Παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Περιστερίου στο δεύτερο και το μισό τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ, έχοντας 16/35 τρίποντα και "σε μεγάλη μέρα" τον Gabe York, κατάφερε να "φύγει" νικήτρια από το κλειστό της John Kennedy με 71-79. Το Debut.gr «βρέθηκε» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και σάς «μεταφέρει» τις λεπτομέρειες και το κλίμα του αγώνα που βρήκε την Ένωση να κάνει "break" στο "break" και να φέρνει τη σειρά στα ίσια (1-1).

Περιστέρι και ΑΕΚ “διασταύρωσαν τα ξίφη τους” στον 2ο μεταξύ τους αγώνα για τους μικρούς τελικούς της Basket League. Σε ένα αρκετά ενδιαφέρον, ανταγωνιστικό και – στο τέλος – σκληρό παιχνίδι, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν καλύτερη για περίπου ενάμιση δεκάλεπτο και “κρατούσε την τύχη στα χέρια της”. Ωστόσο, οι παίκτες του Luca Banchi, βασιζόμενοι, σχεδόν αποκλειστικά, στο περιφερειακό shoot, κατάφεραν να “φέρουν τούμπα” το παιχνίδι και να “αποδράσουν” με το διπλό (71-79), κάνοντας το “break” και ισοφαρίζοντας τη σειρά των μικρών τελικών σε 1-1. Κορυφαίοι για την Ένωση ήταν οι York, Šakota και Ξανθόπουλος (12 assists), ενώ για τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” ξεχώρισαν, κατά κύριο λόγο, οι Bentil και Βασιλόπουλος.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένα, καθώς, στα πρώτα 3’30΄΄, είχαν σημειωθεί μόλις 8 πόντοι (3-5 υπέρ της ΑΕΚ). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-8, χάρη σε τρίποντο του York στο 4′, ενώ οι γηπεδούχοι “ξεμπούκωσαν”, λίγο αργότερα, με τρίποντο του Βασιλόπουλου (7-9). Η ΑΕΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα της τάξεως των 4 πόντων (9-13, 11-15), όμως το Περιστέρι, αρχικά, ισοφάρισε (15-15) με δύο βολές του Callahan και, εν συνεχεία, πήρε το προβάδισμα (18-15) με goal-foul του Μουράτου. Ο Ρογκαβόπουλος ευστόχησε σε δίποντο στα 4΄΄ και, έτσι, η Ένωση “έκλεισε” το δεκάλεπτο στο -1 (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη “πάτησε γκάζι”, έπαιξε πιο γρήγορα στην επίθεση και, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Bentil, πήρε “κεφάλι” 9 πόντων στο score (26-17) στα 13′. Οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν, προσωρινά, λύσεις με δύο τρίποντα του Šakota, αλλά οι Περιστεριώτες διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα στο +13 (36-23) στα 17′. Η ομάδα του Banchi, όμως, μείωσε τη διαφορά στο -4 (36-32) με τρίποντα των James, York και Γιαννόπουλου προτού ο Αγραβάνης “απαντήσει” με τον ίδιο τρόπο και κάνει το +7 για τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” (39-32). Με αυτό το score, οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τρίποντα του Βασιλόπουλου για το Περιστέρι (42-34) και του Šakota για την ΑΕΚ (42-37). Οι παίκτες της Ένωσης εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη επιπολαιότητας των γηπεδούχων και μείωσαν στο -4 (45-41) στα 24′. Μάλιστα, με τρία απανωτά τρίποντα του Šakota και ένα του York, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του match (47-53), δίνοντάς του νέο ενδιαφέρον. Οι δύο ομάδες παρέμειναν συνδεδεμένες με το καλάθι, μέσω των ελευθέρων βολών, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με buzzer-beater του York και την ΑΕΚ μπροστά με +7 (52-59).

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, οι “κιτρινόμαυροι” πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι (52-62) ύστερα από τρίποντο – ξανά – του York. O Bentil μείωσε τη διαφορά, για τους Περιστεριώτες, στους 7 πόντους (55-62) και ο Βασιλόπουλος με τρίποντο στους 5 (61-66). Ο – ασταμάτητος – York ξαναέδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (62-71) με τρίποντο στα 35’30΄΄, αλλά ο Bentil “απάντησε” με το ίδιο “νόμισμα”, “γράφοντας” το 67-71. Το παιχνίδι έγινε “rodeo” στο τέλος, όμως ένα ακόμη τρίποντο του York, 1′ πριν το τέλος, “έγειρε την πλάστιγγα” αποφασιστικά υπέρ της ΑΕΚ (67-74). Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Πεδουλάκη, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά το match και, τελικά, επικράτησαν με 71-79, κάνοντας “break” στο “break” και το 1-1 στη σειρά. Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες μεθαύριο (13/6, 19:30) στο ΟΑΚΑ.

ΣΚΟΡ ΔΕΚΑΛΕΠΤΩΝ: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης):  Σκορδίλης 9, Βασιλόπουλος 15, Gray 7, Αγραβάνης 3, Καράμπελας 7, Μουράτος 5, Φιλιππάκος, Bentil 17, Daniel 4, Σταυρακούκας, Callahan 2, Flemmings 2

ΑΕΚ (Banchi):  Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 5, James 5, Mbakwe 4, York 28, Μωραΐτης, Šakota 23, Τσαλμπούρης, Hunter 6, Ρογκαβόπουλος 4, Theodore 2