Ο Προμηθέας ήρθε για να μείνει! Το debut.gr παρακολούθησε την τεράστια νίκη του Προμηθέα στην παράταση με σκορ 84-85 απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία του χαρίσε την πρόκριση για τους τελικούς του Ελληνικού πρωταθλήματος και αναλύει τα όσα διαδραματίστηκαν.

Α’ Ημίχρονο

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει μουδιασμένα και το παιχνίδι της να είναι αρκετά μονοδιάστατο. Παρόλο που το τρίποντο δεν ήταν με το μέρος της, η ΑΕΚ επέμενε σε αυτό. Από την άλλη ο Προμηθέας έπαιξε περισσότερο ορθολογιστικά και αν εξαιρέσουμε κάποια «νεκρά» διαστήματα ήταν αρκετά καλός. Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Hunter καθώς ο Αμερικανός ήταν ο μόνος που συντηρούσε το σκορ για την Ένωση. Με τα καλάθια των Ellis και Brown ο Προμηθέας Πατρών προηγήθηκε με 4-10 αλλά έξι συνεχόμενοι πόντοι του Hunter έφεραν το ματς στα ίσα (10-10). Ο center της ΑΕΚ έφτασε έτσι γρήγορα σε διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Πατρινοί όμως δεν πτοήθηκαν και παίζοντας εκ νέου όμορφα στην επίθεση έστειλαν με το τρίποντο του Lypovyy την διαφορά ξανά σε ψηλά επίπεδα (11-18). Η ΑΕΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με το καλάθι και φάουλ του Sant-Ross σε 14-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν λίγο διαφορετικό. Ο Προμηθέας Πατρών ναι μεν ανέβασε τη διαφορά στο +8 με το καλάθι του Κασελάκη (14-22) αλλά η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση. Το τρίποντο των γηπεδούχων μπορεί να παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα αλλά κατάφερε κυρίως μέσω του αιφνιδιασμού να τρέξει ένα σερί 10-2 και να ισοφαρίσει (24-24). Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν το μυαλό τους. Τα time-out του coach Γιατρά αφύπνισαν τους παίκτες και αυτοί απέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα. Τα τρίποντα των Γκίκα, Κασελάκη και Hall κράτησαν τον Προμηθέα μπροστά και τον έστειλαν στα αποδυτήρια μπροστά με σκορ 34-39.

Β’ Ημίχρονο

H τρίτη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ να τρέχει ένα γρήγορο σερί 6-0 και να περνάει μπροστά στο σκορ (40-39) μετά το αρχικό 2-0. Η απάντηση του Προμηθέα ήταν άμεση. Τρέχοντας ένα δικό τους επιμέρους σκορ 7-0 με τον Parks απόλυτο πρωταγωνιστή, πήραν ξανά τη πρωτοπορία στο σκορ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά ο Προμηθέας είχε για τα καλά τον έλεγχο του ματς. Ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 49-53 αλλά οι Πατρινοί με νέο δικό τους σερί 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (49-59).

Η τελευταία περίοδος ήταν πραγματικά συγκλονιστική. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν το ματς. Και το κατάφεραν αφού με τους York και Hunter μείωσαν στους τρεις (56-59). Οι Πατρινοί όμως απέδειξαν πως δεν έχουν κάνει τυχαία τόσα βήματα προόδου. Δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και με το εκπληκτικό κάρφωμα του Brown ανέβασαν την διαφορά στο +6 (58-64). Κάπου εκεί το ματς έγινε ροντέο, με την ΑΕΚ να είναι αυτή που βγήκε κερδισμένη καθώς με 2/2 βολές του Σάκοτα ισοφάρισε σε 68-68. Ο αρκετά άστοχος σε όλο το ματς York μείωσε σε 71-73 αλλά οι 3/3 βολές του Brown επανάφεραν την διαφορά στα κλασσικά επίπεδα (71-76). Η Ένωση όμως δεν παράτησε το ματς. Εκμεταλλευόμενη τις δύο άστοχες βολές του Κασελάκη και με πέντε πόντους του Σάκοτα έστειλε το ματς στην παράταση (76-76).

Ο Προμηθέας Πατρών πήρε αυτό που άξιζε στην παράταση

Το έξτρα πεντάλεπτο θα καθόριζε το ποια ομάδα θα περνούσε στον τελικό. Η ΑΕΚ με τρίποντο του Sant-Ross πέρασε μπροστά με 79-78 αλλά ο Parks έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (79-80). Ο York ισοφάρισε ξανά σε 82-82 και στην συνέχεια το ματς πήγε στην «ρουλέτα των βολών». Από εκεί ο Προμηθέας πέρασε αλώβητος και με σκορ 84-85 θα έπαιζε την τελευταία άμυνα της χρονιάς. Ο Sant-Ross αστόχησε στο τελευταίο σουτ ολοκληρώνοντας την ανατροπή της χρονιάς. Ο Προμηθέας απέδειξε πως πραγματικά ήρθε για να μείνει, περνώντας για πρώτη φορά στους τελικούς του πρωταθλήματος. Από την άλλη η ΑΕΚ, με εξαίρεση το τρίτο ματς της σειράς, ήταν κατώτερη των προσδοκιών και έκλεισε άσχημα τη σεζόν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76 (κ.α.), 84-85 (παρ.)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 27 (12/16 δίποντα, 3/9 βολές), Τζέιμς 8, Σαντ-Ρος 14 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίοντορ 2 (1/8 σουτ), Γιορκ 10 (2/11 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Λαρεντζάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Εμπάκουε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος, Μέιερ 3 (1), Χολ 5 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ελις 12, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ρμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης, Λίποβι 10 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παρκς 12 (8 ριμπάουντ).