Με μία σπουδαία εμφάνιση, η Τσέλσι επικράτησε εκτός έδρας της Τότεναμ με 2-0. Μόλις στο 11′ ο Γουίλιαν νίκησε με όμορφο τρόπο τον Καζανίγκα για να κάνει το 1-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο τερματοφύλακας των «σπιρουνιών » , σε μία αψυχολόγητη ενέργεια, ανέτρεψε τον Αλόνσο εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουίλιαν και διπλασίασε […]

Με μία σπουδαία εμφάνιση, η Τσέλσι επικράτησε εκτός έδρας της Τότεναμ με 2-0. Μόλις στο 11′ ο Γουίλιαν νίκησε με όμορφο τρόπο τον Καζανίγκα για να κάνει το 1-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο τερματοφύλακας των «σπιρουνιών » , σε μία αψυχολόγητη ενέργεια, ανέτρεψε τον Αλόνσο εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γουίλιαν και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Το δεύτερο μέρος του αγώνα δεν επιφύλασσε κάποια έκπληξη, εκτός από την απευθείας κόκκινη κάρτα του Σον στο 62΄για αντιαθλητικό χτύπημα.

Το τρίποντο απέναντι στην Λέστερ πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι, με σκορ 3-1. Οι «αλεπούδες» προηγήθηκαν, με τον Βάρντι να… παγώνει το «Έτιχαντ» στο 22′. Ύστερα από 11′, ο Μαχρέζ έκανε το 1-1, ενώ πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Γκουντογκάν, με πέναλτι, έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν καλύτερη και οι φάσεις που έκανε οδήγησαν στο γκολ του Ζεσούς στο 69′ που διαμόρφωσε το τελικό  3-1.

Υπό το βλέμμα των νέων τους προπονητών, Έβερτον και Άρσεναλ… κόλλησαν στο 0-0. Ο Κάρλο Αντσελότι και ο Μικέλ Αρτέτα παρακολούθησαν έναν κακό ποδοσφαιρικά αγώνα και, από ότι φαίνεται, έχουν πολύ δουλειά να κάνουν προκειμένου να αλλάξει η εικόνα των ομάδων τους. Την ήττα από την ουραγό Γουότφορντ γνώρισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0, σε μία ακόμα κακή φετινή εμφάνιση της ομάδας του Σόλσκιερ. Τα γκόλ της αναμέτρησης πέτυχαν οι  Σαρ και Ντίνι (50΄και 54΄).

Ο αγώνας Γουέστ Χαμ- Λίβερπουλ αναβλήθηκε, λόγω της συμμετοχής των «κόκκινων» στο Παγκόσμιο Κύπελλο συλλόγων.