Ο Άρης έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές και απέσπασε ισοπαλία με 2-2 στην Τούμπα.

Και τι δεν είχε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη;

Τέσσερα γκολ, δύο αποβολές, αρκετή ένταση και κατά γενική ομολογία ένα όμορφο ντέρμπι.

Ξεκίνημα από μπαρούτι

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αντιπροσωπευτικά ενός μεγάλου παιχνιδιού.

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά, προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα και βρήκε δίχτυα μόλις στο 4′ με σκόρερ τον Ιντέγε.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ δεν άργησε να έρθει και δύο λεπτά μόλις μετά έγινε το 1-1 με τον Μάτος να νικά την άμυνα των “κίτρινων” με όμορφη κεφαλιά.

Πάθος και ένταση

Οι ρυθμοί του αγώνα δεν έπεσαν με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το ρόλο του οδηγού στο ματς προσπαθώντας να βρει το δρόμο για το δεύτερο γκολ.

Το δυναμικό παιχνίδι εκ μέρους και των δύο ομάδων έγινε αισθητό και με τις δύο αποβολές που έγιναν με τους Μάτος και Σάσα να παίρνουν το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και κυνηγούσαν κάθε φάση προκειμένου να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Το ξέφρενο δεκάλεπτο

Όλα τα λεφτά του αγώνα, ωστόσο, ήταν τα τελευταία δέκα λεπτά.

Ο Άρης ήταν αποφασισμένος να πάρει το δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι και στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης πάγωσε την Τούμπα.

Μία κόντρα και μία κακή εκτίμηση του Πασχαλάκη ήταν αρκετές για να γίνει το 2-1 υπέρ των “κίτρινων”.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν ήταν έτοιμος να ηττηθεί και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Μισιτς με όμορφο σουτ νίκησε τον Εμαν για το 2-2.

Το σκορ δεν άλλαξε στα εναπομείνοντα λεπτά και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας.