Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 18η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ένα ακόμη διήμερο της Euroleague έφτασε στο τέλος της. Σε αυτή την αγωνιστική η Εφές διατηρήθηκε στη πρώτη θέση έπειτα από τη νίκη της μέσα στη Μπαρτσελόνα. Η Ρεάλ Μαδρίτης παρέμεινε στη 2η θέση ενώ όσον αφορά τις δύο ελληνικές ομάδες, ο Ολυμπιακός πέτυχε διπλό σωτηρίας απέναντι στη Βαλένθια και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει 2/2 εκτός έδρας νίκες χάνοντας από την Αρμάνι Μιλάνο. Πάμε να δούμε αναλυτικά τι συνέβη στη 18η αγωνιστική.

Το ματς της αγωνιστικής

Μπαρτσελόνα-Εφές Ανατολού 82-86

Αποτέλεσμα εικόνας για μπαρτσελονα-εφες

Το τραίνο της Ανατολού Εφές δεν σταμάτησε ούτε μέσα στη Καταλονία. Σκορ 82-86 και η κορυφή παραμένει αναλλοίωτη. Άκρως εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τους φιλοξενούμενους αφού στο πρώτο πεντάλεπτο οι Τούρκοι ήταν μπροστά με 10 πόντους (7-17). Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα με ένα γρήγορο σερί 7-0 έφερε το ματς στα ίσια. Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε πρωταγωνιστή και λεγόταν Ντιλέινι. Ο Αμερικανός είχε διαρκώς απαντήσεις στις εμπνεύσεις του Λάρκιν και με 5/6 τρίποντα σε αυτή τη περίοδο κατάφερε να διατηρήσει την ομάδα του μέσα στον αγώνα. Το ρεκόρ της αγωνιστικής όμως καταγράφηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μπράντον Ντέιβις να σκοράρει όλους (!) τους πόντους της Μπαρτσελόνα. Συγκεκριμένα, σημείωσε και τους 16 πόντους της ομάδας του. Στη τελευταία περίοδο όμως, η ομάδα του Αταμάν βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (72-66). Το momentum ήταν ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων. Όμως, με ένα επιμέρους σκορ 20-10 και σε συνδυασμό με την άστοχη επίθεση του Ρίμπας 9” πριν τη λήξη, η Εφές κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη και συγκεκριμένα την 8η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της στη διοργάνωση. Συγκλονιστικός Λάρκιν για μια ακόμη φορά με 26 πόντους ενώ από τη Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Ντιλέινι με 15 πόντους και 5/6 τρίποντα στο πρώτο μέρος.

Η έκπληξη

Χίμκι-Ζενίτ 81-83

Αποτέλεσμα εικόνας για χιμκι-ζενιτ

Η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στο ρώσικο εμφύλιο. Η Ζενίτ πήρε τη πολυπόθητη νίκη μένοντας πιστή στο αμυντικό της πλάνο για 40 λεπτά. Πιο αναλυτικά, η Χίμκι με μπροστάρη τον Σβέντ ξεκίνησαν δυνατά το ματς παίρνοντας διαφορά έξι πόντων (10-4). Η Ζενίτ είχε τις απαντήσεις κυρίως με τους Αλμπισί και Πογκρασόφ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν μάλιστα διαφορά εννέα πόντων (20-29) περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού της Χίμκι. Στο 30′ η διαφορά πήγε στο +12 για τη Ζενίτ (48-60). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Σβέντ, Μπέρτανς και Γκερέμπκο κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Στο τέλος όμως, οι πρωτοβουλίες των Πογρκασόφ και Τόμας έδωσαν ένα μεγάλο διπλό στην ομάδα του Χουάν Πλάθα. Για τους νικητές ρεκόρ καριέρας πέτυχε ο Τόμας με 20 πόντους ενώ για τους γηπεδούχους οι οποίοι το τελευταίο διάστημα παραπαίουν διασώθηκε ο Σβέντ με 30 πόντους.

Οι ελληνικές ομάδες

1/2 νίκες για τις ελληνικές ομάδες στη 18η αγωνιστική. Αρχίζοντας από τους ερυθρόλευκους, οι ξαφνικές αποχωρήσεις των Τσέρι και Ριντ, η επιστροφή του Χαραλαμπόπουλου από τον δανεισμό του και η επικείμενη έλευση του Γιώργου Μπαρτζώκα στο πάγκο πείσμωσαν παρά επηρέασαν αρνητικά την ομάδα. Στο τελευταίο ματς του Κεμζούρα, οι Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Πρίντεζης βγήκαν μπροστά προκειμένου η ομάδα να πάρει ένα μεγάλο διπλό απέναντι στη φορμαρισμένη Βαλένθια με σκορ 86-82.

Στην αντίπερα όχθη, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα αμυντικά του κενά στη περιφέρεια και μοιραία ηττήθηκε από την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 96-87.  Οι 28 πόντοι του Φριντέτ δεν είχαν αντίκρισμα και οι πράσινοι πλέον έχουν μπροστά τους ένα θεωρητικά βατό πρόγραμμα προκειμένου να εδραιωθούν εκ νέου στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Highlight της αγωνιστικής

Χωρίς αμφιβολία, το highlight του διημέρου ανήκει στο Κέβιν Πάντερ ο οποίος με τρίποντο 1.9” πριν τη λήξη έδωσε μια μεγάλη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα απέναντι στη Βιλερμπάν.