Το Debut.gr βρέθηκε στο Ιβανώφειο για να σχολιάσει την άνετη επικράτηση του Ηρακλή επί του Ρεθύμνου με σκορ 74-56 για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Σε ένα παιχνίδι που το Ρέθυμνο κατά γενική ομολογία δεν μπόρεσε να προβάλλει κάποια χαρακτηριστική αντίσταση, ηττήθηκε από τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο με σκορ 74-56.

Ξεκίνημα παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι αρχίζουν με τους Οκερεάφορ, Σούρελ, Σμιθ, Μανωλόπουλο και Καββαδά ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Γκάρετ, Χριστοδούλου, Χότον, Χάρις και Φράνκαμπ. Οι γηπεδούχοι σε ένα up tempo παιχνίδι ήθελαν από την αρχή να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Με πρωτοβουλίες των Σούρελ και Οκερέαφορ η ομάδα του Ηρακλή πήρε γρήγορα προβάδισμα έξι πόντων (13-7). Ωστόσο το Ρέθυμνο μέσα από το zone press και την έφεση του Φράνκαμπ ανέκαμψε γρήγορα και βρήκε τις λύσεις. Ο ρυθμός έπεσε, μια κατάσταση που σίγουρα ευνοούσε τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά με τα φάουλ και τη τεχνική ποινή εις βάρος του Ηρακλή έριξε τη διαφορά στον έναν (15-14). Σταδιακά, το Ρέθυμνο πάγωνε το ρυθμό και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του (18-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν πιο πολύ στη μπάλα και σε συνδυασμό με το αποτελεσματικό inside game ανέτρεψαν την εις βάρος τους διαφορά και πήραν προβάδισμα τριών πόντων (26-23). Παράλληλα, οι συνεχόμενες συνεργασίες των γηπεδούχων μέσω των off screen κινήσεων καθώς και την αστοχία της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου έδωσαν διαφορά οκτώ πόντων (32-23). Τα δεδομένα δεν άλλαξαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα, η ομάδα του Καστρίτη να πάει στα αποδυτήρια με +10 (43-33).

Ξεκίνημα δεύτερου ημιχρόνου και το Ρέθυμνο με 2/2 τρίποντα των Φράνκαμπ και Χριστοδούλου σε trasition κατάσταση μείωσαν τη διαφορά στους 4 (43-39). Η attack τριάδα όμως των Σούλερ, Χάνλαντ και Οκερέαφορ έδωσε απόσταση εννέα πόντων (48-39). Όσο περνούσε ο χρόνος επικρατούσε η νευρικότητα με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δύσκολα το δρόμο προς το καλάθι με την διαφορά ταυτοχρόνως να μην πέφτει κάτω από τους 7-9 πόντους για την ομάδα του Ηρακλή. Προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στο μέγιστο βαθμό για τους γηπεδούχους (61-45), κάτι που το πέτυχαν με την πιεστική άμυνα και τις trasition επιθέσεις.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε επίσης με νευρικότητα και βιαστικές επιλογές και από τις δύο πλευρές. Το Ρέθυμνο ωστόσο δεν έδειχνε πως μπορεί να βρει κάποιο αντίδοτο και να αντιστρέψει την διαφορά των 18 πόντων (64-46). Στα μέσα της περιόδου, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν μια σχετική χαλάρωση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με ατομικές προσπάθειες να μειώσουν την διαφορά στους 12 (64-52). Τα δύο τρίποντα όμως του Σμιθ ψαλίδισαν τις ελπίδες του Ρεθύμνου. Ο ρυθμός μέχρι το τέλος δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η ομάδα του Καστρίτη να πάρει μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Το Ρέθυμνο από την άλλη πλευρά πρέπει να ξεχάσει γρήγορα την σημερινή εμφάνιση και να στραφεί στη δύσκολη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56.

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Καββαδάς 3, Οκερεαφόρ 10 (2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σμιθ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 1, Γκάρετ 3, Καλαϊτζίδης 3 (1), Ντέιβις 8 (3/4 δίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Χάνλαν 13 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Γεωργαλάς 2.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1/8 σουτ), Χότον 2, Χάρις 2 (1/7 σουτ), Γκάρετ 5 (1/7 σουτ), Φράνκαμπ 23 (5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Καμπερίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης, Γαρέζος, Λι 2, Μαραγκάκης 3, Γκόρντον 6 (9 ριμπάουντ).

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ηρακλής θα παίξει εκτός έδρας με τη Λάρισα (19/10 στις 15:45), ενώ το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει στο Φάληρο τον Πανιώνιο την ίδια μέρα και την ίδια ώρα.