Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 23η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Το πρώτο μισό της διαβολοεβδομάδας ολοκληρώθηκε. Το τραίνο της Ανατολού Εφές συνεχίζεται μετά και τη νίκη της ομάδας του Αταμάν απέναντι στη ΤΣΣΚΑ. Οι Ισπανικοί εμφύλιοι μετά από δραματικά φινάλε είχαν νικητές Ρεάλ και Μπαρτσελόνα (απέναντι σε Μπασκόνια και Βαλένθια αντίστοιχα). Η Μακάμπι πήρε στο τέλος μια μεγάλη νίκη απέναντι στη Χίμκι ενώ τέλος οι ελληνικές ομάδες είχαν ισάριθμες ήττες. Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έγινε στην 23η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Το ματς της αγωνιστικής

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ανατολού Εφές  80-82

Αποτέλεσμα εικόνας για τσσκα μοσχας-εφες

Λάρκιν και Εφές συνεχίζουν χέρι-χέρι στη κορυφή. Η ομάδα του Αταμάν μετράει 20 νίκες σε 23 αγώνες. Θύμα της αυτή τη φορά η ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα. Ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι φιλοξενούμενοι κάνουν δυνατό ξεκίνημα προηγούμενοι με σκορ 9-14. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά και τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (19-30) έπειτα από περίπου τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο. Ντάνιελ Χάκετ και Ρον Μπέικερ κράτησαν την ΤΣΣΚΑ για να ακολουθήσουν δύο πράγματα. Το ρεσιτάλ λαθών της Εφές η οποία έκανε επτά στη δεύτερη περίοδο, αλλά και η έκρηξη του Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός σημείωσε εννέα πόντους σε 78 δευτερόλεπτα και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 37-41 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος το step up των Μίσιτς και Μπομπουά έδωσαν σταθερό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (41-49). Οι διαδοχικοί όμως πόντοι των Τζέιμς και Βόιντμαν επανέφεραν την ΤΣΣΚΑ στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι (59-58) με καλάθι του Μπόλομποϊ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο με +2 (74-72). Ο Μπομπουά έβαλε ένα από τα μεγαλύτερα σουτ του αγώνα, 72’’. Αλλά ο Κουρμπάνοφ απάντησε με το ίδιο νόμισμα (78-79, 39’). Εκεί ο Λάρκιν επιβεβαίωσε την προσωπικότητά του καθώς μ’ ένα προσωπικό καλάθι (78-81) διατήρησε την ομάδα του σε θέση ισχύος και το προβάδισμα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Κορυφαίος για τους νικητές ο Λάρκιν με 23 πόντους. Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Τζέιμς με 20.

Οι δύο αιώνιοι

Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός  78-73

Αποτέλεσμα εικόνας για ερυθρος αστερας-παναθηναικος

Σε περιπέτειες άρχισε να μπαίνει ο Παναθηναϊκός μετά και τη δεύτερη σερί του ήττα μακριά από το ΟΑΚΑ σε ένα ματς το οποίο θα μπορούσε να «κλειδώσει» στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Οι πράσινοι δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκαν με 21-9. Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου οπού ήταν μπροστά με +13 (14-27). Στη συνέχεια το «τριφύλλι» άρχισε να εμφανίζει τις ίδιες παθογένειες των προηγούμενων ματς. Πολλές κακές επιθέσεις, χαλάρωση στην άμυνα, ενώ ο Νικ Καλάθης ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό με 2/10 σουτ και 3 λάθη. Ο Πάντερ ήταν εκείνος που είχε δημιουργήσει τα περισσότερα προβλήματα και είχε ηγηθεί για το 21-5 του Ερυθρού Αστέρα με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 35-32 στο πρώτο μέρος. Στην έναρξη του β’μέρους το ματς ήταν σε απόλυτη ισορροπία. Ωστόσο, Παππάς και Φριντέτ έδωσαν προβάδισμα 12 πόντων και πάλι στην ομάδα (46-57). Όμως κάποιες βιαστικές επιλογές σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Περπέρογλου ο οποίος έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Παναθηναϊκού έφεραν εκ νέου τον Ερυθρό Αστέρα στο +3 (68-65) δύο λεπτά αργότερα και έχοντας πραγματοποιήσει σερί 13-0. Έκτοτε είχε αλλάξει το momentum ενώ τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί με 71-73 στο 1:12 δέχτηκε τρίποντο-μαχαιριά από τον Πάντερ στα 52” για το 74-73. Στο τέλος του αγώνα ο Τόμας είχε την ευκαιρία για την παράταση αλλά το τρίποντο που επιχείρησε στα 2” με το σκορ στο 76-73 δεν βρήκε στόχο. Κορυφαίος για τους νικητές ο Πάντερ με 24 πόντους ενώ από την ομάδα του Πιτίνο διασώθηκε ο Τόμας με 12.

