Στη πρεμιέρα της 4ης χρονιάς του Basketball Champions League η Μπεσίκτας υπέταξε τον ΠΑΟΚ και πέρασε νικηφόρα από το Παλατάκι με 60-69 και μπήκε με το δεξί στην διοργάνωση. Η ελληνική ομάδα έμεινε χωρίς σκορ στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και απόλεσε το προβάδισμα 5 πόντων που έχτισε στην τελευταία περίοδο. Πάντως το τελικό […]

Στη πρεμιέρα της 4ης χρονιάς του Basketball Champions League η Μπεσίκτας υπέταξε τον ΠΑΟΚ και πέρασε νικηφόρα από το Παλατάκι με 60-69 και μπήκε με το δεξί στην διοργάνωση. Η ελληνική ομάδα έμεινε χωρίς σκορ στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και απόλεσε το προβάδισμα 5 πόντων που έχτισε στην τελευταία περίοδο. Πάντως το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ να αποτελεί την μεγαλύτερη διαφορά καταγεγραμένη στο παιχνίδι. Με την νίκη αυτή η Besiktas διεύρυνε το σερί της απέναντι σε ελληνικές ομάδες. Έχει επικρατήσει σε έξι από τα επτά παιχνίδια της για το BCL, ενώ τέσσερις από αυτές τις νίκες έχουν έρθει με διψήφια διαφορά.

Η αρνητική παράδοση του ΠΑΟΚ

Από την άλλη πλευρά ο ΠAOK διατήρησε ένα αρνητικό ρεκόρ αφού δεν έχει ξεκινήσει ποτέ με νίκη στο BCL. Μετράει τέσσερις ήττες σε προηγούμενες ισάριθμες περιπτώσεις. Από ελληνικής πλευράς ξεχώρισε ο Lewis με 19 πόντους (3/6 τρίποντα). Ο Knowles με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ που ήταν απελπιστικά μόνοι. Ο Adam Smith που από ότι φαίνεται θα σηκώσει το βάρος του ηγέτη στον φετινό ΠΑΟΚ έμεινε στους 8 πόντους όντας πολύ άστοχος πίσω από την γραμμή του τριπόντου (0/6).

Από τουρκικής πλευράς μεγάλο παιχνίδι πραγματοποίησε ο Gotcher με 19 πόντους (5/7 τρίποντα) και ο McAdoo με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν ο Batuk αλλά και ο αθόρυβος Theodore.  Πάντως, οι δύο ομάδες επίσης είναι μέλος του κλειστού club 9 ομάδων που θα συμμετάσχουν για τέταρτη φορά στο BCL. Ωστόσο, ήταν η πρώτη τους συνάντηση στα πλαίσια της διοργάνωσης. Φέτος ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε για πρώτη φορά με εντός έδρας ματς στην διοργάνωση.

Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ μάλιστα, σήκωσαν πανό που αναγραφόταν “If you don’t want the refugees why you create them … Solidarity to Kurdish Fighters”. Ενώ στην κερκίδα των γηπεδούχων σηκώθηκε και μια σημαία της Συρία

Που κρίθηκε

Ξεκάθαρα στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Egekeze έκανε το 60-55 με 5 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι φίλοι του ΠΑΟΚ ξεσηκώθηκαν και όλα έδειχναν ιδανικά για τον ΠΑΟΚ. Από το σημείο εκείνο όμως και μετά η Μπεσίκτας έτρεξε ένα 14-0 και πήρε το διπλό. Θα μπορούσε να πει κάποιος ότι κρίθηκε και στην αστοχία του ΠΑΟΚ στο τρίποντο καταγράφοντας το απογοητευτικό 22,6 % (7/31). Ένα νούμερο απαγορευτικό για να κερδίσεις μια ομάδα με μεγαλύτερο μπάτζετ και κατά επέκταση περισσότερη ποιότητα.

Ανάλυση

Ο ΠΑΟΚ έχασε κατά κύριο λόγο επειδή δεν πήρε σχεδόν καθόλου σκορ από τους Έλληνες του. Ο Σαρικόπουλος έμεινε στους 2 (1/3 δίποντα), ο Μαργαρίτης που ο ΠΑΟΚ περιμένει πολλά από αυτόν έμεινε στους 2 (1/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και ο Τσόχλας στους 0 (ένα άστοχο τρίποντο). Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με το ότι ο Adam Smith δεν ήταν στην μέρα έφτασαν τον ΠΑΟΚ στους 60 πόντους. Και με 60 πόντους δεν μπορείς να κερδίσεις μια ομάδα σαν την Μπεσίκτας που είναι εμφανώς πιο ποιοτική ομάδα, όσο καλή άμυνα κι αν παίξεις.

