Σαρωτικό ήταν το πέρασμα του - αγωνιστικά άπρακτου αλλά σαφώς ανώτερου - Παναθηναϊκού από το Περιστέρι, καθώς επικράτησε δίκαια των γηπεδούχων με 68-91 και έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League, "σπάζοντας" το μειονέκτημα έδρας. Το Debut.gr «βρέθηκε» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και σάς «μεταφέρει» τις λεπτομέρειες και το κλίμα του αγώνα που διεξήχθη υπό την παρουσία οπαδών και των δύο ομάδων.

Περιστέρι και Παναθηναϊκός “διασταύρωσαν τα ξίφη τους” για την 1η αγωνιστική της ημιτελικής φάσης των play-offs της Basket League. Σε ένα ωραίο παιχνίδι, υπό την παρουσία οπαδών και από τις δύο πλευρές, η ομάδα του Pitino ήταν καλύτερη καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα και επικράτησε δίκαια με 68-91, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Πεδουλάκη (κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο). Με αυτόν τον τρόπο, οι “πράσινοι” έκαναν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών και έδειξαν ανεπηρέαστοι από την παρατεταμένη αγωνιστική απραξία. Κορυφαίοι για το “τριφύλλι” ήταν οι Thomas και Καλάθης, ενώ για το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Bentil και Καράμπελας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάπως νευρικά στην επίθεση, όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε πιο γρήγορα ρυθμό και προηγήθηκε με 0-5 στο 3′. Το Περιστέρι βρήκε το “δρόμο” προς το καλάθι με τρίποντα των Καράμπελα και Gray, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (8-14) με δίποντο του Langford. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-14, αλλά το “τριφύλλι” προηγήθηκε με +7 (13-20) στα 8’30΄΄ και με +10 (15-25) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Rick Pitino, με ένα σερί 0-8, πήρε προβάδισμα 16 πόντων (15-33) στα 12′. Απεναντίας, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δυσκολευόταν να σκοράρει, με αποτέλεσμα η διαφορά να “εκτοξευθεί” στο +24 (18-42) ύστερα από τρίποντο του Καλάθη στα 15′. Οι Bentil και Καράμπελας “ροκάνισαν” τη διαφορά (24-42 και 31-46) για τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης”, όμως ο Παπαγιάννης, με goal foul στα 6΄΄, έγραψε το 31-49 για τους “πράσινους”. Με αυτό το score οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον Παναθηναϊκό να κρατά το υπέρ του μεγάλο προβάδισμα και το Περιστέρι να προσπαθεί να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στη συνέχεια, όμως, οι Περιστεριώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και, με μπροστάρηδες τους Bentil και Βασιλόπουλο, “έτρεξαν” ένα σερί 15-0, μειώνοντας τη διαφορά στους 8 πόντους (48-56 στα 26′). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αύξησαν την πίεση στην άμυνα και, με καλάθια των Thomas και Lojeski, πήραν εκ νέου διαφορά 19 πόντων (49-68). Στις τελευταίες επιθέσεις, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και, έτσι, «έκλεισαν» το δεκάλεπτο με το score στο 49-68 υπέρ του “τριφυλλιού”.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με εκατέρωθεν τρίποντα: του Lojeski για τον Παναθηναϊκό (49-71) και του Callahan για το Περιστέρι (52-71). Ο Flemmings ευστόχησε αφύλακτος σε τρίποντο (58-78) για τους γηπεδούχους προτού “απαντήσει” ο Καλάθης με τον ίδιο τρόπο (58-81) στο 35′. Το υπόλοιπο του match αποτέλεσε τυπική διαδικασία, καθώς το Περιστέρι “ξέμεινε” από δυνάμεις και o Παναθηναϊκός διατηρούσε ένα προβάδισμα της τάξεως των 20-22 πόντων. Ο αγώνας έληξε με τελικό score 68-91, το οποίο και “σφράγισε” το “break” και την υπεροχή των “πρασίνων” έναντι των “πριγκίπων των δυτικών προαστίων”. Επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες το ερχόμενο Σάββατο (1/6, 18:00) στο Ο.Α.Κ.Α..

ΣΚΟΡ ΔΕΚΑΛΕΠΤΩΝ: 15-25, 31-49, 49-68, 68-91

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης):  Σκορδίλης 2, Βασιλόπουλος 8, Gray 11, Καράμπελας 12, Flemmings 3, Μουράτος, Φιλιππάκος 3, Bentil 19, Daniel 6, Βησσαρίου, Callahan 4, Smith.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Pitino):  Παπαπέτρου 9, Καλάθης 19, Βουγιούκας 4, Thomas 21, Kilpatrick 6, Παπαγιάννης 5, Lojeski 13, Gist 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 2, Lekavičius 3, Langford 5.