Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 21η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Μια ακόμη αγωνιστική της Euroleague έφτασε στο τέλος της. Η κλεψύδρα σιγά σιγά αδειάζει εν’όψει της λήξης της regular season. Η Ανατολού Εφές μοιάζει ασταμάτητη, βγαίνοντας νικήτρια από το ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάμψει την σθεναρή αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα, ενώ η Μακάμπι ηττήθηκε μετά από καιρό από τη Μπάγερν στο Μόναχο. Τέλος, ο Παναθηναϊκός μετά την 3η συνεχόμενη νίκη του δείχνει να σφραγίζει την 6η θέση. Παράλληλα, το όνειρο για την πρόκριση στην 8αδα απομακρύνεται για τον Ολυμπιακό μετά και την ήττα του στη Ζενίτ. Πάμε όμως να ξετυλίξουμε το κουβάρι της 21ης αγωνιστικής.

Το ματς της αγωνιστικής

Ρεάλ Μαδρίτης-Ανατολού Εφές  75-80

Αποτέλεσμα εικόνας για ρεαλ μαδριτης-εφες

Ποιος να σταματήσει την Εφές και τον Λάρκιν; Η νικηφόρα πορεία της ομάδας του Αταμάν δεν σταμάτησε ούτε στη Μαδρίτη. Όσον αφορά το παιχνίδι, η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 14-5. Οι πρωτοβουλίες όμως του Σέιν Λάρκιν μείωσαν γρήγορα τη διαφορά (14-9). Ο Σίνγκλετον σκόραρε συνεχώς έξω από τα 6,75 με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσια (20-20). Το παιχνίδι παρέμενε στον ίδιο ρυθμό. Ο Μοερμάν χτυπούσε τα αργά πόδια του Ρέγιες ενώ Γιούλ και Ρούντι έβρισκαν λύσεις για την ομάδα τους πίσω από τα 6,75. Ωστόσο, προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Σιμόν έδωσα για πρώτη φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (40-41). Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Εφές διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα. Το αντίδοτο για την αντιμετώπιση του Λάρκιν δεν είχε βρεθεί παρά τις προσπάθειες των Καπάτσο και Ταβάρες. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, εκεί όπου ο Ταβάρες μείωσε σε 72-73 στο 37:07. Ο Πλάις σκόραρε για τρεις  για το 72-76 και ο Λάρκιν ανέβασε τη διαφορά στο +6, κάνοντας το 72-78 στα 65″ για το τέλος. Ο Αμερικανός γκαρντ σφράγισε τη νίκη κάνοντας το 72-80 ενώ ο Καπάτσο διαμόρφωσε το τελικό 75-80. Ο Λάρκιν για μια ακόμη φορά ‘σμπαράλιασε’ την άμυνα των αντιπάλων. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 32 πόντους συγκεντρώνοντας 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Από τη μεριά των Μαδριλένων διασώθηκε ο Τόμκινς με 15 πόντους.

Η έκπληξη

Μπάγερν Μονάχου-Μακάμπι  80-68

Αποτέλεσμα εικόνας για μπαγερν μοναχου-μακαμπι

Η Μπάγερν ‘φρέναρε’ τη Μακάμπι στο Μόναχο. Ύστερα από τρεις συνεχόμενες νίκες, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν κατάφερε να σταματήσει τον Τζέντοβιτς, τον Μόνρο και τους υπόλοιπους των Βαβαρών. Η Μπάγερν μπήκε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με 19-9 χάρη στις πρωτοβουλίες των Τζέντοβιτς και Κόπονεν. Η Μακάμπι δεν μπόρεσε να μειώσει μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και έτσι ο Χιούστις έγραψε το 23-12. Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι γηπεδούχοι τελείωσαν το δεκάλεπτο με 4/5 τρίποντα. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου αντέδρασε στο 2ο δεκάλεπτο και με το τρίποντο του Έισι πήγε το ματς στο 29-23. Ο Ζίπσερ σκόραρε για το 35-33 στο 20′. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν είχε ένα σταθερό προβάδισμα. Ωστόσο, το καλάθι του Τζάκσον έδωσε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (41-42). Οι Βαβαροί  όμως είχαν τις λύσεις και δεν έχασαν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος. Από τη Μπάγερν η οποία πέτυχε τη πρώτη της νίκη ύστερα από έξι συνεχόμενες ήττες, ξεχώρισε ο Τζέντοβιτς με 19 πόντους. Από τη Μακάμπι διασώθηκε ο Μπράιαντ με 14.

Αξίζει να αναφερθεί

-> Οι 10 ασίστ του Νικ Καλάθη στο ματς με τη Βιλερμπάν σε ένα μόλις δεκάλεπτο αποτελεί ίσως ρεκόρ της σύγχρονης ιστορίας της διοργάνωσης. Οι συνολικά 17 ασίστ που έδωσε ο αρχηγός του Παναθηναϊκού δεν ξεπέρασαν ωστόσο τις 20 του Στέφαν Γιόβιτς.

->Δεν θα μπορούσαμε να παραβλέψουμε το γεγονός, πως στην αναμέτρηση Ζενίτ-Ολυμπιακός σκόραραν μόλις πέντε παίκτες από πλευράς ερυθρόλευκων. Συγκεκριμένα Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μιλουτίνοφ σκόραραν τους 87 πόντους της ομάδας. Μάλιστα οι πρώτοι τρεις σημείωσαν τους 71 από τους 87. Τέλος, ο αρχηγός σημείωσε 31 πόντους μπαίνοντας στη λίστα με τους γηραιότερους παίκτες που έχουν σκοράρει πάνω από 30 πόντους. Το high carreer του μάλιστα ήταν 34 πόντοι.

->Το step up της Φενέρμπαχτσε είναι γεγονός. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με όπλο την αμυνά της επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο και δείχνει να βρίσκεται σε καλό φεγγάρι διεκδικώντας πλέον με αξιώσεις την 8αδα.

->To dominance του Shane Larkin τον τελευταίο μήνα είναι πρωτοφανές στα χρονικά του σύγχρονου ευρωπαϊκού μπάσκετ. Ακόμη και defenders τύπου Καπάτσο δεν μπορούν να τον σταματήσουν. Ίσως, ο πιο ασταμάτητος παίκτης που διαθέτει αυτή τη στιγμή η Ευρώπη.

Highlight της αγωνιστικής

Η φάση της αγωνιστικής ανήκει δικαιωματικά στον Λορένζο Μπράουν. Ο Αμερικανός γκαρντ στην αναμέτρηση με τη Μπαρτσελόνα έκανε πόστερ τον Οριόλα.

MVP αγωνιστικής

Ποιος άλλος; Για μια ακόμη αγωνιστική ο Σέιν Λάρκιν αποτελεί τον MVP αυτής. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 32 πόντους (7/7 βολές, 5/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 8 κερδισμένα φάουλ και 5 λάθη στα 36:16 που έμεινε στο παρκέ συγκεντρώνοντας 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.