14η αγωνιστική Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ χάρης τα δύο γκολ του Φαν Ντάικ (18′, 24′), ύστερα από ισάριθμες ασίστ του Άρνολντ επικράτησε της Μπράιτον με 2-1. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Ντανκ στο 70′, μετά την επέμβαση εκτός περιοχής και […]

14η αγωνιστική

Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ χάρης τα δύο γκολ του Φαν Ντάικ (18′, 24′), ύστερα από ισάριθμες ασίστ του Άρνολντ επικράτησε της Μπράιτον με 2-1. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τον Ντανκ στο 70′, μετά την επέμβαση εκτός περιοχής και την αποβολή του Άλισον. Ένας… πρώην των «κόκκινων» ήταν αυτός που πλήγωσε την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ στο 22′, αλλά η Νιούκαστλ ισοφάρισε 3′ αργότερα με τον Βίλεμς. Με έναν κεραυνό του Ντε Μπρούιν στο 82′ η Σίτι ήταν αγκαλιά με το τρίποντο, μέχρι που ο πρώην παίκτης της Λίβερπουλ ,Σέλβεϊ έγραψε το τελικό 2-2 στο 88′.

Μόνη στη δεύτερη θέση βρίσκεται η Λέστερ, η οποία επικράτησε της Έβερτον 2-1 με ανατροπή στις καθυστερήσεις. Ο Ριτσάρλισον έβαλε τα «ζαχαρωτά» σε θέση οδηγού στο 23′, ωστόσο, οι Βάρντι και Ιχεανάτσο σε 68′ και 94′ γύρισαν το σκορ. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη με τον Μουρίνιο στον πάγκο της έκανε η Τότεναμ, η οποία επικράτησε της Μπόρνμουθ με 3-2. Ο Ντέλε Άλι σκόραρε δις, ενώ γκολ πέτυχε και ο Σισοκό. Για τους φιλοξενούμενους, δύο γκολ έβαλε ο Χάρι Γουίλσον. Ισόπαλες με 2-2 ήρθαν οι Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με Νόριτς και Άστον Βίλα αντίστοιχα. Την ήττα γνώρισε εντός έδρας η Τσέλσι από την Γουέστ Χαμ.

15η αγωνιστική

Νικήτρια στο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ αναδείχθηκε η Λίβερπουλ, η οποία κέρδισε την Έβερτον με 5-2. Το σκόρ άνοιξε ο Οριγκί στο 6′ με τον Σακίρι να διπλασιάζει τα γκολ για την ομάδα του 11΄αργότερα. Ο Κιν μείωσε προσωρινά για τα «ζαχαρωτά» στο 21′, ωστόσο, ο Οριγκί έβαλε για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Μανέ έκανε το 4-1, ενώ ο Ριτσάρλισον στο 3΄των καθυστερήσεων έριξε την διαφορά στα τρία γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατέβασαν στροφές με αποτέλεσμα να παγώσει ο ρυθμός. Ο Βαϊνάλντουμ στο 90΄έκανε το τελικό 5-2. Άγριες διαθέσεις είχε και η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε της Μπέρνλι εκτός έδρας με 4-1. Δύο γκολ πέτυχε ο Ζεσούς (24′, 50′) και από ένα οι Ρόντρι και Μαχρέζ σε 68′ και 87′ αντίστοιχα. Από πλευράς γηπεδούχων, ο Μπρέιντι έβαλε το γκολ της τιμής στο 87′.

Δεν κατάφερε να νικήσει την πρώην ομάδα του ο Μουρίνιο καθώς η Τότεναμ ηττήθηκε από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ». Ο Ράσφορντ πέτυχε δύο γκολ, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε φέρει το ματς στα ίσα προσωρινά ο Ντέλε Άλι. Στις νίκες επέστρεψε αυτήν την αγωνιστική και η Τσέλσι, καθώς κέρδισε την Άστον Βίλα με 2-1. Τα γκολ για τους «μπλε» οι Μάουντ,  Έιμπραχαμ και τρεζεγκέ. Συνεχίζει το κυνήγι της κορυφής η Λέστερ, η οποία επικράτησε της Γουότφορντ με 2-0. Την εντός έδρας ήττα γνώρισε η Άρσεναλ από την Μπράιτον με 2-1.