Το Μάντσεστερ κόκκινο… έβαψε η Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε της Σίτι με 2-1 στο «Έτιχαντ». Η ομάδα του Σόλσκιερ πραγματοποίησε ένα τρομερό ξεκίνημα, βάζοντας παρακαταθήκη για την συνέχεια του αγώνα, τα γκολ των Ράσφορντ και Μαρσιάλ σε 23′ και 29′ αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα, οι «πολίτες » κυριάρχησαν στο γήπεδο, χωρίς όμως να μετατρέψουν […]

Το Μάντσεστερ κόκκινο… έβαψε η Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε της Σίτι με 2-1 στο «Έτιχαντ». Η ομάδα του Σόλσκιερ πραγματοποίησε ένα τρομερό ξεκίνημα, βάζοντας παρακαταθήκη για την συνέχεια του αγώνα, τα γκολ των Ράσφορντ και Μαρσιάλ σε 23′ και 29′ αντίστοιχα. Από εκεί και πέρα, οι «πολίτες » κυριάρχησαν στο γήπεδο, χωρίς όμως να μετατρέψουν κάποια από τις ευκαιρίες που είχαν σε γκολ. Στο 85′, ο Οταμέντι πήδηξε πιο ψηλά από την άμυνα της Γιουνάιτεντ και έδωσε άλλο ενδιαφέρον στα λεπτά που απέμεναν. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μαχρέζ πλάσαρε, αλλά ο Ντε Χέα πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες επεμβάσεις τις σεζόν και παράλληλα χάραξε το χαμόγελο στο πρόσωπο του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον που παρακολουθούσε τον αγώνα.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε και στο Λίβερπουλ, εκεί που η Έβερτον, μετά την απομάκρυνση του Μάρκος Σίλβα και την έλευση του Ντάνκαν Φέργκιουσον,  κέρδισε την Τσέλσι με 3-1. Μόλις στο 5′ ο Ριτσάρλισον άνοιξε το σκορ, με τον Κάλβερτ-Λιούιν να πετυχαίνει ακόμα δύο τέρματα (49΄, 84΄). Για την ομάδα του Λάμπαρντ, ο Κόβασιτς είχε μειώσει στο 52′. Εύκολα πέρασε από την έδρα της Μπόρνμουθ η Λίβερπουλ, επικρατώντας με 3-0, χάρη στα γκολ των Τσάμπερλεϊν, Κεϊτά και Σαλάχ. Μόνη στο κυνήγι του τίτλου έμεινε η Λέστερ, η οποία επικράτησε της Άστον Βίλα με 4-1 εκτός έδρας. Πάρτι έκανε η Τότεναμ, καθώς νίκησε με 5-0 την Μπέρνλι, ενώ πίσω στα τρίποντα επέστρεψε η Άρσεναλ που επικράτησε επίσης εκτός έδρας της Γουέστ Χαμ με 3-1.