Σημαντικό επίσης ότι πολλά καλάθια του ΠΑΟΚ προήλθαν από ατομικές ενέργειες και όχι κάποια συνεργασία, ή κάποια κυκλοφορία. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ο Δικέφαλος να στερηθεί από σκορ όταν τελείωσαν κι οι ατομικές ενέργειες. Επίσης ανησυχίες θα πρέπει να δημιουργεί στους ιθύνοντες της διοίκησης η απόδοση του Best. Ο Αμερικανός που αποκτήθηκε για να πρωταγωνιστήσει κατέγραψε τέταρτη συνεχόμενη εμφάνιση που περνάει απαρατήρητος.

Δεν εντυπωσίασε η Μπεσίκτας παρά το ακριβό το ρόστερ

Η Μπεσίκτας από την άλλη δεν μας εντυπωσίασε, ούτε και τρόμαξε τον ΠΑΟΚ για την ποιότητα του ρόστερ της. Ο Theodore όπως φάνηκε και πέρυσι στην ΑΕΚ, είναι τελείως διαφορετικός παίκτης μετά τον τραυματισμό του. Τα πατήματα του δείχνουν ότι δύσκολα θα κουβαλήσει μια ομάδα ως το τέλος της διοργάνωσης, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακός παίκτης. Απλώς δύσκολα θα ξαναδούμε τον Theodore που είχαμε δει στην Banvit. Η Μπεσίκτας επίσης διαθέτει τον Batuk που πέρυσι έφτασε στην δεύτερη θέση με την Anadolu Efes και το ταλέντο του φάνηκε στα τελευταία λεπτά όταν με τρίποντο του και καλάθι προηγουμένως έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες του ΠΑΟΚ.

Σε γενικές γραμμές η τουρκική ομάδα δεν εντυπωσίασε ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι στο τιμόνι της ομάδας είναι ένας πολύπειρος προπονητής όπως ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Παρόλα αυτά είναι πολύ νωρίς ακόμα για να κάνουμε κριτική σε μια ομάδα για το που μπορεί να φτάσει στην διοργάνωση. Ούτως ή άλλως είναι μια διοργάνωση με χαμηλό επίπεδο και knock out παιχνίδια που δεν συγχωρούνται λάθη οπότε μπορεί να ανεβάσει λίγο στροφές προς το τέλος και να καταφέρει να φτάσει στο Final Four χωρίς να εντυπωσιάσει, όπως έκανε η Antwerp πέρυσι.

Εξέλιξη ΠΑΟΚ Μπεσίκτας

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και σε συνδυασμό με την ζεστή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι σχετικά λίγοι φίλοι του  κατάφερε να χτίσει ένα γρήγορο προβάδισμα στα πρώτα 3,5 λεπτά 7 πόντων (11-4) αναγκάζοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο πρώτο time-out. Οι 4 πόντοι της τουρκικής ομάδας ήρθαν από κατάστασεις pick n roll χτυπώντας τα αργά πόδια του Σαρικόπουλου. Οι πόντοι του Δικεφάλου, από την άλλη ήρθαν κατά κύριο λόγο από ατομικές ενέργειες του Lewis όσο και Adam Smith.

Να σημειωθεί εδώ ότι ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι με μόνο έναν Έλληνα στην αρχική του πεντάδα. Το ψηλό του, Ζήση Σαρικόπουλο και τους 4 Αμερικανούς του (Lewis, Smith, Egekeze, Wiggins). O Yildizi μείωσε στο 11-6 αλλά έχασε 3 συνεχόμενες βολές για να πλησιάσει κι άλλο. Αυτό το έκανε όμως ο Gotcher. Ο Αμερικανός της τουρκικής ομάδας με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στο καλάθι. Ταυτόχρονα η αστοχία του ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κλείσουν την πρώτη περίοδο μόλις 1 πόντο πίσω.

