Ο Παναθηναϊκός με σκορ 80-92 νίκησε τον Προμηθέα και τον φέρνει μία ανάσα από το 38ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με τους Hall, Lypovyy, Brown, Κασελάκη και Ellis. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός επέλεξε τους Καλάθη, Klipatrick, Παπαπέτρου, Thomas και Παπαγιάννη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ ενώ και οι άμυνές τους στην πρώτη περίοδο ήταν ευάλωτες. Ο Παναθηναϊκός  ξεκίνησε πιο δυνατά και με τον Καλάθη πρωταγωνιστή προηγήθηκε με 3-7. Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και με τους Ellis-Lypovyy ισοφάρισε σε 9-9. Ο Καλάθης με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στους πράσινους (9-12) αλλά ο Προμηθέας δεν τα παράτησε. Τρέχοντας ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 17-12. Ο Παναθηναϊκός στηριζόμενος κυρίως στα τρίποντα επέστρεψε στο ματς και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 22-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντελώς διαφορετικό. Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του μέσα στο παρκέ από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Τρέχοντας με το ξεκίνημα επιμέρους σκορ 17-1 ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 23-39. Σε εκείνο το σημείο ήταν εμφανής ο εκνευρισμός των γηπεδούχων κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Παναθηναϊκός. Βέβαια οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα το σκορ στηριζόμενοι κυρίως στο περιφερειακό σουτ. Μάλιστα, με τρίποντο του Hall έριξαν την διαφορά στους έξι πόντους (33-39). Οι φιλοξενούμενοι γρήγορα έστειλαν την διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό με το καλάθι του Παπαγιάννη στον αιφνιδιασμό (35-45), μία διαφορά την οποία κράτησαν και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-49).

Πήρε αυτό που άξιζε ο Παναθηναϊκός

Η τρίτη περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός είχε επιβάλλει το παιχνίδι του και από την άλλη ο Προμηθέας προσπαθούσε να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Με συνεχόμενους πόντους από Τσαϊρέλη και Lypovyy οι γηπεδούχοι κατέβασαν την διαφορά κάτω από τους δέκα (50-57) αλλά ο Παναθηναϊκός έβρισκε αμέσως τις λύσεις. Με κύριο πρωταγωνιστή στα τελευταία λεπτά τον Thomas και το buzzer beater τρίποντο του Langford η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +12 (57-69) με το οποίο ολοκληρώθηκε και η περίοδος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα εκτός από το σημείο που ο Προμηθέας έφτασε σε απόσταση έξι πόντων. Με καλάθι του Gist και το τρίποντο του Langford οι πράσινοι προηγήθηκαν με 65-76. Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας έκανε την τελευταία του αντεπίθεση. Με πόντους από τους Γκίκα και Brown μείωσε σε 70-76 αλλά το τρίποντο του Καλάθη τελείωσε τις όποιες ελπίδες οι είχαν οι Πατρινοί. Η ροή του παιχνιδιού δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 80-92 κάνοντας έτσι το 2-0 στη σειρά. Από την άλλη, η έκπληξη του πρωταθλήματος, Προμηθέας γνώρισε την αποθέωση από το κόσμο του στο κατάμεστο Δημήτριος Τόφαλος και πλέον πάει στην Αθήνα ξέροντας πως οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του αλλά πως ο ίδιος έχει πραγματοποιήσει μία μεγάλη πορεία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1), Λίποβι 11 (1), Χολ 6 (2), Έλις 13 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 21 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Σαλούστρος 1, Γκίκας 6 (0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κατσίβελης 6, Μέγιερ 3 (1), Γερομιχαλός 2, Παρκς 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο):  Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Καλάθης 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμας 16 (5/8 δίποντα, 6/8 βολές), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι 8 (1), Γκιστ 10 (4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο 6 (1), Λάνγκφορντ 6 (2)