Σε ένα μυθικό ματς που θα θυμόμαστε για πολύ καιρό, ο Ολυμπιακός σημείωσε μία ιστορική ανατροπή και ξεπέρασε το εμπόδιο της Χίμκι με σκορ 109-98. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν πλέον σε ρεκόρ 6-8, μία μόλις νίκη πίσω από την όγδοη θέση. Από την άλλη, η Χίμκι δέχθηκε ένα τεράστιο ψυχολογικό πλήγμα, που ίσως την επηρεάσει στη […]

Σε ένα μυθικό ματς που θα θυμόμαστε για πολύ καιρό, ο Ολυμπιακός σημείωσε μία ιστορική ανατροπή και ξεπέρασε το εμπόδιο της Χίμκι με σκορ 109-98. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν πλέον σε ρεκόρ 6-8, μία μόλις νίκη πίσω από την όγδοη θέση. Από την άλλη, η Χίμκι δέχθηκε ένα τεράστιο ψυχολογικό πλήγμα, που ίσως την επηρεάσει στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ξεκινούν απόλυτα προσηλωμένοι στην άμυνα και τους Ρώσους να μη μπορούν να φτάσουν στο εύκολο καλάθι, ελέω και της αστοχίας του ηγέτη τους, Αλεξέι Σβεντ. Ο Πρίντεζης με τα συνηθισμένα του καλάθια τραβούσε επιθετικά τους ερυθρόλευκους, παρέα με τον Μιλουτίνοφ που εκμεταλλευόταν άψογα την υποδειγματική δημιουργία του Βασίλη Σπανούλη. Έτσι, ο Ολυμπιακός τελείωσε το δεκάλεπτο προηγούμενος στο σκορ με 5 πόντους (25-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αλεξέι Σβεντ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και μαζί με τον Έβανς έκαναν μεγάλη ζημιά στους γηπεδούχους. Κάποια απανωτά τρίποντα των Ρώσων κρατούσαν τη Χίμκι σε απόσταση αναπνοής. (39-37, 26′). Ήταν το σημείο που βγήκαν μπροστά οι …3 σωματοφύλακες των ερυθρολεύκων (Σπανούλης, Πρίντεζης, Παπανικολάου) και με βελτιωμένη εικόνα και στις 2 πλευρές του παρκέ, οδήγησαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με ένα αβαντάζ 7 πόντων (49-42).

Ο Σβεντ ξεκίνησε την επανάληψη από κει που είχε σταματήσει, παίζοντας ουσιαστικά μόνος του για τη Χίμκι. Κανείς δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμά του κι έτσι ο Ολυμπιακός όσο κι αν προσπαθούσε δε μπορούσε να ξεφύγει. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 20-25, κι έτσι όλα θα κρίνονταν στο φινάλε.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έσπασαν καρδιές. Η Χίμκι ξεκίνησε καυτή, ο Σβεντ συνέχιζε το προσωπικό του κρεσέντο και με μεγάλη ευστοχία από τα 6,75 πέρασε μπροστά στο σκορ και άρχισε σιγά σιγά να εξαφανίζεται.  Με βολές του Σβεντ, το σκορ έφτασε στο 83-92, με ενάμιση λεπτό να απομένει για το τέλος. Τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τα τρίποντα των Πολ και Πρίντεζη και βρέθηκε στο -3, με τη μπάλα στα χέρια του και 27 δευτερόλεπτα να απομένουν. Το σενάριο είχαν υποψιαστεί όλοι και το γνώριζε καλύτερα από όλους ο αρχηγός του Ολυμπιακού. Μια βόμβα του Σπανούλη έστειλε το ματς στην παράταση, με το ΣΕΦ να παίρνει φωτιά και τους Ρώσους να μη μπορούν να καταλάβουν τι τους βρήκε.

Η ψυχολογία των δύο ομάδων βρισκόταν στο απόλυτο κοντράστ. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ένιωθαν πλέον πως τίποτε δε μπορούσε να τους σταματήσει, ενώ η Χίμκι δεν μπόρεσε ποτέ να βγάλει αντίδραση. Με επί μέρους σκορ 13-2 στην παράταση, ο Ολυμπιακός κατέκτησε μια τεράστια νίκη, σε βαθμολογικό και ψυχολογικό επίπεδο.

MVP : Υπόθεση των αρχηγών. Ο Πρίντεζης ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ο Σπανούλης ήταν πάλι εκεί για να βάλει το σουτ, όταν η μπάλα έκαιγε

Επόμενη μέρα : Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ η Χίμκι φιλοξενεί την Ζαλγκίρις στη Μόσχα

Oλυμπιακός : Ρότσεστι 4, Μπάλντουιν, Πολ 8, Κόνιαρης, Σπανούλης 18, Τσέρι 4, Μιλουτίνοφ 16, Βεζένκοφ 6, Πρίντεζης 26, Παπανικολάου 18, Ρούμπιτ 2, Ριντ 7

Χίμκι : Σβεντ 36, Κράμερ 5, Μπούκερ 12, Καράσεφ 8, Ζάιτσεφ, Βιάλτσεφ, Γερέμπκο 10, Μόνια, Γκιλ, Γιόβιτς 1, Έβανς 17, Μπέρτανς 9