραρε σε ολόκληρη περίοδο 4(!) πόντους. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν δεδομένο ότι θα αντιδρούσε η άμυνα του Ολυμπιακού δεν της το επέτρεψε. Μπορεί οι Πειραιώτες να μην σκόραραν με συνέπεια, αλλά το ίδιο συνέβαινε και στην άλλη πλευρά κι όταν πήρε μπροστά ξανά η «ερυθρόλευκη» μηχανή έγινε το 62-42 (34’). Οι Ρώσοι βρήκανε εύστοχα σουτ τριών πόντων,, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των παικτών του Ολυμπιακού και μείωσε σε 65-56, χωρίς να καταφέρουν κάτι καλύτερο. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη, Χαραλαμπόπουλο και Ρότσεστι ο Παπανικολάου με 19 πόντους, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο Τζέιμς με 20 πόντους.

Αξίζει να αναφερθεί

->Σκοπός του κάθε προπονητή είναι να εξουδετερώνει τα επιθετικά ατού της αντίπαλης ομάδας. Το τρομερό αμυντικό playbook του Σφαιρόπουλου ξεδιπλώθηκε λοιπόν χθες βράδυ στη Τουρκία. Ο Έλληνας προπονητής κατάφερε να κρατήσει τον Ντε Κολό στους 2 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής.

->Δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης Άλμπα Βερολίνου-Ρεάλ Μαδρίτης και ο Καπάτσο χρεώνεται με 5ο φάουλ. Μέχρι τότε, ο Αργεντινός play maker είχε ισοφαρίσει το ρεκόρ του Γιόβιτς μοιράζοντας 19 ασίστ.

->Το hustle play του Ολυμπιακού στο ματς με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι πραγματικά άξιο αναφοράς. Σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι, οι ερυθρόλευκοι έμειναν πιστοί στο αμυντικό τους πλάνο. Μάζεψε 19 επιθετικά ριμπάουντ (17 πόντους από αυτά) ενώ υποχρέωσε την ομάδα του Ιτούδη σε 21 λάθη.

->Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός παίρνει μεγάλη διαφορά και μέσα σε λίγα λεπτά την χάνει. Ακατανόητη ίσως η ανασφάλεια που παρουσιάζουν οι πράσινοι σε αυτά τα σημεία του παιχνιδιού.

Highlight της αγωνιστικής

Εξαιρετικό το play της Μακάμπι στο τέλος που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Εξίσου απίστευτο όμως και το poster του Αβντίγια στο Ντατόμε.

MVP αγωνιστικής

Η Μπαρτσελόνα νίκησε δύσκολα την Αρμάνι με τον Μάλκολμ Ντιλέινι να πρωταγωνιστεί. Όσα έκανε ο Αμερικανός γκαρντ στο συγκεκριμένο παιχνίδι του χάρισαν το βραβείο του MVP της αγωνιστικής αφού συγκέντρωσε 37 βαθμούς στο ranking. Ο Ντιλέινι είχε 26 πόντους (3/4δ., 6/9τρ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.