Ζαλκίρις-Ολυμπιακός  94-69

Αποτέλεσμα εικόνας για ζαλκιρις-ολυμπιακος

Αγωνιστική κατρακύλα για τον Ολυμπιακό ο οποίος γνώρισε βαριά ήττα από την Ζαλκίρις η οποία πλέον διεκδικεί με αξιώσεις την πρόκριση στην 8αδα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με καλή κυκλοφορία και spacing. Ωστόσο, η Ζαλκίρις με τους Μιλάκνις και Λεντέι διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα (15-11). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι από την άλλη σπανίως έβγαιναν κερδισμένοι στην επίθεση ενώ στην άμυνα δεν έβγαιναν ποτέ στο τρίποντο. Η διαφορά αυξήθηκε (69-45) και το παιχνίδι πλέον απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Μοναδικό μέλημα του Ολυμπιακού ήταν να μειώσει τη διαφορά. Ο Μιλουτίνοφ τελείωσε κάποιες φάσεις, ο Βεζένκοβ τον μιμήθηκε και οι Πειραιώτες μείωσαν σε 77-62. Μετά το τάιμ άουτ του Γιασιεκβίτσιους, οι παίκτες του βρήκαν δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων και έστειλαν ξανά τους γηπεδούχους στο +23 (85-62). Στο τελευταίο τρίλεπτο πήρε χρόνο συμμετοχής ο 17χρονος Αλέξανδρος Νικολαΐδης.

Αξίζει να αναφερθεί

->Η γκάφα της χρονιάς έρχεται από την αναμέτρηση Ρεάλ Μαδρίτης-Μπασκόνια. Πιο αναλυτικά, ο Σενγκέλια σκόραρε για το 68-67 στα 11.3″, ο Πολονάρα έστειλε τον Τόμπκινς στις βολές για το 69-67 με 1/2 και ο Σιλντς ισοφάρισε με layup για το 69-69. Τι ακολούθησε; Ο Στάουσκας έκανε ανόητο φάουλ στον Καμπάτσο, ο Αργεντινός γκαρντ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη κι έτσι η Ρεάλ πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 70-69.

->Η νίκη της Άλμπα Βερολίνου μέσα στο Μιλάνο επί της Αρμάνι απέδειξε την αγωνιστική πτώση που βρίσκεται η ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Δύσκολο πλέον το έργο της Αρμάνι για είσοδο στην 8άδα.

->Δεν αποκλείεται στα τελευταία παιχνίδια της regular season να δούμε σκόπιμα αποτελέσματα από ορισμένες ομάδες προκειμένου να αποφύγουν την Φενέρμπαχτσε.

Highlight της αγωνιστικής

Χωρίς αμφιβολία, το τρομερό up and down του Μίροτιτς στην αναμέτρηση με τη Βαλένθια 3,4” πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο πρώην NBAer κέρδισε γκολ-φάουλ και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 77-76.