Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 16η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η 16η αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Οι δύο ελληνικές ομάδες γνώρισαν ισάριθμες ήττες από τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα ενώ είδαμε τη Φενέρμπαχτσε να παραπαίει γνωρίζοντας την ήττα από τη Βαλένθια. Παράλληλα, η Βιλερμπάν δείχνει να μην χάνει στην έδρα της ενώ η Ζαλκίρις πέτυχε τη πρώτη της νίκη ύστερα από εννέα ολόκληρες αγωνιστικές. Πάμε να δούμε αναλυτικά τι συνέβη αυτό το διήμερο στην Ευρωλίγκα.

Οι αιώνιοι

Κακό διήμερο για τις ελληνικές ομάδες. Αμφότεροι οι εκπρόσωποι του ελληνικού μπάσκετ ηττήθηκαν από Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα. Το κακό από αυτές τις δύο ήττες, ήταν η εικόνα. Οι αιώνιοι έχασα εύκολα από τις αντιπάλους τους και το μεγαλύτερο πρόβλημα, ήταν ότι έδειξαν ξεκάθαρα ότι βρίσκονται τουλάχιστον μία ταχύτητα κάτω.

Το ματς της αγωνιστικής

Εφές Ανατολού-Μακάμπι 99-79

Αποτέλεσμα εικόνας για εφες-μακαμπι

Το ματς της αγωνιστικής έγινε ανάμεσα στον πρώτο και τον τέταρτο της βαθμολογίας. Στη Τουρκία, η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στον αγώνα καθώς προηγήθηκε με έξι πόντους (5-11). Η Εφές αντέδρασε γρήγορα και πήρε το προβάδισμα (17-15). Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά πήγε στους 10 (48-38) με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μη μπορεί να βρει εύκολα διαδρόμους. Οι Τούρκοι συνέχισαν από εκεί που έμειναν και στο δεύτερο μέρος εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20. Το ντέρμπι είχε εξελιχθεί σε παράσταση για ένα ρόλο. Το νερό μπήκε στο αυλάκι για τους Τούρκους. Ο Μίσιτς έκανε το 87-66 στο 34’ και οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς. Για τους νικητές ο Μίσιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 23 πόντους ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Κοέν που είχε 15.

Η έκπληξη

Φενέρμπαχτσε-Βαλένθια 98-100

Αποτέλεσμα εικόνας για φενερμπαχτσε-βαλενθια

Το μπαμ της αγωνιστικής έγινε για μια ακόμη φορά στη Πόλη. Εκεί η Φενέρμπαχτσε ηττήθηκε από τη Βαλένθια στη παράταση με σκορ 100-98. Πιο αναλυτικά, η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα έχοντας σταθερό προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν γρήγορα το προβάδισμα. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +12 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς (61-49). Οι φιλοξενούμενοι σταδιακά μείωναν την διαφορά ισοφαρίζοντας το σκορ 37” πριν τη λήξη (82-82).  Ο Σλούκας αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Αμπάλντε έγραψε το 82-84,  με 0.4 για το τέλος Κι όμως η Φενέρ βρήκε το καλάθι για να στείλει το ματς στην παράταση με την έξυπνη επαναφορά μετά το μαγικό play που έφτιαξε ο Ζοτς στον Ντε Κολό. Στη παράταση παρά το γεγονός πως το σκορ ήταν 96-89, η Φενέρ κατάφερε και έχασε ένα δικό της παιχνίδι. Για τους νικητές ακόμα μια φορά ο Ντούμπλιεβιτς έκανε τα πάντα με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ για τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Ντε Κολό με 31.

MVP: Μπόγιαν Ντούβλιεβιτς

Πραγματικά από τις αγωνιστικές που είναι πολύ δύσκολο να διαλέξεις τον κορυφαίο. Θα μπορούσε να ήταν ο Νάντο Ντε Κολό που σημείωσε 31 πόντους. Η αλήθεια είναι ότι ο Γάλλος έκανε ότι μπορούσε απέναντι στην Βαλένθια και σημείωσε 31 πόντους με 16/16 βολές. Ο πραγματικά κορυφαίος όμως, ήταν στο ίδιο γήπεδο απλά στην αντίπαλη ομάδα. Ο Μπόγιαν Ντούβλιεβιτς σημείωσε 30 πόντους και συνολικά έπιασε το απίστευτο 42(!!!) στο σύστημα αξιολόγησης, κάνοντας ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό, για το μεγάλο διπλό της ομάδας του.