Η 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ιταλίας τα είχε όλα! Γκολ, ντέρμπι, κόκκινες, εκπλήξεις και ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα. Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Λάτσιο επικράτησε με 3-1 της Γιουβέντους στη Ρώμη, υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια σε δεύτερη σερί γκέλα. Το σκορ άνοιξε στο 25′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Λουίζ Φελίπε να ισοφαρίζει στις […]

Η 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ιταλίας τα είχε όλα! Γκολ, ντέρμπι, κόκκινες, εκπλήξεις και ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, η Λάτσιο επικράτησε με 3-1 της Γιουβέντους στη Ρώμη, υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια σε δεύτερη σερί γκέλα. Το σκορ άνοιξε στο 25′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Λουίζ Φελίπε να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο 69′ ο Κουαδράδο είδε μετά και από συμβολή του VAR την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10. Η Λάτσιο εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 74′ ο Σάβιτς με ωραία κεφαλία έκανε το 2-1. Στο 79′ ο Τσίρο Ιμόμπιλε είδε τον Σέζνι να του αποκρούει πέναλτι, κρατώντας ζωντανή την «Γιούβε». Στις καθυστερήσεις του αγώνα, και ενώ οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση, ο Καισέντο διαμόρφωσε το 3-1 σε πανδαιμόνιο.

Αποτέλεσμα εικόνας για lazio 3-1 juve

Την ευκαιρία να ξεφύγει από τη Γιουβέντους έχασε η Ίντερ που έμεινε στην λευκή ισοπαλία με την Ρόμα. Στο «Τζουσέπε Μεάτσα» οι «Ροσονέρι» ήρθαν ισόπαλοι 0-0 με τους «Ρωμαίους» σε ένα ματς που δεν θα αργήσει να ξεχαστεί. Αμφότερες ομάδες ήθελαν να κρατήσουν το 0 στην άμυνα, χωρίς να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικές στην αντίπαλη εστία.

Αποτέλεσμα εικόνας για inter 0-0 roma

Μεγάλη νίκη από άποψη ψυχολογίας πήρε η Μίλαν, η οποία επικράτησε 3-2 εκτός έδρας την Μπολόνια. Η Μίλαν, πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Τα γκολ πέτυχαν οι Πιάτεκ,Ερνάντες και Μποναβεντούρα, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε πάλι ο Ερνάντες ( αυτογκόλ) και ο Σανσόν.

Αποτέλεσμα εικόνας για bolonia 2-3 milan