Ακόμα μια αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε. Το Debut.gr σας παρουσιάζει μια συνολική ανασκόπηση των όσων έγιναν στην 14η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε. Το 1/2 της διαβολοεβδομάδας περιείχε ανατροπές, εκπλήξεις, τρεις εκατοστάρες και σε γενικότερες γραμμές πλούσιο θέαμα. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πέτυχαν το 2/2 ενώ η κατάσταση στη πρώτη τετράδα της βαθμολογίας δεν άλλαξε για μια ακόμη αγωνιστική. Πάμε να δούμε αναλυτικά τι συνέβη αυτό το διήμερο στην Ευρωλίγκα.

Το ματς της αγωνιστικής

Ολυμπιακός-Χίμκι 109-98

Αποτέλεσμα εικόνας για ολυμπιακός-χιμκι

Το ματς της αγωνιστικής χωρίς αμφιβολία. Χθες, στο ΣΕΦ εμφανίστηκε ένας Ολυμπιακός από τα παλιά. Η Χίμκι είχε προβάδισμα εννέα πόντων 57” πριν τη λήξη του παιχνιδιού (87-96), αλλά τα τρίποντα των Πρίντεζη, Πολ και Σπανούλη έστειλαν το ματς στη παράταση. Σε εκείνο το σημείο μίλησε το γνώριμο του DNA της ομάδας. Αυταπάρνηση, σκληράδα και η νίκη ήρθε στη παράταση με αυτό το γνώριμο τρόπο. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο, η λάθος αντιμετώπιση του Σβεντ στο δεύτερο μέρος έγκυρε τη πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν. Βρήκαν δύο τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και στο τέλος φυσικά μίλησε ο αρχηγός ο οποίος χρειάζεται μάλιστα 16 πόντους για γίνει ο 1ος σκόρερ της διοργάνωσης. Τρομερός ο Γιώργος Πρίντεζης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ ενώ ο παράλληλα ο Σπανούλης σημείωσε άλλο ένα ρεκόρ. Έγινε ο γηραιότερος παίκτης που σημειώνει double-double (18 πόντους και 10 ασίστ). Στην αντίπερα όχθη, ο Σβεντ ξεχώρισε με 36 πόντους εκτελώντας μάλιστα 21(!) τρίποντα.

Η έκπληξη

Βαλένθια-Μπασκόνια 105-77

Αποτέλεσμα εικόνας για βαλένθια-μπασκόνια 105-77

Το συγκαταλέγουμε στην έκπληξη της αγωνιστικής για να καταδείξουμε την άσχημη αγωνιστικά κατάσταση που βρίσκεται εδώ και καιρό η Μπασκόνια. Εξάλλου, η έκταση της διαφοράς του ισπανικού εμφυλίου επιβεβαιώνει τον παραπάνω ισχυρισμό. Η Βαλένθια πήρε γρήγορα προβάδισμα από την αρχή του παιχνιδιού κυρίως με πρωτοβουλίες των Ντούμπλιεβιτς και Λόιντ. Στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου, η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +16 (58-42). Οι Βάσκοι από την άλλη πλευρά προσπαθούσαν μάταια να κατεβάσουν την διαφορά. Η Βαλένθια με σφιχτή άμυνα και με up tempo παιχνίδι στην επίθεση συνέχισε ακάθεκτη ως το τέλος του παιχνιδιού φτάνοντας τη διαφορά στο μέγιστο βαθμό (105-77). Κορυφαίους για τους γηπεδούχους, ο Ντούμπλιεβιτς με 25 πόντους ενώ από τη Μπασκόνια ξεχώρισε ο Σίλντς με 22.

Στα αξιοσημείωτα

Το γερμανικό ντέρμπι έβγαλε νικητή στη παράταση. Η Μπάγερν Μονάχου με δύο μεγάλα τρίποντα του Λο στη κανονική διάρκεια έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο για να πανηγυρίσει ένα σημαντικό διπλό εν’όψει της δύσκολης συνέχειας. Παράλληλα, το άδειο Ο.Α.Κ.Α. δεν σταμάτησε τον Παναθηναϊκό πετυχαίνοντας στο νήμα μια μεγάλη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε. Δύσκολη η κατάσταση πλέον στο στρατόπεδο της ομάδας του Ζέλικο καθώς το τρένο για την 8αδα ολοένα και απομακρύνεται. Τέλος, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να αλλάξει το ρυθμό που είχε επιβάλλει η Αρμάνι μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και να πάρει μια ακόμη νίκη για το πλεονέκτημα έδρας.

MVP αγωνιστικής

Αρκετοί διεκδικούν το τίτλο του MVP αυτή την αγωνιστική. Σβεντ, Ντούμπλιεβιτς, Ράντολφ είναι κάποιοι από αυτούς. Ωστόσο, δικαιωματικά ο Μάικ Τζέιμς παίρνει τον τίτλο για αυτή την αγωνιστική. Ο Αμερικανός στο ματς με τον Ερυθρό Αστέρα σημείωσε 29 πόντους με 4/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 4 ασίστ και 32 στο σύστημα αξιολόγησης.

Highlight αγωνιστικής

Χωρίς αμφιβολία το μεγάλο τρίποντο του clutch Σπανούλη από τα 8 μέτρα που έστειλε το ματς με τη Χίμκι στη παράταση δίνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς για την ομάδα του.