Ένας Ολυμπιακός με περίσσειο πάθος και θέληση για τη νίκη, κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες στη Euroleague βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 3-5 . Επιβλήθηκε… επιτέλους του κακού του δαίμονα Ζαλγκίρις με σκορ 83-74  και πηγαίνει με βελτιωμένη ψυχολογία στη Γερμανία για τη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί. Iστορικό βράδυ για τον Πρίντεζη, που σκαρφάλωσε στην τρίτη […]

Iστορικό βράδυ για τον Πρίντεζη, που σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση των σκόρερ της διοργάνωσης, πίσω από Ναβάρο και Σπανούλη

ΤΟ ΜΑΤΣ

ΧΕΡΙ ΧΕΡΙ ΕΠΙ 20 ΛΕΠΤΑ

Όπως αναμενόταν, το παιχνίδι δεν διεκδικούσε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας στο ξεκίνημα. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ πιεστικές στην άμυνα, με αποτέλεσμα να οδηγείται το παιχνίδι σε χαμηλό σκορ. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (19-18), με οδηγό τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη με 4 πόντους, αλλά και 4 ασίστ. Αξίζει να αναφερθεί, ότι ο κόουτς Κεμζούρα χρησιμοποίησε μετά από πολύ καιρό τον Μπάλντγουιν, χωρίς πάντως να δικαιωθεί για την επιλογή του.

Παρόμοια εικόνα είχαμε και στη δεύτερη “στροφή” του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά νωχελικά στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι με ένα τρίποντο του Χέις στο 16′ ξέφυγαν με 6 πόντους (25-31). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ισοφάρισε με βολές του Βεζένκοφ, με τον Γιανκούνας όμως να στέλνει τους φιλοξενούμενους μπροστά στην ανάπαυλα, με καλάθι από κοντά. Ήταν όμως δεδομένο ότι η τύχη του αγώνα θα κρινόταν στο τέλος, αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ…ΜΟΣΧΑΣ

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εμφάνιση.. Μόσχας, καθώς ήταν πολύ εύστοχος από τα 6,75 , με τους παίκτες του να σημειώνουν 5 τρίποντα. Παράλληλα, πήρε σημαντική βοήθεια από τον Γουίλι Ριντ και έτσι κατάφερε να μπει στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού, με προβάδισμα πέντε πόντων (60-55).

Έχοντας αποκτήσει αυτοπεποίθηση και ψυχολογία από το +5 του τρίτου δεκαλέπτου, οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στα ίδια στάνταρ απόδοσης και στην τέταρτη περίοδο. Σπανούλης, Πολ και Μιλουτίνοφ ήταν οι ηγέτες των ερυθρολεύκων, οι οποίοι δεν απειλήθηκαν καθόλου από την ομάδα του Σάρας και τελείωσαν τη δουλειά σε ένα ΣΕΦ που πανηγύρισε μετά από καιρό.

MVP

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 27 ranking) παρέα με τον Βασίλη Σπανούλη (16 πόντοι , 7 ασίστ) ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών

Η επόμενη μέρα : Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Γερμανία για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν, ενώ η Ζαλγκίρις θα φιλοξενήσει τον Παναθηναικό στο Κάουνας

Ολυμπιακός : Πάντερ , Ρότσεστι 8, Μπόλντγουιν, Πολ 14, Κόνιαρης 3, Σπανούλης 16, Μιλουτίνοφ 14, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 2 , Ρούμπιτ 4, Ριντ 10

Ζαλγκίρις : Γουόκαπ 10, Πέρεζ 5, Λεκαβίτσιους 14, Χέις 3, Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 1, Γκέμπεν 5, Γιοκουμπάιτις, Λεντέι 4, Λαντέιλ 23 , Γκριγκόνις 5, Ουλανόβας 2