Για την 22η αγωνιστική της Euroleague, o Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μπασκόνια στο σχεδόν άδειο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στις νίκες και διατήρησαν τις λίγες ελπίδες τους για πρόκριση στην τελική οκτάδα της διοργάνωσης. Επικράτησαν με σκορ 80-70 και συνεχίζουν με ρεκόρ 9-13. Δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού ο Πρίντεζης. το ματς Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με […]

το ματς

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην δίνουν καμία σημασία στην άμυνα. Και οι δύο αντίπαλοι σκόραραν όπως ήθελαν, έχοντας πολύ καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα. Ο λιγοστός κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες παρακολουθούσε ένα ωραίο παιχνίδι, με το σκορ στο δεκάλεπτο να είναι στο 25-24. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο από το 7ο λεπτό του αγώνα.

Το θέαμα έπεσε σημαντικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Ο Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο στον νεοφερμένο Έλις και γενικά άνοιξε πολύ το ροτέισον. Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Σπανούλη, ο οποίος είχε 4/4 από τη γραμμή των 6.75, τελείωσε το ημίχρονο με προβάδισμα 6 πόντων. (43-37)

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με το δεύτερο. Κακό παιχνίδι με πολλά άστοχα σουτ και τη διαφορά να κυμαίνεται κοντά στους 10 πόντους για τους γηπεδούχους. Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου βοήθησαν πολύ, κυρίως αμυντικά και έτσι οι Βάσκοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Το τέταρτο δεκάλεπτο λοιπόν ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό προηγούμενο με 59-51.

Η τελευταία στροφή του αγώνα ξεκίνησε με ένα απρόοπτο για τους Πειραιώτες. Ο Χαραλαμπόπουλος προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ με αποτέλεσμα να χτυπήσει στον αστράγαλο και να πάει κουτσαίνοντας προς τα αποδυτήρια. Παρά την άσχημη στιγμή, ο Ολυμπιακός μπήκε ζεστός και ουσιαστικά καθάρισε το ματς από πολύ νωρίς. Το θετικό για τους ερυθρόλευκους πέρα από τη νίκη, ήταν ότι ο Έλις έδειξε να προσαρμόζεται γρήγορα στην ομάδα, έχοντας συνεισφορά σε όλους τους τομείς. Πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

MVP : Ο Όγκουστιν Ρούμπιτ ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής

Επόμενη μέρα : Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει τη Ζαλγκίρις, ενώ η Μπασκόνια φιλοξενείται από τη Ρεάλ

Ολυμπιακός : Ρότσεστι 2, Μπάλντουιν 2, Πολ 3, Χαραλαμπόπουλος 3, Κόνιαρης , Σπανούλης 16 , Μιλουτίνοφ 10, Βεζένκοφ 9, Πρίντεζης, Παπανικολάου 5, Ρούμπιτ 19, Έλις 11

Μπασκόνια : Πενάβα,Γκονζάλες, Κρίστον 3, Τζάνινγκ 5, Ντιόπ, Γκαρσία 5, Φολ 2 , Στάουσκας 14, Σενγκέλια 14, Σιλντς 14, Πολονάρα 8, Έρικ 5