Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 17η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Το πρώτο μισό της κανονικής περιόδου της Euroleague μόλις ολοκληρώθηκε. Στη 17η αγωνιστική είδαμε για μια ακόμη φορά ανατροπές, εκπλήξεις, τον Βασίλη Σπανούλη να ανεβαίνει στη 1η θέση των σκόρερ της διοργάνωσης ξεπερνώντας τον θρυλικό Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Παράλληλα, η Εφές παραμένει σταθερά στη πρώτη θέση της βαθμολογίας έπειτα από τη νίκη της απέναντι στη Χίμκι ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης περιμένει στραβοπάτημα των Τούρκων την επόμενη αγωνιστική καθώς αντιμετωπίζουν την Μπαρτσελόνα προκειμένου να εδραιωθεί στη πρώτη θέση. Πάμε όμως σίγα σίγα να ξετυλίξουμε το κουβάρι αυτού του διημέρου.

Το ματς της αγωνιστικής

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός  102-106

Αποτέλεσμα εικόνας για τσσκα-παναθηναικος

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ο Παναθηναϊκός απέδρασε με το διπλό από την έδρα της ΤΣΣΚΑ. Καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο παρουσιάστηκε έτοιμη, διαβασμένη μην αφήνοντας το σκορ να ξεφύγει υπέρ των γηπεδούχων. Πιο αναλυτικά, οι αλχημείες και οι δοκιμές που έκανε ο Πιτίνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπέρδεψαν λίγο την ομάδα. Οι Χάκετ και Τζέιμς έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα τους. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Καλάθης, Φριντέτ και Μήτογλου είχαν τις απαντήσεις. Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε σερί 2-10 με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα (34-41). Στο δεύτερο μέρος, ο Μήτογλου συνέχιζε να τιμωρεί την άμυνα των Ρώσων. Η άμυνα των πρασίνων αδυνατούσε να περιορίσει τους Χάκετ και Τζέιμς με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ροντέο. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (82-77), πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Ακόμα και έτσι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να απαντήσει και με το τρίποντο του Καλάθη (89-89), το ματς πήγε στη παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, Τζόνσον, Καλάθης και Μήτογλου συνέβαλαν τα μέγιστα με αποτέλεσμα η ομάδα του Ρικ Πιτίνο να πάρει ένα σπουδαίο διπλό. Καλάθης και Μήτογλου έκανα πράματα και θάματα. 22 πόντους και 17 ασίστ ο ένας, 25 πόντους, 16 ριμπάουντ και 34 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης ο άλλος. Από τη ρώσικη αρκούδα ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 30 πόντους.

Η έκπληξη

Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 76-74

Αποτέλεσμα εικόνας για μπασκονια-μπαρτσελονα

Η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στην Ισπανία. Εκεί, η Μπασκόνια πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στη 3η της βαθμολογίας Μπαρτσελόνα. Ισπανικός εμφύλιος και η Μπασκόνια μπαίνει πιο έτοιμη παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (12-7). Ωστόσο, οι Καταλανοί είχαν τις απαντήσεις. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Μπασκόνια. Με πρωτοβουλίες των Ντιόπ και Χένρι, οι γηπεδούχοι έγραψαν το 30-15. Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στο δεύτερο μέρος. Με το step up των Ντέιβις και Μίροτιτς κατάφερε να μειώσει στους 11 (65-54). Η ομάδα του Πέσιτς συνέχιζε να βελτιώνεται φέρνοντας το παιχνίδι σχεδόν στα ίσια (68-63). Οι βολές του Οριόλα έφεραν την ισοπαλία (74-74). Ο Σενγκέλια με εκπληκτικό κάρφωμα έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στη Μπασκόνια ενώ πάλι ο Οριόλα έχασε τη τελευταία προσπάθεια δίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Χένρι και Σενγκέλια πέτυχαν 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη ο Μίροτιτς ξεχώρισε με 17 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα

Το ρολόι έγραφε 2.53 πριν το τέλος του αγώνα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο μπροστά στο Ντέρικ Γουίλιαμς γίνεται ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Euroleague ξεπερνώντας τον θρύλο της Μπαρτσελόνα Χουάν Κάρλος Ναβάρο. Σύσσωμη η ευρωπαϊκή μπασκετική κοινότητα έδωσε συγχαρητήρια ενώ στο τέλος του αγώνα τιμήθηκε από τον Θοδωρή Παπαλουκά και αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο. Ωστόσο, το τεράστιο αυτό ρεκόρ δεν συνδυάστηκε με νίκη της ομάδας του καθώς οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν από τη Φενέρμπαχτσε με σκορ 96-87.

Αποτέλεσμα εικόνας για σπανουλης φενερ

MVP αγωνιστικής

Χωρίς αμφιβολία, τον τίτλο του MVP παίρνει ο Νικ Καλάθης. Κυρίαρχος από την 4η περίοδο και έπειτα. Πρωταγωνίστησε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Τρομαχτικά στατιστικά. 22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 17 τελικές πάσες, 1(!) λάθος και 40 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Απλά εντυπωσιακός.