Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 22η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η 22η αγωνιστική της Euroleague έλαβε τέλος. Η κλεψύδρα σιγά σιγά αδειάζει εν’όψει της λήξης της regular season. Τα φαβορί συνέχισαν αμείωτα το νικηφόρο σερί τους. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε το ρωσικό εμφύλιο ενώ η Ρεάλ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Τέλος, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τη κακή του άμυνα ενώ ο Ολυμπιακός κέρδισε πιο εύκολο απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ. Πάμε όμως να ξετυλίξουμε το κουβάρι αυτής της αγωνιστικής.

Το ματς της αγωνιστικής

Μακάμπι-Ρεάλ Μαδρίτης  77-81

Αποτέλεσμα εικόνας για μακαμπι-ρεαλ μαδριτης"

Αν και η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν τα παράτησε ποτέ και προσπάθησε να φέρει τα πάνω-κάτω, στο τέλος η Ρεάλ κατάφερε να αποδράσει από τη πρωτεύουσα του Ισραήλ με μια νίκη που την φέρνει στο 16-6. Πιο αναλυτικά, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (13-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 φτάνοντας στο +6 τη διαφορά (27-21). Ωστόσο, η Ρεάλ με τους Ράντολφ, Καπάτσο μείωσε γρήγορα τη διαφορά πριν την ανάπαυλα. Η αντεπίθεση της Ρεάλ συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο αφού πήρε και διαφορά εννέα πόντων με σερί 9-0. Συγκεκριμένα μετέτρεψε το 42-42 του 24′ σε 42-51 μέσα σε διάστημα δύο λεπτών και αυτό χάρη στον Κοζέρ που είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους (44-54) στο 28′ ενώ το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» στο +8 (49-57) για λογαριασμό της Ρεάλ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Γούιλμπεκιν και Έισι με δικά τους τρίποντα έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης. Η διαφορά έφτασε σε απόσταση αναπνοής (66-68 στο 37′). Η Ρεάλ πήρε και πάλι τα ηνία του ματς. Προηγήθηκε με 69-77 στα 34” πριν από το τέλος. Όμως, Τάιλερ Ντόρσεϊ έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι με δύο σερί τρίποντα σε διάστημα τριών δευτερολέπτων αφού είχε μεσολαβήσει λάθος της Ρεάλ. Οι Καπάτσο και Τόμπκινς ήταν ψύχραιμοι στο τέλος από τη γραμμή των βολών και δεν άφησαν τη νίκη να τους γλιστρήσει από τα χέρια. MVP του αγώνα ο Ράντολφ με 19 πόντους ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 21 και 4/10 τρίποντα.

Η έκπληξη

Βαλένθια-Παναθηναϊκός  94-87

Αποτέλεσμα εικόνας για βαλενθια-παναθηναικος"

Πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ψυχολογία και το momentum ήταν υπέρ των πρασίνων. Ωστόσο, στο παρκέ αποδείχθηκε πως η Βαλένθια ήταν πνευματικά έτοιμη για ένα τέτοιο ματς. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε στο ξεκίνημα του αγώνα τα ίδια αμυντικά προβλήματα, όπως και στα περισσότερα ματς της EuroLeague. Δεχόταν καλάθι με χαρακτηριστική ευκολία αφού δεν μπορούσε να αμυνθεί σωστά ούτε κοντά στο καλάθι όπου ο Ντούμπλιεβιτς έκανε… πάρτι, αλλά ούτε και στην περιφέρεια αφού οι παίκτες του Πονσαρνάου έβρισκαν πολλά ελεύθερα σουτ. Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσε να έχει ανάλογες απαντήσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 27-25, στη συνέχεια τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν. Και αυτό λόγω της κάκιστης άμυνας. Το σκορ ήταν 27-27 και από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι σημείωσαν σερί 15-2 με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο +13 (42-29). Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι πράσινοι προσπάθησαν να δυναμώσουν την άμυνά τους. Ωστόσο, η Βαλένθια συνέχιζε να χτυπάει με τα περιφερειακά σουτ κυρίως με τους Κολόμ και Ντούμπλιεβιτς.  Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έχασαν τη συγκέντρωση τους, αναλώθηκαν σε σωρεία λαθών σε άμυνα και επίθεση και δέχτηκαν επιμέρους 15-2 με αποτέλεσμα να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο στο -16 (80-64). Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ήρθε η ολική ανατροπή. Σερί 0-13 και η διαφορά στο -2 (80-78). Έκτοτε το ματς έγινε γκραν γκινιόλ! Μετά το 5ο φάουλ του Καλάθη στο 1:19 για το τέλος η Βαλένθια προηγήθηκε με 88-84 στο 1:19, ο Ράις απάντησε με γκολ φάουλ για το 88-87 στο 1:09 αλλά και πάλι ο Ντούμπλιεβιτς με δικό του γκολ φάουλ (92-87) στα 45” έριξε τους τίτλους τέλους. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο Ντούμπλιεβιτς  με 19 πόντους ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Καλάθης με 22 πόντους.

Αξίζει να αναφερθεί

->Μέχρι το πρώτο τζάμπολ της 22ης αγωνιστικής στην EuroLeague, μόνο μία έδρα είχε μείνει απόρθητη. Αυτή της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.  Πλέον, όλες οι ομάδες στην διοργάνωση έχουν ηττηθεί στην έδρα τους.

->Το νικηφόρο σερί της Φενέρμπαχτσε καλά κρατεί. Θύμα της τώρα η Άλμπα Βερολίνου. Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της γερμανικής ομάδας με σκορ 74-70 και πλέον διεκδικεί ακόμα και την 7η θέση.

->Τι και αν η Μπάγερν ήταν μπροστά με 20 πόντους στην έδρα της Αρμάνι (42-62) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα παρά την κακή αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκετε κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πάρει την πολυπόθητη νίκη.

->Μεγάλη ευκαιρία των πρασίνων να φτάσουν την Μακάμπι στη 5η θέση της βαθμολογίας. Ίσως, αυτή η ήττα να τους κοστίσει στη συνέχεια.

->Χωρίς αμφιβολία, ο Ταβάρες έχει εξελιχθεί σε έναν από τους καλύτερους rim protector της διοργάνωσης. Ο τρόπος και η συχνότητα που ‘σκεπάζει’ τα καλάθια είναι εντυπωσιακός. Δικαιωματικά λοιπόν ο Λάσο έχει προσαρμόσει όλο το αμυντικό playbook πάνω σε αυτόν. Στην αναμέτρηση με τη Μακάμπι σημείωσε 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 μπλοκ.