Η 12η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε, και το debut.gr σας μεταφέρει τα κυριότερα σημεία της.

Η 12η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος τα είχε όλα! Εντυπωσιακά σκορ (όπως το 1-5 της Μάιντζ μέσα στη Χοφενχάιμ), ανατροπές (το 3-3 από 0-3 ανάμεσα σε Ντόρτμουντ και Πάντερνμπορν), επίδειξη δύναμης (η “τεσσάρα” της Μπάγερν επί της Φορτούνα) και εκπλήξεις (η ήττα-σοκ της Γκλάντμπαχ με 2-0 από την Ουνιόν.

Το ματς που ξεχώρισε:

Αν και η συγκεκριμένη αγωνιστική είχε πολλά, προσωπικά ξεχωρίζω το 3-3 της Ντόρτμουντ με την Πάντερνμπορν. Το παιχνίδι που “άνοιξε” την αυλαία της 12ης στροφής τα είχε όλα! Έξι γκολ, ανατροπή, ένταση, πάθος, τραυματισμούς, και στο τέλος, τον Μάρκο Ρόις να ζητά συγνώμη από την εξέδρα! Η ουραγός της Μπουντεσλίγκα βρέθηκε να προηγείται με 0-3 στα πρώτα 45’ στο “Σιγκνάλ Ιτούνα Παρκ”. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, μειώνοντας σε 1-3 πολύ νωρίς στο δεύτερο μέρος (47’), και το φινάλε είχε δράμα! Στο 84ο λεπτό ο Βίτσελ σκόραρε για το 2-3, με τον Ρόις να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και να γλυτώνει τους Βεστφαλούς από ένα…τρομακτικό κάζο!

MVP αγωνιστικής:

Η κίνηση του αρχηγού της Μπορούσια, Μάρκο Ρόις, να ζητήσει “συγνώμη” για την κακή εμφάνιση της ομάδας (ίσως όχι μόνο την παρούσα) μετά την εντός έδρας “γκέλα” με την Πάντερνμπορν, τον έχρισε στα μάτια μου ως πρωταγωνιστή της αγωνιστικής. Μπορεί πολλοί να στέκονταν στο γκολ με το οποίο η ομάδα του γλύτωσε την ήττα (και μάλιστα στο 92’), ωστόσο η κίνησή του με τους οπαδούς δείχνει το χαρακτήρα του καθώς και την ηγετική του παρουσία στο σύλλογο του Βεστφάλεν.