Πραγματοποιώντας ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-0 της Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ στο 2′ με τον Ντε Μπρούιν, ενώ 10΄αργότερα, ο Στέρλινγκ, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40΄ο βέλγος σταρ έκανε ένα όμορφο σουτ εκτός […]

Πραγματοποιώντας ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-0 της Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα άνοιξε το σκορ στο 2′ με τον Ντε Μπρούιν, ενώ 10΄αργότερα, ο Στέρλινγκ, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40΄ο βέλγος σταρ έκανε ένα όμορφο σουτ εκτός περιοχής και έγραψε το τελικό 3-0. Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι πρωταθλητές έριξαν ρυθμό και προτίμησαν να διαφυλάξουν το 0 στο παθητικό τους.

Ακόμα τρεις πόντους πρόσθεσε στην βαθμολογική της συγκομιδή η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε της Γουότφορντ με 2-0, χάρη στα γκολ του Σαλάχ (38΄, 90′). Την εκτός έδρας νίκη στην έδρα της Γουλβς κατάφερε να πάρει η Τότεναμ με σκορ 2-1. Τα γκολ της αναμέτρησης για τα «σπιρούνια» πέτυχαν οι Λούκας στο 8′ και Βερτόχεν στο 91΄, με τους γηπεδούχους να είχαν ισοφαρίσει τον αγώνα στο 67΄με τον Τραορέ. Από έναν βαθμό πήραν Λέστερ και Γιουνάιτεντ στα εντός έδρας παιχνίδια τους, που τελείωσαν 1-1, με Νόριτς και Έβερτον αντίστοιχα. Με γκολ του Γκόσλινγκ στο 84΄η Μπόρνμουθ πέτυχε μία μεγάλη νίκη στην έδρα της Τσέλσι.

22.12. 18:30 Τότεναμ Τσέλσι

* Το ματς αναβλήθηκε λόγω της συμμετοχής της Λίβερπουλ στο Μουντιάλ Συλλόγων του Κατάρ.