Ισορροπημένο το ματς μεταξύ ΠΑΟΚ και Μπεσίκτας

Το δεύτερο δεκάλεπτο αν εξαιρέσει κάποιος τις τρεις τελευταίες πολύ κακές άμυνες του Δικεφάλου που έδωσαν 7 εύκολους πόντους στην τουρκική ομάδα άνηκε στον ΠΑΟΚ. Αν και δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα του από το τέλος της πρώτης περιόδου μέχρι και το τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου κρατούσε συνεχώς μια διαφορά της τάξης των 5 πόντων. Η Μπεσίκτας μπήκε καλύτερα στην περίοδο και προηγήθηκε με 17-18 με βολές του Theodore έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ. Η απάντηση ήρθε αμέσως από τους γηπεδούχους. Με τρίποντο και φάουλ από τον Best για το εκ νέου προβάδισμα του ΠΑΟΚ (21-20), για να πάρει την σκυτάλη ο Knowles. O Center από τις Μπαχάμες μάζεψε δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ για να σκοράρει 6 συνεχόμενους πόντους. Ανάγκασε τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς σε νέο time-out, 3 λεπτά πριν την ανάπαυλα με την διαφορά στους 6 (29-23).

Έλλειψη σοβαρότητας από ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου

Στα τελευταία τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα ο Δικέφαλος δέχθηκε 9 πόντους 7 εξ αυτών στο τελευταίο λεπτό. Τέσσερις εύκολοι πόντοι για τον McAdoo και ένα τρίποντο του καταπληκτικού Gutcher που τελείωσε με 11 πόντους το ημίχρονο (3/5 ημίχρονα). Όσους είχε και o Lewis από την ελληνική πλευρά. Αξιοσημείωτο του πρώτου ημιχρόνου και παράλογο της στατιστικής θα έλεγε κανείς ότι παρότι ο ΠΑΟΚ ήταν πάνω στο σκορ είχαν και λιγότερα ριμπάουντ 19 έναντι 21 και λιγότερες ασσίστ, 6 έναντι 9 της Μπεσίκτας. Άξιο αναφοράς και η μεγάλη αστοχία του Δικέφαλου έξω από την γραμμή των 6,75 m. με μόλις 15,4 %.

Το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν το πιο συναρπαστικό. Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα του, καθώς στα πρώτα 6 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου σημειώθηκαν μόλις 10 πόντοι με επιμέρους σκορ 5-5, η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Με καλάθια του Batuk και του McAdoo η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 4 πόντους. Η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της (38-42) μέχρι εκείνο το σημείο. Με 1 δίποντο και 1 τρίποντο του σεληνιασμένου Lewis ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε το προβάδισμα (43-42). Για να απαντήσει ο Jordan Theodore με πολύ δύσκολο τρίποντο στην λήξη του χρόνου για 43-45. Με καλάθι του πολύπειρου Savas η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 4 (43-47). Αυτή την φορά όμως ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να κλείσει πολύ καλά την περίοδο. Με γκολ-φάουλ του μαχητικού Knowles και ένα buzzer beater τρίποντο με ταμπλό του Lewis στο τέλος της περιόδου έκλεισε την τρίτη περίοδο με 49-47.

Εφιαλτικός ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, επέτρεψε στην Μπεσίκτας να πάρει το παιχνίδι

Η τελευταία περίοδος ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά στο τέλος έμειναν από δυνάμεις. Με τρίποντο του Σχίζα το γήπεδο πήρε φωτιά,. Για να επαναφέρει την τάξη ο Gotcher με 5 συνεχόμενους πόντους για την νέα ισοπαλία (52-52). Από το σημείο αυτό και μετά το μάτς μετατράπηκε σε διαγωνισμό τριπόντων. Με τον Gotcher και το Akpinar να σκοράρουν πίσω από την γραμμή των 6,75 m ενώ τον Egekeze να πετυχαίνει 2 από πλευράς γηπεδούχων για να πάει το σκορ 60-55, 05:21 πριν το τέλος.

Αυτήν ήταν και η τελευταία φορά που είδε ο ΠΑΟΚ την μπάλα να καταλήγει στο καλάθι των Τούρκων. Δεν κατάφερε να σκοράρει στα 5 τελευταία της αναμέτρησης ούτε καλάθι. Αντιθέτως η ομάδα της Instanbul έτρεξε ένα σερί 0-14 με πρωταγωνιστή του Batuk φτάνοντας στην νίκη με 60-69. Πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Theodore και McAdoo σε αυτό σερί. Καταλυτικό ρόλο έπαιξε η άμυνα από μέταλλο της Τουρκικής ομάδας και η αστοχία του Δικεφάλου.