Ένας καταπληκτικός Ολυμπιακός, εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και έφτασε πολύ πιο εύκολα από το αναμενόμενο στη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο και με ρεκόρ 5-6 αρχίζει πλέον να κοιτάζει τις πιο ψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά, οι Ιταλοί του Ετόρε Μεσίνα δεν έβγαλαν καμία σκληράδα και υποτάχτηκαν σχεδόν άνευ όρων στην ανωτερότητα […]

Ένας καταπληκτικός Ολυμπιακός, εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και έφτασε πολύ πιο εύκολα από το αναμενόμενο στη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο και με ρεκόρ 5-6 αρχίζει πλέον να κοιτάζει τις πιο ψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά, οι Ιταλοί του Ετόρε Μεσίνα δεν έβγαλαν καμία σκληράδα και υποτάχτηκαν σχεδόν άνευ όρων στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Κεμσούτις Κεμζούρα να ανοίγει πολύ το ροτέισον και να χρησιμοποιεί τους παροπλισμένους το τελευταίο διάστημα Τσέρι και Πάντερ. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλο βάρος στις άμυνες με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει χαμηλά (15-19).

Στη δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν δυναμικά και με ευχάριστη έκπληξη τον Βεζένκοφ ισορρόπησαν το ματς και πέρασαν μπροστά με 25-23. Στη συνέχεια, το παιχνίδι χάλασε αφού κάποια σφυρίγματα των διαιτητών ξεσήκωσαν την εξέδρα και το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα σκληρού ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά όπλα της Αρμάνι και ακουμπώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (40-37).

Η ΚΑΛΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός θύμισε τις παλιές καλές μέρες, τότε που ήταν πολύ δύσκολο για οποιαδήποτε ομάδα να περάσει από το ΣΕΦ. Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια, η τρίτη περίοδος ήταν το καλύτερό του διάστημα στο ματς, ουσιαστικά το κλειδί της νίκης. Πήρε πράγματα από όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν, έπαιξε σκυλίσια άμυνα, κρατώντας τους Ιταλούς μόλις στους 16 πόντους. Αυτό τον βοήθησε να χτίσει σιγά σιγά διαφορά, που έφτασε στην ανώτερη τιμή της με τη λήξη του δεκαλέπτου (71-53).

ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ

Τίποτα δε μπορούσε να αλλάξει πλέον. Η Αρμάνι πέταξε λευκή πετσέτα, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανοίγει το ροτέισον και να εντυπωσιάζει και χωρίς καμία πίεση έφτασε στην πέμπτη του νίκη στη διοργάνωση. Ο κόσμος της ομάδας αποθέωσε τους παίκτες του Κεμζούρα και ζήτησε επιτακτικά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ματς του ΟΑΚΑ που ακολουθεί. Γενικά, ήταν ένα βράδυ που θύμισε τις παλιές καλές ημέρες και έδωσε την ελπίδα στον κόσμο ότι το τραγικό ξεκίνημα της σεζόν ανήκει πλέον στο μακρινό παρελθόν.

MVP : ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έσπασε για μία ακόμη φορά τα κοντέρ. Σημείωσε double double, με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Από κοντά του και ο Κώστας Παπανικολάου που ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 17 πόντους και 21 βαθμούς στο ranking

Oλυμπιακός : Πάντερ 4, Ρότσεστι 3, Μπάλντγουιν 8, Πολ 7, Κόνιαρης 5, Σπανούλης 14, Τσέρι 4, Μιλουτίνοφ 13, Βεζένκοφ 8, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 17, Ρούμπιτ 4

Aρμάνι Μιλάνο : Ντελαβάλε 3, Μακ 7, Μίτσοφ 11, Μπιλίγκα 2, Μορασίνι, Ρολ 9 , Ροντρίγκεζ 14, Ταρτσέβσκι 3, Νέντοβιτς 12, Γουάιτ, Μπρουκς 4, Σκόλα 5