Τα «μωρά» του Λάμπαρντ δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής. Παρά το γεγονός ότι η Τσέλσι προηγήθηκε με τον Καντέ στο 21′ η ομάδα του Γκουαρντιόλα γύρισε… τούμπα  το σκορ με τα γκολ των Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ (29′ και 37′), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Νικηφόρο […]

Τα «μωρά» του Λάμπαρντ δεν κατάφεραν να επικρατήσουν της Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής. Παρά το γεγονός ότι η Τσέλσι προηγήθηκε με τον Καντέ στο 21′ η ομάδα του Γκουαρντιόλα γύρισε… τούμπα  το σκορ με τα γκολ των Ντε Μπρόινε και Μαχρέζ (29′ και 37′), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Νικηφόρο ήταν και το ντεμπούτο του Μουρίνιο στον πάγκο της Τότεναμ με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ. Σον, Λούκας Μόουρα και Κέιν σε 36′, 43′, 49′ αντίστοιχα, έφεραν το ματς στο 3-0 και όλα έδειχναν πως ο πρώτος αγώνας του Πορτογάλου τεχνικού θα συνδυαζόταν με θρίαμβο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι  σκόραραν δις με τους Αντόνιο στο 78′ και Ογκμπόνα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, κάτι το οποίο δεν άρεσε στον Special One.

Συνεχίζει το ταξίδι προς τον τίτλο η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε δύσκολα της Κρίσταλ Πάλας με 2-1 εκτός έδρας. Ο Μανέ άνοιξε το σκορ στο 49′ αλλά ο Ζαχά έφερε το ματς στα ίσα στο 82′. Τρία λεπτά, ο Φιρμίνο γιόρτασε τις 150 συμμετοχές με την φανέλα των «κόκκινων» με γκολ και παράλληλα έδωσε ακόμα ένα πολύτιμο τίτλο στην ομάδα του.  Ακόμα μία σπουδαία νίκη πήρε η Λέστερ. Οι «αλεπούδες» κέρδισαν μακριά από το σπίτι τους την Μπράιτον με 2-0, χάρη στα γκολ των Πέρεθ και Βάρντι. Στραβοπάτημα για Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι… κόλλησε στο 2-2 με την Σαουθάμπτον, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» μοιράστηκαν από ένα βαθμό με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (3-3).